אורית צוקר: על ייעוץ זוגי וניהול קונפליקטים

חוסר היכולת להכיל ולהתמודד עם קונפליקטים עשוי להשפיע ולנהל את כל תחומי החיים,  ללא כלים נכונים להתמודדות עם הקונפליקט

זוגות רבים אשר נתקלים בקונפליקט רואים בו כסיבה למשבר זוגי, כסיטואציה שמחייבת ניצחון או הפסד, ולעתים אף את תחילתו של הסוף. חוסר היכולת להכיל ולהתמודד עם קונפליקטים עשוי להשפיע ולנהל את כל תחומי החיים,  ללא כלים נכונים להתמודדות עם הקונפליקט.

אורית צוקר, יועצת זוגית מנוסה, ליוותה עשרות זוגות נשואים וזוגות במערכות יחסים ממושכות, לפני הכל מרגיעה ומזכירה: קונפליקט הוא לא סוף העולם, ואין סיבה למהר לארוז.

מהם קונפליקטים במערכת זוגית

מערכת יחסים מיטיבה היא מערכת יחסים בה כל צד רואה את האחר, ורב המשותף על השונה. יחד עם זאת, לאורך השנים עשויים לעלות נושאים שנויים במחלוקת, אשר להם השפעה על שני בני הזוג, ולעתים על התא המשפחתי כולו.

אותן אי הסכמות עשויות לבוא לידי ביטוי במגוון תחומים:

אי הסכמות על נושאים פיננסיים

מחלוקות בנוגע לחינוך הילדים

ציפיות הנוגעות למינון ולאיכות יחסי המין

התנהגות בן/בת הזוג למשפחה של הצד השני

חלוקת התפקידים בבית ועוד.

כאשר אי ההסכמה באה לידי ביטוי בוויכוחים ומריבות, ללא יכולת של בני הזוג להגיע לפתרון, הקשר הזוגי עשוי לחוות טלטלה ולהגיע לכדי משבר, מה שמביא זוגות רבים אל חדר הטיפולים טעונים בכעס ותסכול זה כלפי זו.

איך פותרים את הסיטואציה בלי שצד אחד ירגיש שהפסיד?

חשוב לזכור כי הפעלת לחץ על הצד השני להתאים את דעתו, רצונו או צרכיו לאלו שלי, ברוב המקרים תפגוש התנגדות ותניב את התוצאה ההפוכה בדיוק. ניסיון של רצון אחד לכופף את רצונו של השני בוודאי יגרור תחושה של "הפסד" ואוזלת יד. תחושות כאלו לאורך זמן הן הרסניות לאדם עצמו ולזוגיות.

כדי להגיע לפתרון של קונפליקט יש לייצר משהו חדש. משהו חדש יכול להיווצר מתוך הקשבה עמוקה וכנה לרצון האישי ויחד עם זה גם לרצון של בן/בת הזוג. אז נוכל ליצור התאמה בין הרצונות, לא מתוך ריצוי, דיכוי או ויתור, אלא מתוך מודעות, דיוק ובחירה מלאה. ככה אין "מפסידים" אלא רק מנצחים.

חשוב לציין שלא כל קונפליקט אפשר לפתור, ואין משמעות הדבר שחייבים לפרק את החבילה. כאשר מתקיימת מערכת יחסים שכוללת חיבה וחברות, תקשורת והתחשבות הדדית, ניתן לפרוק את הקונפליקט מנשקו המאיים, וללמוד כיצד לחיות אתו.

מהי גישת המובחנות?

בגישה של מובחנות, מלמדים את בני הזוג איך להישאר מחוברים לרצונות ולערכים של עצמם גם מול הדחיפה להתאים את עצמם לרצונות ולערכים של הצד השני. זה אולי מפתיע, אבל כך נוצרת האפשרות לכל אחד מבני הזוג להיות אותנטי ולהביא את עצמו כמו שהוא באמת אל תוך היחסים. כשמסתכלים על הדברים לעומק מגלים שדווקא אותנטיות היא זו שמייצרת את האינטימיות הגדולה ביותר ומכך חיבור חזק ומיטיב יותר.

מובחנות מתארת את היכולת להיות מחובר לבן הזוג ויחד עם זה להיות אינדיבידואל שמסוגל לעמוד ולתפקד בזכות עצמו. היא מעודדת את בני הזוג להתבגר, לקחת אחריות וללמוד לווסת את הרגשות שלהם בכוחות עצמם. מי שלומד לווסת את רגשותיו בעצמו, יהיה מסוגל לפעול מתוך בחירה ולא מתוך תגובה אוטומטית.

אדם שלם ומסופק בזכות עצמו יבוא אל הזוגיות פתוח ובטוח ויוכל להעניק יותר ולקבל יותר, ללא לחץ של ציפיות וצרכים.

גישה זו מוכיחה את עצמה ונכונה לכל מערכות היחסים ומובילה גם בתחום ייעוץ זוגי לפרק ב', שמביא עמו קונפליקטים ייחודיים מלבד אלה המוכרים.

אורית צוקר, יועצת זוגית בעלת ניסיון בייעוץ קרוב לעשרים וחמש שנים, מציגה מגוון גישות טיפוליות והתאמה אישית לכל זוג ולכל אתגר, כלים לתקשורת נכונה, טכניקות שיח והקשבה, וליווי שרואה את האתגרים והמצוקה, ללא שיפוטיות ועם אמונה גדולה בשילוב בין שיטות טיפול, להצלחה מרבית.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים