X

חברת בזן משלימה מהלך אסטרטגי בתחום המחזור

חברת בזן רוכשת את VPM – יצרנית פלסטיק ממוחזר ותקים מתקני מחזור עם ורידיס ו-ESC

 

קבוצת בזן מקדמת שלוש עסקאות שיקדמו אותה באופן משמעותי למימוש היעד האסטרטגי של 15% פלסטיק ממוחזר עד שנת 2025. בזן הודיעה ביום ה' על רכישת השליטה בחברת וי. פ. אם. פלאסט בע"מ (VPM) העוסקת במחזור מכני של פלסטיק בהיקף של כ-12,000 טון בשנה, לפי שווי חברה של כ-40 מיליון ש"ח.VPM הינה אחת היצרניות המרכזיות של פלסטיק ממוחזר בישראל ומתמחה במחזור פחת פלסטיק תעשייתי (Post-Industrial) בהיקף של כ-12,000 טון פחת פלסטיק בשנה, ומספקת כ-15 סוגי פלסטיק ממוחזר לפי דרישות הלקוח, הנמכר לחברות יצרניות בארץ ובחו"ל.


רכישת השליטה בחברת VPM הינה צעד משמעותי נוסף במימוש החזון של חברת כרמל אולפינים (כאו"ל), חברה-בת בבעלות מלאה של קבוצת  בזן והיצרנית היחידה בישראל של פולימרים לתעשיית הפלסטיק בישראל,  ומהווה דריסת רגל חשובה בתחומי המחזור המכאני אשר תאפשר מתן סל פתרונות רחב ללקוחות כאו"ל ופיתוח מוצרים נוספים בתחום המחזור המכני.

 

בזן לבניה על רקע נחל הקישון. צילום: שגיא מורן

 

מהלך זה מצטרף לשיתוף הפעולה של בזן עם ורידיס, עמה חתמה החברה על מזכר הבנות מותנה, במסגרתו שני הגופים יקימו מפעל מחזור פלסטיק במהלך שנת 2023. המפעל המשותף צפוי להפעיל מתקן מיון, שטיפה וגריסה של פלסטיק מפסולת ביתית בהיקף של לפחות 10,000 טון בשנה.

המהלך השלישי שמקדמת קבוצת בזן, באמצעות כאו"ל, הוא עם החברה לשירותי איכות הסביבה (ESC), חברה ממשלתית המחזיקה ומתפעלת מתקני טיפול סביבתיים בנאות חובב.  מדובר בהשקעה בטכנולוגיה חדשנית וארוכת טווח להחזרת הפלסטיק לחומר הגלם.  שני הגופים חתמו על מזכר הבנות מותנה להקמה של מיזם משותף, ראשון מסוגו בישראל, למחזור כימי של פסולת פלסטיק באמצעות טכנולוגיות חדשניות, בדומה לטכנולוגיות המיושמות לראשונה על ידי ענקיות הפטרוכימיה בעולם

 

יו"ר בזן, משה קפלינסקי. צילום שגיא מורן

 

במסגרת המיזם המשותף, מתכננות החברות להקים בנאות חובב מתקן מחזור חדשני, אשר יקלוט פסולת פלסטיק שלא ניתנת למחזור בתהליכים מוכרים, ואשר כיום מיועדת להטמנה או לשריפה. במתקן המתוכנן תטופל פסולת הפלסטיק בתהליך כימי חדשני, ותוחזר למצב של חומר גלם ראשוני, אשר יהפוך במתקני קבוצת בזן לפולימר ירוק בעל תכונות זהות לפולימר ממקור פוסילי. הטכנולוגיות הנבחנות למתקן החדש, ייתנו מענה לבעיית זיהום הסביבה והטבע בפסולת פלסטיק, ישלימו את הכלכלה המעגלית בתחום הפולימרים, וכן יתרמו להפחתת פליטות הפחמן וטביעת הרגל הפחמנית הנגרמות משימוש בפלסטיק.

ענקיות הפטרוכימיה בעולם, LyondelBasell ו- Borealisמשקיעות בטכנולוגיות מסוג זה כפתרון משלים למחזור הפלסטיק, והשקעה דומה של המיזם המשותף תעמיד את ישראל על קדמת במת טכנולוגיות המחזור בעולם.

המהלכים האלה מהווים צעד משמעותי נוסף במימוש החזון של כאו"ל להוביל את שוק מחזור הפלסטיק בישראל ובהשגת יעדים מאתגרים לשילוב פולימרים מתקדמים (ממוחזרים ומתכלים) בסל המוצרים שלה (15% בשנת 2025 ו- 30% בשנת 2030).

משה קפלינסקי, יו"ר בזן: "כל המהלכים האלה יחד מהווים צעד חשוב ומשמעותי בתמונה הכוללת של מימוש האסטרטגיה בתחום הפולימרים. חלק ממארג כולל של פעולות שיציבו את בזן בחזית השינוי המיוחל. בזן תהיה חלק מהפתרון בישראל לכלכלה דלת פחמן וליעדי המדינה לאנרגיה ירוקה, ההשקעות שאנחנו מבצעים היום יאפשרו יצירת כלכלה מעגלית בת קיימא".

מלאכי אלפר, מנכ"ל בזן: "מדובר באבני דרך משמעותיות במסגרת מימוש האסטרטגיה של בזן. המהלכים האלה יחד יקדמו את קבוצת בזן בחתירה להשגת היעדים האסטרטגיים שהצבנו לעצמינו בתחום הפולימרים על מנת לספק ללקוחותינו פולימרים ממקור מתחדש, תוך עמידה ביעדי הפיתוח הבר קיימא של האו"ם (SDG)".

בועז הירש מנכ"ל החברה לשירותי איכות הסביבה: "אני סבור כי שיתוף הפעולה, המבוסס על היכולות המשלימות והניסיון הרב של כל חברה בתחומה, מהווה צעד משמעותי במימוש חזון המשרד להגנת הסביבה להפיכת כלכלת מדינת ישראל מכלכלה ליניארית, הצורכת משאבים בהיקף גדול ומזהמת, לכלכלה מעגלית – השואפת למינימום פסולת ולהתייעלות מקסימלית בשימוש במשאבים".

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<
<<