השרה להגנת הסביבה: "חבל שראשת העיר לא הייתה חלק מהחלטת הממשלה לניקוי מפרץ חיפה"

בתוך כך, המשרד להגנת הסביבה דורש מעיריית חיפה ביצוע תוכניות בלוחות הזמנים שנקבעו, עד להסרה מלאה של המפגעים וניקוי סביבת נחל סעדיה


 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, דיברה היום (שלישי) בוועידת המפרץ לאזוריות 2022 של אשכול רשויות המפרץ בשיתוף עיריית חיפה, לשכת המסחר והתעשייה – חיפה והצפון, התאחדות התעשיינים וארגון להב.

בתגובה לנאום הפתיחה של ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, בו האשימה את הממשלה בהמשך הזיהום במפרץ חיפה במסגרת תוכנית הממשלה לפינוי מפרץ חיפה, אמרה השרה זנדברג:


"חבל שראשת העיר חיפה חיפה לא הייתה חלק מהחלטת הממשלה החשובה הזו. מטרת הממשלה היא להוציא את כל התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה, זאת החלטה דרמטית עבור המפרץ".

עוד אמרה השרה: "התעשייה קיימת פה עשרות שנים והחלטת הממשלה מטרתה להוציא את התעשייה הפטרוכימית המזהמת ממפרץ חיפה. זה מהלך חשוב בדרך להבראת כל המטרופולין".

 

תמר זנדברג. צילום: יח"צ ועידת המפרץ

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג. צילום: יח"צ ועידת המפרץ

 

עוד היום, המשרד להגנת הסביבה העביר מכתב למנכ"ל עיריית חיפה, כחלק מהליך אכיפה שנקט המשרד כנגד העירייה בנושא טיפול במפגעים בנחל סעדיה וסביבתו. במכתב של מנהלת מחוז חיפה (בפועל) של המשרד להגנת הסביבה, יוליה גינזבורג, התייחס המשרד לפעולות ולתוכניות שהציגה העירייה כמענה להתראה שהוציא המשרד בחודש דצמבר 2021.

במסגרת פעולות המשרד להגנת הסביבה להסרת מפגעים סביבתיים מנחל סעדיה וסביבתו, אשר באחריות העירייה, נשלחו לעיריית חיפה בחודשים אוגוסט ודצמבר 2021 שתי התראות מכוח חוק המים וחוק שמירת הניקיון ובהן דרישות להפסקת המפגעים, הסרתם והגברת הפיקוח והאכיפה למניעתם.

 

מזהמים את נחל סעדיה. צילום: איגוד ערים להגנת הסביבה

מזהמים את נחל סעדיה בחיפה. צילום: איגוד ערים להגנת הסביבה

 

זאת, לאחר שבסיורי פיקוח ודיגומים שנערכו על-ידי נציגי המשרד עלה, כי זיהום נחל סעדיה וסביבתו מופו ונמצאו שלושה מקורות, אשר לעיריית חיפה אחריות על הסרתם ומניעתם: שפכים וחומרים תעשייתיים ממערכת הניקוז העירונית שמנקזת את אזור התעשייה צ'ק פוסט לעבר הנחל. תשטיפים שמקורם ב"הר הזבל", אתר הפסולת הישן של העיר חיפה הסמוך לתוואי הנחל, שנאספים בתעלת איסוף הזורמת לעבר הנחל. פסולת המושלכת ברשות הרבים על גדות הנחל.

בעקבות ההתראה, שלחה עירית חיפה מענה מפורט ובו הצביעה על הצעדים שנקטה עד כה להסרת המפגעים, ובכלל זאת פינוי 1,300 טונות פסולת מגדות הנחל, פעולות למיפוי וזיהוי עסקים המזרימים את הביוב וניתוקם ממערכת הניקוז וחלופות לטווח הזמן המיידי ולטווח הזמן הארוך לכל אחד מהמקורות.

המשרד להגנת הסביבה מצא, כי על אף פעולות שננקטו על ידי עיריית חיפה, בחלק ממקורות הזיהום לא פסקה הזרמת השפכים לנחל סעדיה. כך, בין היתר, עלה בדיגום נוסף שנערך על-ידי המשרד בתאריך 20 בינואר בתעלת הניקוז המאספת באזור צ'ק פוסט (בתקופה שלאחר ניתוק העסק שנמצא מחובר למערכת הניקוז על-ידי העירייה) שבו נמצא ריכוז גבוה של קולי צואתי, המעיד על זרימה של ביוב סניטרי בתעלה.

כמו-כן, מצא המשרד כי החלופות שהוצעו על ידי העירייה אינן כוללות תוכניות סופיות ומסוכמות עם לוחות זמנים מדויקים להסרת המפגעים. לאור זאת, דרש המשרד להגנת הסביבה הצגת חלופה נבחרת לגבי כל אחד ממקורות הזיהום, ובכלל זאת נדרשו התוכניות הבאות: לעניין הזיהום הנגרם ממוצא מערכת הניקוז – תוכנית מפורטת לפעולות האיתור, מיפוי עסקים וגורמים פוטנציאלים להזרמת שפכים לתעלת הניקוז לרבות לוחות זמנים ליישומה. כמו כן, עד למציאת מקור הזיהום, נדרשת תכנית המצביעה על חלופה נבחרת לאיסוף ולסילוק קבוע של המים המתנקזים מקצה מערכת הניקוז, ויישומה עד לתאריך 1 במאי.

מעיריית חיפה נמסר: "עיריית חיפה פועלת באופן רציף בטיפול במפגעים כפי שאף משתקף במכתב של המשרד להגנת הסביבה.

כמו כן פועלת העירייה לגיבוש תוכניות עבודה קצרות וארוכות טווח. תכניות אלו יוצגו למשרד להגנת הסביבה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי