יותר כסף, מוסיפים בריאות

פרופ' מ"ק חן שפירא, מנהלת מרחב חיפה וג"מ של כללית, בוועידת ישראל לעסקים: "בראיה רב שנתית, קיים מחסור של 20 מיליארד שקל במערכת הבריאות. יש להכליל תרופות מצילות חיים בסל הבריאות של המדינה"
 

פרופ' חן שפירא. "על מערכת הבריאות להנגיש  את שירותי הבריאות". צילום: כללית

פרופ' חן שפירא. "על מערכת הבריאות להנגיש את שירותי הבריאות". צילום: כללית

פרופ' (מ"ק) חן שפירא, מנהלת מרחב חיפה וגליל מערבי בשירותי בריאות כללית, הייתה הנציגה היחידה מחיפה והצפון בקרב הדוברים שהוזמנו לקחת חלק בועידת ישראל לעסקים שנערכה במלון אינטרקונטיננטל. היא הוזמנה להשתתף בפאנל שדן בההיבטים הכלכליים של הבריאות וברפורמות שיוזמים שר הבריאות ומשרדי האוצר. הפאנל נפתח בדברי שר הבריאות, הרב ליצמן ולקחו בו חלק מנכ"ל מכבי, אנשי אקדמיה ונציגי האוצר.
פרופ' שפירא ציינה כי חיפה הינה פריפריה כשבאים לבחון את שירותי הבריאות וזמינותם, בהשוואה להיצע במרכז הארץ, עובדה שבאה לידי ביטוי גם בפערים בתוחלת החיים. פערים אלה אף מחמירים ככל שמרחיקים צפונה. כמו כן, הקדישה הדוברת תשומת לב מיוחדת בדבריה לפערי הבריאות, בהתייחס לאוכלוסיה הערבית וציינה את הרגלי החיים והתרבות השונים בקבוצה זו, מחייבים התייחסות מיוחדת ומותאמת. נדרשת הקצאת משאבים מיוחדת להעלאת המודעות באוכלוסיות מסויימות לנזקי הסוכרת, ההשמנה והעישון ושיפור ההיענות לבדיקות לאיתור מוקדם, כמו ממוגרפיה. על מערכת הבריאות להנגיש שירותי בריאות. למשל: הפעלת ניידות ממוגרפיה שמגיעות אל שכונות וכפרי המגורים של הנבדקות, או יוזמות יצרתיות של הסעה מאורגנת אל המכון המרוחק.
בהתייחסה לשאלת המראיין מגלובס, שי ניב, בנושא היוזמה להכניס תרופות מצילות חיים לביטוחים המשלימים, נקטה פרופ' שפירא עמדה כי נכון יותר להכניסן לסל השירותים הבסיסי ולא במסגרת השב"ן. יש גם לזכור, ציינה כי בעוד בממוצע ארצי כ-70 אחוז מהאוכלוסיה מבוטחים בביטוחי בריאות משלימים, הרי שבפריפריה כמו איזור הצפון, הכיסוי בביטוחים המשלימים הינו בשעור של 60 אחוז בלבד, בעיקר בשל הקשיים כלכליים. זהו ביטוי נוסף לפערי הבריאות בין פריפריה למרכז.
פרופ' שפירא הצטרפה גם לקריאתם של רבים מחברי הפאנל לממשלה להזרים כספים, שנגרעו משך שנים רבות ממערכת הבריאות הציבורית, כדי לאפשר חיזוקה, לרווחת המטופלים. הדבר יאפשר הוצאת פעילות רבה מבתי החולים לקהילה וכן ניצול תשתיות, כך שניתן יהיה להפעיל חדרי ניתוח ומכוני בדיקה, משך לפחות שתי משמרות ביממה– דבר שיביא לקיצור תורים ושיפור שירות. ההערכה היא כי בראיה רב שנתית, מגיע המחסור בתקציבים ללא פחות מ-20 מיליארד שקל.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות