מהחלל שלי לחלל שלך

ד"ר מיכל גולן, הדיקנית לשעבר של הפקולטה לחינוך במכללת אורנים, הולכת להרצות ב – 05.04.22 בכנס של מחקר ויצירה המשותף למכון מופ"ת ומכללת אורנים. טור דעה אישי שלא תשאיר אף עין יבשה
 

טור דעה:

דרכתי במשעוליו של "סמינר אורנים" לפני למעלה מששים שנה כשעדיין לא סגר את העשור הראשון לקיומו וכל הווייתו אמרה חיפוש ויצירה חדשה בארץ צעירה. הסמינר היה שייך לתנועה הקיבוצית ובניית דרכי החינוך בו היו מכוונות לחינוך אדם ברוח זו. אפשר כמעט לומר שהמכשירים ותלמידיהם חרשו בצוותא את התלמים החדשים. נקודת המוצא הייתה של אדם שלם – ילד ומחנך – הלומדים וחווים את חייהם בצוותא על כל מרכיביהם. לא מקרה הוא שגם כיום נקרא הכנס האקדמי השנתי של מכללת אורנים "מחקר ויצירה" שהרי אי אפשר לאחד בלא רעהו…


למעלה מחמישים שנה עבדתי בחינוך ותמיד ראיתי בחינוך ובהוראה מלאכה יצירתית, מלאכת בריאה מתמדת שאין שנייה לה.

מאז ומתמיד אהבתי ללוש מלים לטקסטים וגייסתי את יכולתי זו באופן מלא לעבודת החינוך וההוראה שתמיד מילאה אותי מאוד תרתי משמע.

ד״ר מיכל גולן. קרדיט: מכללת אורנים

 

עם היציאה לגמלאות נמלאתי יראה גדולה ממרחבי הזמן שיעמדו לרשותי ללא "מסיחים" ממלאי זמן ותחושת שליחות ומשמעות. חששתי שהים הגדול של גלי הצער בחיי יציף אותי ויאיים להטביע את נפשי במצולות היגון האין סופיים. עמוק בפנים חשתי שזו העת לממש את אהבת הכתיבה ולפני הכל לכתוב את עצמי. לתת ליקיריי שאינם בינינו קול ודמות ולהניחם בעולם כדי שלא יצללו בתהום הנשייה. לשזור חוט רצוף כלשהו מקרעי חיי ולארוג אותו לכלל סיפור שניתן לראות באמצעותו סוג של רצף שלם… נמלאתי בדחף עצום לכתוב ולכתוב ולכתוב… הכתיבה מילאה את כל ישותי בימים ובליליות והקורונה, שאין בה ברכה רבה ושהדירה אותנו ממשפחותינו הקרובה ומנכדינו הייתה במקרה זה גורם מסייע.

אדם החווה אובדנים ופרידות מחפש משעולים לתעל אליהם את כאבי חייו. אנשים שונים עושים זאת בדרכים שונות. לעתים קרובות הדרך בוחרת באדם ואופני הביטוי בהם הוא חש בנוח מתייצבים ל"שירותו" בחיפושיו אחר דרכים להקל על עומס רגשותיו.

אינני אשת ספרות בהכשרתי וגם לא סופרת במקצועי או בזהותי. אני אישה הכותבת את עצמה בסוגה בלתי מוגדרת בעליל המתיכה יחד זיכרונות וסיפורים, מכתבים ומסמכים ובעיקר המון המון געגועים, לכלל תמונה ייחודית למסע חיי.

מסע הכתיבה האישית שאליו יצאתי בא להנכיח את יקיריי שאינם בעולם הזה, לשזור את חייהם בתוך שרשרת הדורות ולהעניק להם את המקום שהם ראויים לו בקרב בני משפחתנו ושאר אוהביהם.

כתיבה אישית מעין זו מצריכה תעצומות נפש שלעתים את חשה שלא יעמדו לך. את צוללת מחדש, ולעיתים בפעם הראשונה, אל תוך נבכי הנפש העמוקים ביותר, עמוק עמוק אל תוך תהומות הכאב השב וחורך מחד ומאפשר התבוננות אחרת ובוגרת מאידך.

לא אחת אני נשאלת האם הכתיבה הביאה עמה נחמה ואינני יודעת את התשובה בעיקר כי אין כי אין כי אין נחמה… יש למידה לחיות עם האין ויצירת שבילים לצדו, יש מאמץ להיאחז ביש  ובעיקר בעיקר למצוא משמעות וטעם. לומר "כן לחיים למרות הכל" ככותרת ספרו של ויקטור פרנקל…

הסופרת יהודית רותם כתבה באחד מספריה ש"חשבון נפש הוא כמו ניתוח ללא הרדמה". אני מזדהה עמה במלוא מובנה של האמירה ומוסיפה שלאחר ההתחיות בכאב החד יש גם סוג של תובנות חדשות, ארגון אחר של תחושות ורגשות ואיזו שהיא שמחת יצירה על ה"לידה" המחודשת שבראתי.

הכתיבה היא מסע אישי ופרטי מאוד אולם לחומרים הכתובים, לאחר שיצאו מידיי, יש מסעות משלהם. הם פוגשים מקומות שונים בחייהם של הקוראים ומניעים בתוכם תהליכים שלכותבת כבר אין שליטה עליהם. באמצעות תגובותיהם של אנשים הפוגשים בחומרים שהבאתי לעולם אני זוכה בהתרגשות עצומה, בהעשרה, בהרחבה ובהעמקה של מה שאני עצמי מניחה בעולם. אני חשה עמוק בתוכי שזו מתנה נדירה ויקרה שכל המשתתפים זוכים באמצעותה בחוויות מעצימות הפותחות ערוצים חדשים בתוכם ובתוכי.

הכנס המציין 70 שנה למכללת אורנים שבה התחנכתי וזכיתי להכשיר מאות פרחי הוראה, הנערך השנה במכון מופ"ת שאותו אימצתי לבית עם לכתי מאורנים, הוא ביטוי חי ונושם לעשייה רבת שנים וברוכת מחשבה ויצירה. אשרי שאני זוכה להיות חלק בהתכנסות זו.

 

לפרטים והרשמה:

https://view.genial.ly/62232b73d6b2b1001145f495

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך