תביעה קטנה על מוצר פגום

משולחנו של עו"ד לתביעות קטנות, צרכנות ושכירות

פגמים במוצר  – הקדמה

קניתם מוצר פגום?  קיבלתם את המוצר ואז גיליתם שהוא פגום?  התברר שהמוצר מתצוגה? החוק מגן עליכם.

גם חוק הגנת הצרכן, וגם חוק המכר, ובמידה רבה גם חוק החוזים הכללי שומר על זכויות צרכנים במידה והמוכר לא עמד בחיוביו.


מקרים נוספים שבהם החוק מסייע הוא כשיש שונות באיכות, בתכונות או במפרט של המוצר שהוזמן.

עוד נקודה רלוונטית שיש לתת עליה את הדעת בבואנו לתבוע היא שהמוכר מחויב במרבית המקרים לפצות את הצרכן אם נגרם לו נזק אגב הפגר במוצר.  גם על הזמן והטרחה ניתן לתבוע פיצוי כמו גם על עוגמת הנפש.

קרדיט תמונה: freepik

מהו מוצר פגום?

מה המשמעות של מוצר פגום?   בעיקרון מוצר פגום הוא מוצר שתקלה חוזרת באה בו לידי ביטוי. במצב כזה רצוי לפנות למוכר בכתב, לדרוש את תיקון המוצר –  ואם התקלה נמשכת או המוצר לא מוחלף, לבקש את השבת הכסף ואת ביטולה של העסקה.

במקרה של נזק גוף כתוצאה ממוצר פגום,  חוק האחריות למוצרים פגומים תש"ם – 1980 מטיל אחריות מוגברת על היצרן/יצרן הרכיבים, ורצוי מאד להתייעץ עם עו"ד טרם נקיטת פעולה הנגזרת באמצעות חוק זה.

פגמים נסתרים בענף הרכב

כדי לסוור את האוזן  ניקח לדוגמה סוג נפוץ במיוחד של פגם במוצר, כאלו שמתגלים בעולם הרכב. רכבים מתצוגה, רכבים עם חלקי מנוע פגומים או מזויפים, מכוניות בעלות קילומטראז' מזוייף לא יחשבו בהכרח לפגומות אך בהחלט עשויה להתהוות כאן עילה טובה להגשת תביעה קטנה, ולעתים, במיוחד ברכבי יוקרה ורכבים חדשים, תביעה בבית משפט שלום, הכול תלוי בסכום ובמורכבות המקרה.

תקופת אחריות –  האם עדיין אהיה זכאי לתבוע בגין מוצר פגום?

בזמן האחריות על המוצר עצמו שאלת הפגם במוצר קשורה לדפוס התקלה. האם היא חוזרת על עצמה? האם נובעת מאותו שורש או שמדובר בתקלות נפרדות?  מספר התקלות, חזרתן, נרחבותן? ועוד. אם הפגם עדיין קיים לאחר טיפול כחלק מהאחריות על המוצר, ייתכן שניתן יהיה לראות בעניין הפרה-יסודית של העסקה.

תביעה קטנה במקרה של מוצר פגום – עשה ואל תעשה

לפני שמגישים את התביעה יש לתעד הכל, ראיות, כרוניקה, הודעות, התכתבויות והקלטות בתנאי שהן חוקיות. אם המוצר הפגום עדיין בידכם וניתן לנשיאה רצוי להביא אותו פיזית ולא רק צילום שלו לדיון בבית המשפט.  ייתכן שהשופט יבקש לראותו.

חוות דעת מומחה לפעמים רצוי להביא. אולם העלויות עשויות להיות יקרות וגם ייתכן סיבוך בהליך המשפטי ולכן רצוי להתייעץ עם עו"ד טרם פנייה לעד-מומחה / לחוות דעת על מנת שיוכל להכווין אתכם.

האם כדאי לי לפנות לעו"ד לצורך הגשת תביעה קטנה במקרה של מוצר פגום? ובכן השאלה מורכבת ותלויה בין השאר בעלות המוצר. ככלל אם עלות המוצר היא מעל 5,000 ₪ ומעלה ייתכן שההליך ישתלם.  בתביעות בנזקים של 10,000 ₪ ומעלה לרוב שכ"ט עו"ד יהיה בערך 20% מגובה הסכום המבוקש ולכן רצוי להעזר בו במקום להיכשל בתביעה קטנה ולהזקק לשירותיו בערעור למחוזי –  אותו קשה הרבה יותר לבצע והוא מתנהל (ומתומחר) כתיק מחוזי לכל דבר ועניין.

   לייעוץ ללא התחייבות:

במשרד עורכי דין וגישור לתביעות קטנות, שכירויות וצרכנות 054-5829265 (ניתן לשלוח וואטסאפ) ניתן לקבל הכוונה ראשונית או הפנייה לייעוץ/הליך מקדמי או אחר. בכל מקרה של התלבטות נשמח לשוחח עמכם.

בכל מקרה, פגישות ייעוץ ומכתבי התראה, הם עניין יחסית פשוט מהיר ולא מאד יקר, ולכן לרוב ישתלמו ויועילו גם במקרים של תביעות בסכומים נמוכים, שכן הם חוסכים זמן ו"כאב ראש" ניכר בניסיון לטפל בעצמכם מול החברה או החנות, וגם תסכולים ועצבים מיותרים.

חוק הגנת הצרכן בראי המוצרים הפגומים

גם חוק זה מגן על הצרכנים, והוזכר בקצרה למעלה.  החוק מקנה שורה של הגנות ושם דגש על גילוי נאות, איסור הטעיה וכו'.  חשוב לציין שהחוק חל על עוסקים וחברות ולא על אנשים פרטיים, אך הוא רלוונטי במרבית המקרים מסוג זה, של מוצרים פגומים.

חוק החוזים הוא חוק כללי יותר החולש על יתר החוקים. חוק ספציפי גובר עליו, לרוב, אם הוא קשור ישירות לעניין.  חוק החוזים מתווה עקרונות כלליים יותר של תום לב, שקיפות והוגנות, גם בסחר חליפין של שירותים ומוצרים, וככזה שווה לעיין בו ולהכיר אותו טרם הגשת תובענה קטנה, וגם את פסקי הדין הרבים בתחום.

האמור אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי אישי, ואין לראות באמור המלצה לכל פעולה משפטית או אחרת מכל סוג.

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים