משחקים בכאלו, כדי ללמוד

האקדמית גורדון השיקה את מרכז הסימולציות לצורכי למידה. המרכז מאפשר לסטודנטים להתנסות בסיטואציות מאתגרות בהוראה, להתוודע לדפוסי התנהגויות ולתגובות שלהם, לזכות למשוב מחבריהם על אופן התמודדותם, ועל ידי כך להפיק לקחים ולשפר תפקוד
 

מרכז הסימולציות, למעשה, בנוי משני חדרים, כשבאחד מהם מתקיים משחק תפקידים על ידי מספר מצומצם של סטודנטים. צילום: האקדמית גורדון

מרכז הסימולציות, למעשה, בנוי משני חדרים, כשבאחד מהם מתקיים משחק תפקידים על ידי מספר מצומצם של סטודנטים. צילום: האקדמית גורדון

האקדמית גורדון ממשיכה לבסס את מעמדה כמובילה בתחום הוראת החינוך. מעצם כך הקימה המכללה מרכז סימולציות חדשני שהחל לאחרונה לפעול במסגרת היחידה ללימודי המשך ,שבראשות ד"ר נטע ברנסקי. המרכז מנוהל ע"י ד"ר יוסי בר, מומחה לטיפוח ושיפור דרכי הוראה, ומציע שירותיו לסגל האקדמי ולסטודנטים בגורדון, כמו גם לקהילות למידה מבחוץ, שמוזמנות לעבור תהליך למידה משמעותי במרכז.
למידה מבוססת סימולציות הינה שיטת הוראה שמאפשרת התנסות בהדמיה אותנטית של סיטואציות לימודיות מתוכננות מראש. בסימולציות נוטלים חלק סטודנטים שמשחקים בתפקידים שונים, כגון מורים, תלמידים או מנהלים והם מתמודדים באופן מבוקר עם מצבי קונפליקט ואירועים מאתגרים אחרים שלקוחים מעולמם המקצועי של אנשי הוראה ושהם צפויים להיתקל בהם בכיתות לכשיהיו מורים.
הסימולציה מתרחשת בחדרים ייעודיים ומתועדת בטכנולוגיות הקלטה וצילום איכותיות, ובהמשך- הצפייה בחומרים מאפשרת תחקור וניתוח קבוצתי, באמצעות מודלים שמיועדים לאימון סימולטיבי.
מרכז הסימולציות, למעשה, בנוי משני חדרים, כשבאחד מהם מתקיים משחק תפקידים על ידי מספר מצומצם של סטודנטים שמציגים את הסיטואציה הפרובלמטית ואילו בחדר השני צופים בה שאר חברי הכיתה.
במהלך התחקור מקיימים הצבעה אלקטרונית באמצעות "קליקרים", תוצאותיה של ההצבעה מופיעות על המסך ונתוני ההצבעה משמשים פתח לדיון בכיתה, בנוגע לדרכי ההתמודדות עם הבעיה שהועלתה- מה היה ראוי לעשות.
בתום השיעור, בנוסף צילום הווידיאו נמסר למשתתף בסימולציה לצפייה אישית על מנת שיוכל לבחון לעומק את תפקודו ולהפיק תובנות מקצועיות אישיות.
ד"ר יוסי בר, מנהל המרכז ומומחה לטיפוח ושיפור דרכי הוראה:
"המטרה היא לשפר את המיומנויות שנחוצות למורה בעבודתו ובמקביל גם לגוון את שיטות ההוראה של המרצים ולאפשר לסטודנטים להכיר שיטת הוראה נוספת, שאותה יוכלו ליישם בהמשך בבתי הספר, באמצעות משחקי תפקידים.
במרכז אנחנו שואפים לחזק את ביטחונם העצמי של הסטודנטים ולכן אנו מביימים סיטואציות ולאחר מכן מנתחים אותן. במציאות עומד סטודנט להוראה מול 30-40 תלמידים או מול מנהל בית ספר והביטחון שלו עלול להיות רופף. לא פעם סטודנטים נכשלים בגלל סיטואציות כאלה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך