על רקע התחממות היחסים בין ישראל לטורקיה: הצעה להנצחת הטבח הארמני בחיפה

חבר מועצת העיר חיפה ניר שובר, מבקש להנציח את הטבח שנעשה בעם הארמני, נושא פוליטי רגיש ונפיץ ביחסי ישראל-טורקיה


 

היום (שלישי) אמורה מועצת העיר חיפה לדון בהצעתו לסדר של חבר המועצה, ניר שובר ("חיים בחיפה") להנצחת הטבח שנעשה בעם בארמני על ידי טורקיה. זהו נושא פוליטי רגיש ביחסי הדיפלומטיים בין ישראל לטורקיה וההצעה לסדר עולה לדיון בשעה שהיחסים הדיפלומטיים בין ישראל לטורקיה מתחממים לאחר תקופת נתק ארוכה.

"מועצת העיר תכיר בשואה הארמנית וכאות מחווה תנציח אותם בדרך מכובדת, בכיכר ואנדרטה לזכר הנספים בשואה הארמנית. ההכרה תהיה סמלית ולא רשמית מכיוון שמדינת ישראל בשל שיקולי דיפלומטיה עדיין לא הכירה באסון העם הארמני", אומר שובר. "יש בידנו הזדמנות להסיר את החרפה ולהחדיר לתודעת הציבור החיפאי ומדינות העולם שאי אפשר להיכנע יותר להולכת השולל והצגת שואת הארמנים, כמין עימות לאומי טריוויאלי בין הטורקים לבין ארמנים. אנו יודעים אחרת. זה היה רצח עם שיטתי ומאורגן ואפילו בנוכחות קצינים גרמנים".


 

"ההכרה תהיה סמלית ולא רשמית מכיוון שמדינת ישראל בשל שיקולי דיפלומטיה עדיין לא הכירה באסון העם הארמני". חבר מועצת עיריית חיפה, ניר שובר. צילום: דורון גולן

 

לדבריו של שובר: "במטרופולין חיפה ובסביבתו חיה אוכלוסייה משמעותית  מבני העדה הארמנית. והגיע הזמן לתמוך בהם ובכאבם המשותף. בטח ובוודאי בעיר הכי פלורליסטית בארץ, חשוב לציין שזה מאבק מוסרי ולא פוליטי. הקהילה הארמנית עברה שואה והגיע הזמן שנקרא מכאן לממשלת ישראל להכיר בעובדות אלה. פה ממועצת העיר חיפה אני קורא לראש הממשלה שתמך מאד בנושא בשנת 2018 להכיר בסבל של הארמנים במיוחד לאור זה שנשיא ארצות הברית הכיר בהם לאחרונה. קדמה לכך החלטת הסנט האמריקאי שהכיר בטבח הארמנים על ידי הטורקים כרצח עם עוד בשנת 2019, החלטה שעברה פה אחד".

 

בית העם של הארמנים בחיפה. בקשה ממועצת העיר להקים כיכר לזכר הטבח שנעשה בארמנים. צילום: ניר שובר

 

שובר מצרף להצעתו דברי רקע: "בשנת 1915, החל הצבא הטורקי תחת כמאל אטה טורק והתורכים בפעולות רצח והשמדה מכוונות ושיטתיות נגד העם הארמני. רצח העם הארמני התאפיין במעשי טבח המוניים, גירוש המוני וצעדות מוות, בתנאים שתוכננו להביא למותם של המגורשים. ההערכה הרווחת היא שכמחצית מהאוכלוסייה הארמנית בטורקיה,  מיליון וחצי ארמנים, נרצחו בדרך זו. לכן אין כמעט משפחה ארמנית שלא נפגעה. ייתכן שהעדר תגובה בינלאומית נחרצת לרצח העם הארמני הייתה משפיעה גם על שיקולי הנאצים בבואם להחליט על הפתרון הסופי. והדבר הסה צוין אפילו בנאום של היטלר".

לפיכך הצעתי היא להלן: מועצת העיר מבקשת מועדת השמות להנציח את קורבנות שואת העם הארמני בכיכר בשטח העיר, במקום מרכזי וראוי. שהכיכר תקרא "כיכר השואה הארמנית"/ כיכר קורבנות העם הארמני. כולי תקווה שכעם שחווה על בשרו את מאורעות השואה, נהווה דוגמה ונוביל ביוזמה זו מהלך שאחריו תלכנה גם ערים נוספות".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי