אישור התקציב: ארבע מילים שאמר גזבר עיריית חיפה שוות כ-2.5 מיליארד שקלים

המאבק הפוליטי על תקציב עיריית חיפה הסתיים אך לא תם וכל צד טוען לניצחון. בעיריית חיפה מתכוננים לתוכנית התייעלות שתוביל לפיטורים של עובדים רבים


 

"התקציב מאוזן ובר ביצוע". מילים אלו שאמר גזבר העירייה, שמוליק מרמלשטיין, אמש בישיבת מועצת העיר, הביאו את חברי המועצה להצביע ולאשר את הצעת התקציב של עיריית חיפה לשנת 2022 ולאפשר לעירייה לחדש את פעילותה השוטפת.

אולם, מדובר בתקציב שגובש לאחר חודשים ארוכים של דיונים בוועדת הכספים העירונית שנשלטת על ידי מועצת העיר הלעומתית. שינויים של ביטול מינהלים, תוכנית התייעלות בעירייה וקיצוצי תקציב באגפי העירייה.


בשבוע האחרון פעל נציג של משרד הפנים, פז גליקמן, כמגשר בין ראש העירייה לוועדת הכספים על מנת למצוא פתרון שיספק את שני הצדדים.

 

מועצת עיר חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

ארבע מילים מסכמות סאגה ארוכה, שטרם הגיעה לסיומה. מועצת עיר חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

 

מבחינת חברי המועצה הלעומתית מדובר בניצחון אדיר שכן הם אלו שמלכתחילה מנעו את אישור הצעת התקציב המקורית שהגישה ראש העירייה והביאו את העירייה למצב שבו היא החלה את השנה הנוכחית ללא תקציב מאושר מה שגרם לפגיעה בפעילות השוטפת שלה.

"תקציב עיריית חיפה לשנת 2022 אושר. התיפעול השוטף של העירייה יחזור לשגרה. זו בשורה משמחת לכל תושבי העיר", הודיעה ראש העירייה, עינת קליש רותם שהצביעה נגד אישור הצעת התקציב והודיעה כי יהיו עוד שינויים שהיא מתכננת, "ניפגש בוועדת הכספים ויהיו עוד שינויים".

"תקופת ההרס הסתיימה. האופוזיציה ביקשה לאגור לעצמה 102 מיליון שח בתקציב הרזרבה, כדי לשלוט באמצעותו על סדר היום הציבורי, אבל הצליחה בפועל להסיט רק 13 מיליון, סכום זניח בהשוואה ל-2.4 מיליארד.

ההישג החשוב יותר מכל, כל הטענות שעלו בחודשים האחרונים על השכר והחלטתם לפטר עובדים ספציפיים,  נוטרלו. על פי ההליך שאושר, חברי המועצה לא יוכלו לגזור את גורלו של אף עובד ספציפי. שמחה שתקופה זו הגיעה לסיומה", אמרה קליש רותם, שהתריעה כי תוכנית ההתייעלות שדורשים חברי המועצה הלעומתית יובילו לפיטוריהם של יותר מ-200 עובדים.

 

"על פי ההליך שאושר, חברי המועצה לא יוכלו לגזור את גורלו של אף עובד ספציפי". ראש העירייה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

מבחינת חברי המועצה הלעומתית שמהווים את הרוב במועצת העיר, מדובר בניצחון מוחץ. מצד אחד הצעת התקציב שאושרה היא למעשה פרי יצירתם כמעט במלואו ומצד שני, הוסר האיום שמשרד הפנים יפזר את מועצת העיר והם ייעלמו מהעין הציבורית.

יו"ר ועדת הכספים העירונית וסגנית ראש העירייה, סופי נקש, מסרה: ״מועצת השינוי אישרה תקציב מאוזן עם בשורה והבראה לתושבי חיפה, למרות ניסיון ראש העיר לסכל את העברת התקציב, לפגוע בתושבים ולעצור את העיר מפעילות״.

לדבריה, "בתקציב בשורה אמיתית לשיקום העיר בתחום הסביבה ושיתוף הפעולה עם תוכניות הממשלה לפינוי המפגעים במפרץ; תוספות משמעותיות להבריא את החיים המשותפים והשוויון בעיר לכלל האוכלוסיות, ושמירה מושכלת על כספי הציבור. לאחר הזנחה של 3 שנים, ניתנת תוספת לחיזוק אגף השפ״ע כדי לשפר את ניקיון הרחובות, תוספת לבודקי תוכניות במינהל הנדסה כדי לזרז את פיתוח הדיור בעיר ותוספות משמעותיות לתרבות, לרווחה ולקהילה".

 

"בשורה אמיתית לשיקום העיר". סופי נקש. צילום: דורון גולן

 

נקש אומרת: "התקציב שעבר יחזיר את הכסף של התושב חזרה לתושב. תוספות משמעותית מתווספת לתרבות ולתיאטרון, להסעות ולתחבורה, לשוויון מגדרי, לקהילה הגאה, לספורט הקהילתי, למתנ"סים, לקליטת עליה ועוד. סוף סוף אישור תקציב רחב לחברה הערבית בחיפה, לתכנית לחינוך בלתי פורמלי, למלגות לסטודנטים מעוטי יכולת, לתיאטרון ערבי ועוד. עוד תוספות לתמיכות בעמותות וארגונים קהילתיים, לקבוצות ספורט, לארגוני נוער ותנועות נוער, לפסטיבל תאטרון ילדים, לירידי תעסוקה, לטיפול בדרי רחוב, למוזיאון הלאומי למדע, לחתולי הרחוב ועוד. תקציב מועצת השינוי מביא סוף סוף בשורה לאחר שלוש שנים בהם ראש העיר הפקירה את תושבי חיפה, ולאחר שלוש שנים שבהם העיר מוזנחת, מופקרת והתושב אינו רואה תמורה לאגרה".

 

בשבוע האחרון פעל נציג של משרד הפנים, פז גליקמן (בתמונה), כמגשר בין ראש העירייה לוועדת הכספים בכדי למצוא פתרון שיספק את שני הצדדים. צילום: דורון גולן

כעת כשהעירייה חוזרת לפעילות, המאבק הפוליטי בין הצדדים יימשך במלוא עוזו שכן בשנה הבאה יערכו הבחירות לרשויות המקומיות. הן ראש העירייה והן חברי מועצת העיר רוצים להוכיח לציבור הבוחרים שהם אלו אשר דואגים להם וישיבות מועצת העיר ימשיכו להיות סוערות.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי