בשורה טובה ליזמי פינוי-בינוי בחיפה

מועצת העיר דחתה את היטלי ההשבחה שביקשה העירייה להטיל. רק ברכס הכרמל יוטל היטל השבחה של 50 אחוזים. ההחלטה התקבלה ברוב של 15 תומכים ותשעה מתנגדים. ראש העירייה: "החלטה הרסנית"


 

מועצת עיר חיפה דחתה את הצעת הדרג המקצועי של העירייה, על חלוקת העיר לאזורים עליהם יוטלו היטלי השבחה של 25 אחוזים ויותר, על היזמים שרוצים לבצע תוכניות פינוי בינוי. ראש העירייה כינתה את החלטת מועצת העיר "הרסנית".

 


דחיית ההצעה, בשורה משמחת ליזמי פינוי בינוי. בתמונה העיר חיפה. צילום: ניר בלזיצקי דוברות העירייה

 

את ההחלטה על גובה היטל ההשבחה אמורה העירייה לפרסם ברשומות עד ה-1 בחודש מאי הקרוב והיא תהיה תקפה למשך חמש שנים. בפני מועצת העיר הובאה הצעה לסדר שהוכנה על ידי הדרג המקצועי של העירייה בראשותו של מהנדס העיר אריאל ורטמן.

על פי ההצעה, תחולק העיר לשכונות ואזורים שבהם יוטלו היטלי השבחה באחוזים שונים על היזמים שרוצים לבצע פינוי בינוי. חלק מן האזורים, בעיקר שכונות החוף והשכונות המזוהות עם מעמד סוציו-אקונומי נמוך, ייהנו מפטור מלא.

בשכונות אחרות יעמוד היטל ההשבחה על 25 אחוזים ואילו בשכונות המבוססות יעמוד היטל ההשבחה על 50 אחוזים.

 

רק ברכס הכרמל יוטל היטל השבחה של 50 אחוזים. העיר חיפה. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

ההצעה שהובאה לסדר יומה של המועצה, נתקלה בהתנגדות עזה של חברי המועצה הלעומתית, בטענה שהיטלי השבחה יבריחו את היזמים מלבצע תוכניות פינוי בינוי, או במקרה שבו אכן תתבצע תוכנית כשזו, יגולגל סכום ההיטל שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים לדירה, על הדיירים עצמם.

מהנדס העיר אמר לחברי המועצה כי מדובר בסכומים של מיליונים רבים של שקלים שיגיעו לקופת העירייה אם תתקבל החלטת הדרג המקצועי. הכספים הללו אמורים לסייע לעירייה בעבודות פיתוח עירוניות, בשכונות בהן מתבצע פינוי בינוי.

"אנחנו רוצים התחדשות עירונית", אמרה חברת המועצה שרית גולן שטיינברג (חיפה בשבילנו) כשהתנגדה להצעה המקורית: "אנחנו רוצים שהפקק בשכונות החוף ישתחרר ואנחנו רוצים שבקריית חיים יהיו תוכניות להתחדשות עירונית באמת".

חבר המועצה, אלי בן דיין (הליכוד) אמר כי מדובר באחד הדיונים החשובים ביותר שנעשו במועצת העיר בשנים האחרונות.

חבר המועצה אביהו האן (הירוקים של חיפה) התנגד גם הוא להצעה המקורית וציין כי היזמים ידרשו מכפילי בנייה גדולים יותר מה שיוביל לעוד צפיפות ופגיעה באיכות החיים: "לאנשים לא תהיה יכולת כלכלית לגור במגדלים של 30 קומות", אמר האן.

ההצעה המקורית של הטלת היטלי השבחה מדורגים, נדחתה על ידי מועצת העיר ברוב של 15 מתנגדים, שישה תומכים ושלושה נמנעים. מיד לאחר מכן הועלתה להצבעה ההצעה של חברי המועצה הלעומתית ועל פיה תהיה כל העיר פטורה מהיטל השבחה, מלבד שכונות רכס הכרמל, בהן יעמוד היטל ההשבחה על 50 אחוזים, שכונות שבהן אין בשלב זה תוכניות פינוי בינוי.

ראש העירייה אמרה כי מדובר בהחלטה הרסנית ולחברי המועצה הלעומתית אמרה: "הרסנים אתם".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי