X

ראש עיריית חיפה מתנגדת להחלטת הממשלה בנוגע למפרץ חיפה

ראש העירייה טוענת שהתוכנית המוצעת תשאיר את העיר מזוהמת ומסוכנת וכי היא הורסת כל סיכוי לשדה תעופה בינלאומי בחיפה

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, יצאה למתקפה חזיתית נגד החלטת הממשלה הנוגעת לפינוי מפרץ חיפה. לדבריה, התוכנית שאושרה לא רק שאינה מטיבה עם העיר אלא אף מגבירה את הסכנה ומונעת את ההתפתחות העירונית.כזכור, הממשלה אישרה אתמול (ראשון) פה אחד את ההחלטה להפסקת הפעילות הפטרוכימית במפרץ חיפה וקידום תכנית רחבת היקף לפיתוח תשתיות ומנועי צמיחה כלכליים במפרץ.


מפרץ חיפה צילום: ניוז חיפה קריות

על פי ההחלטה, פעילות התעשייה הפטרוכימית תופסק במפרץ חיפה תוך עשור. במקביל, תקודם תוכנית לפיתוח האזור על ידי פרויקטי תשתית, מגורים ותחבורה בהיקף של מיליארדי שקלים.

לצורך מימוש ההחלטה, תוקם מנהלת ייעודית לנושא, שתעסוק בהסרת חסמים, תכלול שיתופי פעולה בינמשרדיים ושיתוף השלטון המקומי והחברה האזרחית בקידום מימוש הפרויקטים ותפקח ותדווח לממשלה על העמידה בלוחות הזמנים לביצוע ההחלטה.

עיקרי החלטת הממשלה. פעילות פטרוכימית: צמצום פעילות התעשייה הפטרוכימית והכימית במפרץ חיפה, עד לכדי סגירת המפעלים בתוך עשור, במסגרת מו"מ עם החברות. התוכנית כוללת גם פינוי חוות המיכלים הצמודה לקריית חיים מערבית והקמת מתחם חדש לאכסון דלקים ומסוף חדש לפריקת תזקיקים בתחום נמל חיפה.

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, יצאה למתקפה חזיתית נגד החלטת הממשלה לפינוי מפרץ חיפה. "התוכנית מגביר האת הסכנה ומונעת את ההתפתחות העירונית". צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

"החלטת הממשלה אתמול  "לנקות" מפרץ חיפה, מסתירה בדיוק את ההיפך – שהמפרץ ימשיך להיות מסוכן ומזהם עוד 30 שנה לפחות. כולם מסכימים שלבתי הזיקוק אין מקום בתוך העיר חיפה, ויחד עם זאת, לא מוציאים צרה אחת ומכניסים צרה אחרת. לאחר סגירת בתי הזיקוק יכניסו למפרץ מצבורים של תזקיקי נפט, גז וחומרים מסוכנים מיובאים במקומם, בחוות מכלים חדשות ועצומות. הם יאוחסנו קרוב לשכונות מגורים בקריות, בתוך המרקם העירוני של מטרופולין חיפה, ובהיקפים עצומים. ממפרץ של ייצור דלקים נהפוך למרחב של אחסנת דלקים וחומרים מסוכנים. כמו ביירות".

"הרעש והיח"צ של התכנית הממשלתית מסתירים את העובדה שתוך חודש מפקידה הממשלה במוסדות התכנון את תכנית נמל הדלקים ורציף הכימיקלים בנמל המפרץ, תכנית שתשאיר את חיפה כעיר מזוהמת ועוד יותר מסוכנת. נמל הדלקים יאפשר להגדיל פי שישה את כמות הדלקים. רציף הכימיקלים יאפשר להגדיל פי שלושה את החומרים המסוכנים", אומרת קליש רותם.

 

מפרץ חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

מפרץ חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

 

קליש רותם טוענת: "לחיפה יהיו חמישה, רציפי דלקים וכימיקלים היום יש שלושה. מה זה אומר? שיותר ויותר אוניות ייבאו חומרים מסוכנים, יזהמו את המפרץ, ושכמות הסכנות בעיר תגדל. חיינו יהיו בסכנה הרבה יותר גדולה מאירועי בטחון, מלחמה ואסונות טבע, ורק החודש היו ארבע רעידות אדמה באיזור. מספיק לראות את הזוועות באוקראינה כדי להבין לאן חיפה צועדת. במקום למות מוות איטי בייסורים, נמות מוות מהיר בהפתעה".

ראש העירייה ממשיכה: "התכנית "מבטיחה" את מינהור הרכבת על פי התכנית שכולנו מאמינים בה, תוך 15 שנה, או 20, מי יודע, אבל גם מסבירה שאין ברירה אלא לחשמל בשלב הראשון את מסילות הרכבת. תוך שנתיים. במילים אחרות – או שיהיה פתרון למסילות בחיפה, או שלא. העיקר שהחישמול לא יתעכב לדקה".

היא מציינת את שדה התעופה בחיפה: "התכנית הורסת כל סיכוי לשדה תעופה. למה? כי היא ממשיכה להתעלם מקיומו, וקובעת מסמרות במפרץ. שדה תעופה בינלאומי קטן זה חמצן כלכלי בכל עיר ומטרופולין בעולם, ואין בילתו! לחיפה אין אופק לחיזוק כלכלי, ותכנית זו הורסת כל סיכוי שאי פעם יהיה".

"והסעיף הגרוע מכל – את המפרץ תנהל "מינהלת" שתשב בירושלים. אין לה נציג מקומי אחד, לא מהעיר הגדולה שהמפרץ יושב בשטחה, ולא של היישובים הסמוכים. הנציב העליון חוזר לחיפה ובגדול!" אומרת קליש רותם "זה יהיה סוג של מועצה תעשייתית, עם שם מכובס, שאומר דבר אחד: החיפאים הילידים הרי לא מבינים שום דבר, לכן השלטון בבירה ינהל אותם. על כך אסור לנו לשתוק".

היא מציעה שפריסת מיכלי האחסון והחומרים המסוכנים חייבת להיות שוויונית במדינה. יש לנו ארבעה נמלים בחופי הארץ, שצריכים ויכולים לפזר את החומרים המסוכנים באופן שווה. מפרץ חיפה צריך לספק את הצריכה לצפון בלבד, ולא לכלל המדינה, וחובה לדאוג שהדלקים יאוכסנו במרחקים גדולים מאזורי מגורים כמו שנעשה בשלושת הנמלים האחרים, חדרה אשדוד ואשקלון.

"חיפה שילמה משך כמעט 90 שנה מחיר כבד עבור זיקוק דלקים לתצרוכת הכלל ארצית. הגיע הזמן שחיפה תפסיק לשלם את המחיר עבור כל המדינה. מתווה הממשלה מקבע את חיפה כעיר פטרוכימית ומסוכנת לעוד 30 שנה לפחות" אומרת קליש רותם "לא עד 120 שנה!".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<