האסון הבא בפתח: משרד החינוך מבקש להוריד את כמות המאבטחים והפרמדיקים בטיולי ילדים

חסכון על חשבון ביטחון: האיגוד הישראלי לביטחון ורפואה פנה למשרד החינוך רגע לפני הגשת עתירה מנהלית דחופה לבית המשפט בנוגע להחלטת המשרד לקצץ את כמות המאבטחים ומגישי עזרה ראשונה בטיולים. לטענת האיגוד, משרד החינוך מבקש לקצץ באופן משמעותי, בהתראה קצרה וללא הסבר, את כוחות האבטחה בטיולים

״אם לא יקוימו נהלי האבטחה והרפואה כפי הנדרש בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, תוגש בשבועות הקרובים עתירה מנהלית״ֿ, כך פנה האיגוד הישראלי לביטחון ורפואה, באמצעות עורכת הדין מיכל ריינפלד, למשרד החינוך.

לאיגוד התברר כי מטעמי חיסכון בכספים, משרד החינוך מבקש לקצץ את כמות המאבטחים ומגישי עזרה ראשונה בטיולים. כידוע, הוראות סעיפים 3.3.6 ו- 5.10 לחוזר מנכ"ל – טיולים קובעות מפורשות את מספר המלווים ואת התפקידים ואת הנסיבות בהן יותר כפל תפקידים.

לאחרונה התברר לחברות האיגוד, כי מטעמי חיסכון בכספים, חברות הטיולים מקבלות הקלות ממשרד החינוך המאפשרות למורים או מדריכי הטיולים לשמש בכפל תפקידים, גם כמגישי עזרה ראשונה. בנוסף, קיים ניסיון לחסוך בסוגיית האבטחה בשעות הלילה, בניגוד להוראות חוזר המנכ"ל. בעוד הנחיות סעיף 5.3.10 ג (6) מחייבות המצאות אבטחה במתכונת לילה, החל מרדת החשיכה או הגעת הקבוצה לחניון, בפועל, ועל מנת שלא לשלם מעבר למשמרת עבודה אחת, האבטחה מתחילה רק בשעות הלילה המאוחרות.


 

ע״ד מיכל מיכל ריינפלד, המייצגת את האיגוד הישראלי לביטחון ורפואה. תמונה: צילום עצמי

 

עורכת הדין מיכל ריינפלד, המייצגת את האיגוד הישראלי לביטחון ורפואה טוענת שהחלטה זו של משרד החינוך יכולה לקרב אותנו אל האסון הבא.

לטענתה, כך מצמצמים באופן משמעותי את כוח האדם הבוגר שמלווה את הטיול וכוח האדם המקצועי הנדרש לשמור על בטיחות הילדים. הבעייתיות בכפל התפקידים נוצרת כשיש אירוע חירום והמדריך לא יכול למלא את תפקידו כראוי. ריינפלד: ״הנהלים שקבעו בחוזר מנכ"ל, מבוססים על מסקנות של צוותי חשיבה ו-ועדות חקירה, אשר דנו במכלול  הסיכונים שהתבררו באירועי עבר, תוך ניסיון למנוע הישנות אסונות. חריגה מאותם נהלים, מהווה סיכון משמעותי לתלמידים, אשר יוצאים לטיולים מלווים בכוח אדם חסר.

כתוצאה מהחלטה זו של משרד החינוך, חברות האיגוד נאלצות בעל כורחן להוציא צוותים חלקיים ולהיות שותפות לסיכון חיי אדם של התלמידים, תוך חריגה בידיעה מנהלים אשר מתבססים על אירועי עבר ומטרתם למנוע אסונות, צמצומים אשר צריכים להדליק נורה אדומה בפני כל הורה השולח את ילדיו לטיול.״

למדריך הטיול תפקיד משמעותי במקרי חירום, אותו הוא לא יוכל למלא אם ישמש בכפל תפקידים. בהתאם לחוזר מנכ"ל – המדריך צריך ללכת בראש – ואילו מגיש העזרה ראשונה והמאבטח במאסף – כל ההנחיות האלו רק מדגישות את העבודה שכפל התפקידים הוא חריג וכמעט בלתי אפשרי למימוש בשטח.

אך המציאות מציגה תמונה שונה: בעלי החברות מקבלים ביטולי הזמנות של מגישי עזרה ראשונה ומאבטחים חמושים, מורים עוברים הכשרות של עזרה ראשונה והמשטרה ביטלה את ההנחיות למאבטחים חמושים, כל זאת מבלי שלכאורה התכנסו מחדש צוותים מקצועיים. ד"ר יפעת שאשא ביטון, שהיום משמשת כשרת החינוך, ציינה בעברה שההכשרה של המורים היא הכשרה "על יבש" והם לא באמת יכולים להגיש את העזרה המקצועית הנדרשת באירועי חירום.

תקופת החירום במשק והשינויים בהיקפי הביקושים הקשו מאוד על ההיערכות בגיוס כוח אדם, לאחר שלמעלה משנה פעלו המוסדות במתכונת משתנה, מערך הטיולים היה מושבת כמעט לחלוטין, ולכן נאלצו החברות לשלוח את מרבית עובדיהם לחל"ת. גם לאחר מכן, מערכת החינוך שאפה להוציא לפועל כמות טיולים גדולה ושוב, אחוזי התחלואה עלו וגרמו לביטול הפעילויות המתוכננות. בתוך הכאוס הזה נדרשות חברות האיגוד להתנהל.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים