X

סגן מפקד המחוז הצפוני לשעבר, תנ"צ בדימוס יהודה סולומון, מתריע: "השטח עומד לבעור"

תת ניצב (בדימוס) יהודה סולומון, מי שמילא שורה ארוכה של תפקידי פיקוד במשטרת ישראל, מזהיר כי השטח מלא באדי דלק שעלולים להתפוצץ בכל רגע ומציע לגייס באופן מיידי גם את גימלאי המשטרה

 

תנ"צ בדימוס יהודה סולומון הוא אחד מהשוטרים המנוסים ביותר שהיו בשורותיה של משטרת ישראל. במשך כ-50 שנה הוא מילא שורה של תפקידים החל מפעולות סיור בימיו הראשונים ועד לסגן מפקד המחוז הצפוני במשטרת ישראל.הוא היה בלב ליבה של העשייה המשטרתית, שימש בעבר גם כמפקד משטרת זבולון, מפקד משטרת התנועה הארצית, סגן מפקד מרחב חוף, מפקד מרחב גליל וסגן מפקד המחוז הצפוני. לאורך שנותיו הרבות בארגון, הוא היה במוקד ההתרחשויות בכל האירועים הגדולים שאירעו באיזור, בין היתר גם בזירות רבות של פיגועים ובמהומות אוקטובר 2000 במגזר הערבי.


"אני מסתובב הרבה בשטח", מספר סולומון ל"ניוז חיפה קריות": "וצריך להיות עיוור וטיפש כדי לא לחוש את התחושות, תחושות שהשטח מלא באדי דלק, השטח עומד לבעור". סולומון אומר כי מהיכרותו עם המתרחש, גם בחיפה וגם בערים נוספות, יש גורמים עם מוטיבציה להוציא לפועל פיגועי התאבדות. "לצערי, אנחנו עוד לפני השיא" הוא אומר.

סולומון מציין כי חודש הרמדאן שהחל בסוף השבוע האחרון, הוא חודש מתוח שמועד לפורענות ביטחונית וכי המודיעין אמור להיות בכוננות שיא, על מנת למנוע את הפיגועים עוד בטרם צאתם לדרך.

 

"אני מסתובב הרבה בשטח. צריך להיות עיוור וטיפש כדי לא לחוש את התחושות". תנ"צ (בדימוס) יהודה סולומון. צילום מתוך פייסבוק 

 

סולומון טוען כי כיום המשטרה היא גוף רזה וקטן שנדרש למגוון רחב של פעולות, החל מאירועי הר הבית, הפגנות, פעילות בטחון שוטף, טיפול בפשיעה ושמירה על הסדר הציבורי. האשמה לדבריו נעוצה בממשלות ישראל לדורותיהן.

"יש שחיקה, אנשים מתפטרים ואנשים לא מתגייסים למשטרה. הסיבות המרכזיות  נעוצות בשכר נמוך ביותר ותנאים לא הולמים עבור בן אדם שרוצה לעבוד והוא בסכנת חיים. היום החזית זה עורף והעורף זה החזית. צריך לתגמל אותם. המדינה צריכה להתעשת ולהכפיל ולשל את שכר השוטרים, לתת להם מיידית תוספת סיכון. בסופו של דבר, הטרור הוא עיוור ואם יקרה מעשה טרור בגן ילדים רק אז יתעוררו? אם מאחורי ההצהרות של הממשלה לא יהיה כיסוי וחס חלילה יהיה עוד פיגוע, זה יהיה פיגוע אחד יותר מדי".

גם היום, כשהוא כבר בגמלאות, סולומון מקושר היטב במגזר הערבי והוא אומר: "יש גורמים לא מעטים שנתונים להשפעות אידיאולוגיות-דתיות. אני לא חושב שהגל הזה ידעך מעצמו והרדמאן זו תקופה מתוחה. עם זאת אסור להכתים את כל המגזר הערבי שרובו הגדול סובל מהאלימות בתוכו. רובו הגדול של המגזר הערבי פשוט רוצה לחיות והוא מוצא עצמו חי לצד גורמים עברייניים שמחזיקים בכלי נשק. כדי לאסוף את הנשק צריך מודיעין מדוייק שיכווין את המשטרה".

לדברי סולומון יש להציף את השטח בעוד אלפי שוטרים באופן מיידי והוא מציע לשם כך להשתמש בשירותיהם של גימלאי המשטרה.

"הם אנשים עם ניסיון וידע והם זמינים למשטרה באופן כמעט מיידי. המשטרה צריכה עוד 5,000-10,000 שוטרים שיציפו את השטח במדים וגימלאי המשטרה הם כוח זמין ומיומן".

סולומון אומר כי בכל הערים המעורבות יש אמצעי לחימה ואדי דלק נפיצים שעלולים להתלקח, אך כעת המתיחות מגיעה גם לערים שאינן מעורבות:

"ברור שכל פיגוע זה כישלון מודיעיני", הוא אומר, "אבל יש לזכור שהשב"כ זה גוף שמסכל מאות ואלפי פיגועים עוד בטרם התרחשו, זה גוף שאלפי אזרחים חייבים לו את חייהם".

"גם לטעון שסגירת הגדר בפני שב"חים (שוהים בלתי חוקיים) תפסיק את הפיגועים, זה לא נכון", הוא מוסיף, "מבחינה סטטיסטית, מי שבא לבצע פיגוע זה מיעוט. השאר באים לחפש פרנסה עבור המשפחה. לכן, אנחנו צריכים לתת להם להיכנס לעבוד, אבל צריך לעשות את זה בצורה שקולה וזהירה וצריך כמובן לסדר את גדר ההפרדה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<