קליש בוועידת המפרץ: "6 שרים מגיעים היום לחיפה כדי למכור לוקשים ולקושש קולות"

ראש עיריית חיפה פתחה את ועידת המפרץ בהתקפה חריפה על משרדי הממשלה שלדבריה אינם מאפשרים לחיפה להתפתח ואף מסכנים את תושבי העיר


 

הבוקר (שלישי) נפתחה ועידת המפרץ לאזוריות 2022 אשכול רשויות המפרץ בשיתוף עיריית חיפה, לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, התאחדות התעשיינים וארגון להב 18 ראשי ערים, נציגי ממשלה, בכירי המגזר הציבורי והעסקי.

זוהי הועידה האזורית הראשונה בשיתוף פעולה מלא בין המגזר הציבורי לעסקי, בעקבות אישור החלטת הממשלה לפינוי המפעלים המזהמים ולפיתוח וקידום מפרץ חיפה.


 

ועידת המפרץ לאזוריות 2022. צילום: דורון גולן

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, פתחה את הועידה בנאום חריף נגד מדיניות הממשלה, שלדבריה פוגעת בהתפתחות של חיפה:

"כראש עיר שפעלה בשלוש שנות כהונתה נמרצות לקדם עשרות תכניות להתחדשות עירונית בחיפה – אני יודעת שלשלטון בירושלים לא באמת אכפת שחישמול הרכבת מנציח את הניתוק של חיפה מהים והורס כל סיכוי לפיתוח אמיתי של העיר הכי יפה ומפוספסת במדינה".

"תושבי חיפה בחרו בי לראשות העיר, בין היתר, כדי להוביל תיקון לשלושה פרויקטים גדולים: האחד, להפוך את שדה התעופה לשדה בינלאומי בינוני שיהפוך את חיפה לעיר גלובלית קטנה עם כלכלה צומחת, ואת צפון המדינה למוקד תיירות מרכזי; השני, למצוא פתרון למסילות הרכבת שחונקות את שכונות החוף ומנתקות את מרכז העיר מהים; והשלישי, לעצור את תהליך ההרחבה של שרשרת ייצור הדלקים. כולנו ידענו שנמל דלקים חדש ועצום ממתין לנו מעבר לפינה". אמרה קליש רותם.

 

נאום חריף בפתיחת וועידת המפרץ, הבוקר בסמי עופר. ראש העירייה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן דוברות העיריה

 

ראש העירייה התייחסה גם להחלטת הממשלה לאמץ את מסקנות ועדת המנכל"ים למפרץ חיפה:

"היום, 10 שנים אחרי, אנחנו דקה לפני הפקדה של שלוש תכניות הרסניות לעיר: תת"ל 80 שמחרבת כל סיכוי להקמת שדה תעופה בינלאומי בינוני, תת"ל 18 שמאפשרת את הקמת מסבכי החשמל המכוערים שמתפשטים בכל הארץ לאורך מסילות הרכבת, רק שבחיפה הם יחסמו את חופי הים, ותת"ל 118 שמבקשת להקים את נמל הדלקים עם נפח אוניות גדול פי שישה מהקיים. אה, כן, וגם רציף כימיקלים בעל פוטנציאל נפח פי שלושה מהקיים. ולמרות זאת, בלי שום בושה, שישה שרים מגיעים היום לחיפה, כדי למכור לוקשים ולקושש קולות.

בדוח ועדת המנכלים קראנו שלאזרח הישראלי כבר היום זול יותר לבשל בחשמל במקום בגז. מי מרוויח מייבוא הגז, מאכסונו, ממכירתו? מה הסיבה לטיפשות הזו? אני אדאג שכל תושבי המפרץ יבינו איך ממשיכים לזרוק לחיפה את כל הזבל של המדינה ומדוע כל מי שמקדם וחתום על התכנית הזו, חייב להימחק פוליטית".

"חיפה היא בין הערים המאוימות בארץ, אם לא ב"ה" הידיעה. רק לפני שבועיים הזהיר מבקר המדינה שכוחות החירום (מל"ל, רח"ל, פקע"ר, הגנ"ס, כב"א) אינם ערוכים להתמודד עם המפרץ במקרה של מלחמה או אסונות טבע. רק לפני חודש חווינו ארבע רעידות אדמה כאן באיזור.

לא רק שהמדינה אינה יודעת להתמודד, אתם מוסיפים מאות אלפי טונות של חומרים מסוכנים? 20 ק"מ מלבנון? מישהו נפל על הראש. בונים נמל דלקים לאלפי אניות בשנה, בנוסף לשלושה נמלים קיימים אליהן מגיעות אניות מזהמות? למה שלא תקימו נמל דלקים בהרצליה? זה רחוק יותר עבור החיזבאללה".

קליש: "החישמול העילי של הרכבת יתממש תוך כשנתיים, אחרי 10 שנים עם אינסוף הבטחות אותן שמעתי בועדות התכנון הארציות. הגעתם מאוחר מידי, הרכבת כבר יצאה מהתחנה. אבל אל תדאגו, נמליץ שהתכנית הבאה תפתור את בעיית המסילות בחיפה. אם אתם לא מאמינים לי, אשמח לשלוח אליכם ציטוטים מתוך הפרוטוקולים, של כמה מיושבי ראש ועדות המועצה הארצית לתכנון והבניה".

 

רכבת בחיפה. צילום: דוברות רכבת ישראל

"הגעתם מאוחר מידי, הרכבת כבר יצאה מהתחנה". הרכבת בחיפה. צילום: דוברות רכבת ישראל

 

"התכנית הבאה" אמנם נהדרת, אבל היא קיימת רק על הנייר. אולי ימנהרו שתי מסילות, אולי ארבע. תלוי אם ימצא תקציב, ואם הנמל יוותר על שטחים לנדל"ן כדי לממן את הפרויקט. אם. אם נהייה נחמדים. אם הפקידות בירושלים תשתכנע שזה חשוב. שמעתי במו אוזניי את אנשי אגף התקציבים באוצר אומרים "המדינה לא רואה חשיבות בפרויקט זה". אולי היא תחשוב אחרת בעוד עשור או שניים. אולי לא. זה לא כ"כ משנה, כי כנראה שעד אז, נאבד את העיר הכי יפה והכי מפוספסת במדינה".

בנושא שדה התעופה אמר ראש העירייה: "כל מתכנן עירוני מתחיל יודע ששדה תעופה הוא חמצן כלכלי, תשתית שהופכת כל עיר, בכל גודל – לגלובאלית. ערים גלובאליות נהנות מכניסה של הון כלכלי והון אנושי, המצמיח אותן מעלה. באופן בלתי ברור, רק במדינה שלנו ישנו חיסול סדרתי של שדות תעופה. רק אצלנו ראשי ערים, חוץ ממני, מבקשים למחוק שדות תעופה כדי לבנות עוד כמה שכונות משמימות עם מגדלים של 30 קומות. אנחנו הרי הרבה יותר חכמים מכל עמי העולם".

 

שדה התעופה חיפה. צילום מתוך פייסבוק עיריית חיפה

 

"כנראה שהחמור מכל, במתווה הממשלה, הוא פרק החזרת "המנדט הבריטי" למחוזותינו – עם הקמת מינהלת בדמות "הנציב העליון", בלי הנוכחות של אף ראש רשות מהסביבה. לא חיפה, לא נשר, לא קריית ים, ביאליק או אתא. מינהלת שתדאג לעזור לממשלה להשלים ולממש את תכניותיה, ולהנציח את הפריפריאליות של האזור לעוד 30-40 שנה. בשלוש השנים האחרונות למדתי שראשי רשויות לא אוהבים להרגיז את ירושלים. כך נהגו גם ראשי העיר של חיפה, משך עשורים רבים. אנחנו שילמו על כך מחיר כבד: אחוזי סרטן מהגבוהים בארץ, למשל. הגיע הזמן שמערכת היחסים הנצלנית והכוחנית הזו תיגמר".

"מעבר לכמה מתנות קטנות השזורות במתווה הממשלה, ישנה אולי נחמה אחת מרכזית: רוב החלטות הממשלה ממילא אינן מתממשות. אני מבטיחה שאעשה הכל כדי להיפגש בכל נקודת צומת אפשרית, ולעצור את הרס מטרופולין הצפון. כפראפרזה על מנהיג דגול ונערץ, אני מבטיחה ש"נילחם בכם במוסדות התכנון, נילחם בכם ההתי משפט, נילחם בכם בקלפיות, ולעולם לא ניכנע לירושלים DC. תושבי חיפה יודעים היטב מה טוב עבורם, ומה צריכה העיר חיפה. מחיקת בחירתם הדמוקרטית לא תתקבל בשקט ובהבנה, אלא בהשבת מלחמה שערה. עד שירושלים תצא מחיפה".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי