X

אבחון לקויות למידה לילדים: מדריך להורים בנושא ליקויי למידה

אוכלוסיית הילדים היא אוכלוסייה שמתמודדת עם לא מעט קשיים, בין אם הם קשיים חברתיים, קשיים לימודיים, קשיים רגשיים ועוד. כל הקשיים האלו עלולים להוביל את אותם ילדים שחווים קושי ללא מעט תסכולים ואכזבות עצמיות, ונשאלת השאלה כיצד ניתן להקל עליהם ככל הניתן

אחד מעולמות התוכן העשירים ביותר בעניין הזה הוא אבחון לקויות למידה לילדים, שהופך נפוץ יותר משנה לשנה בקרב יותר ויותר ילדים. בואו נלמד יחד קצת יותר על הנושא החשוב של אבחון ליקויי למידה אצל ילדים, ונבין ממה הוא בדיוק מורכב.

קרדיט תמונה: freepik

מהו אבחון לקויות למידה לילדים?


כל הורה מכיר את הילד שלו בצורה טובה מספיק כדי "להרגיש" ולדעת מה עובר עליו בכל רגע ורגע, במיוחד בגילאים צעירים אך לאורך החיים בכלל. בגילאי ילדות, כאשר הילדים מתמודדים עם לא מעט אתגרים לימודיים מסוגים שונים, כמו עבודות, מבחנים, מבדקים ועוד, הם מתחילים לקבל פידבקים שמגיעים בצורת משובים, ציונים וכו'. ילד שחוזר הביתה בתסכול גדול שנובע מהפידבקים הללו, הוא ילד שבהחלט ניתן להתחיל לשאול שאלות לגבי הישגיו ולגבי הסיבות שגורמות לו להגיע אליהם, מבלי יכולת אפקטיבית להגיע ליותר.

אבחון לקויות למידה לילדים יכול להיות רלוונטי מאוד בצומת כזו. בחלק מהמקרים הפידבקים האלו יהיו תוצאה של זלזול מצד הילד, אולם בחלק גדול מהמקרים, הפידבקים יהיו טמונים בליקויי הלמידה של הילד. האבחון נערך במטרה לבדוק האם אכן מדובר בלקות למידה, לשים את האצבע על הלקויות עצמן ולהפיק נתונים שיעזרו לילד, בהמשך, לקבל את הכלים המתאימים לו להתמודדות עם הלקויות.

המשמעות של אבחון ליקויי למידה אצל ילדים היא גדולה יותר ממה שאתם חושבים

אז לא מדובר כאן על אקט שאפשר להעלים ממנו עין או לוותר עליו, להיפך – אבחון ליקויי למידה אצל ילדים הוא אחד האקטים המשמעותיים ביותר שניתן לבצע כדי להבין ולסייע לילדים. האבחון יכול לתת הסבר מנומק ומדויק לגבי הישגיו הנמוכים של הילד, ובהתאם, להעניק לו נחת.

ילד עם לקויות למידה שאינו מצליח להבין מאיפה נובעים הציונים שלו, הוא ילד שעלול לחוות תסכול לאורך זמן, לאבד את הביטחון העצמי, להתייאש ולהרים ידיים מכל ניסיון. לעומת זאת, ילד שיודע שהוא מתמודד עם לקות למידה, הוא ילד שדווקא יוכל למנף בתוכו את הרצון לשאוף, להשיג ולהצליח, וישתמש במגוון הכלים שינתנו לו על מנת להמשיך ולשפר את הישגיו מעת לעת.

איך מתרחש אבחון לקויות למידה לילדים בפועל?

היות ומדובר על אקט עדין ביותר, שסובב סביב ילדים בגילאים שונים, הוא צריך להיעשות בצורה מחושבת וחכמה, ששמה את טובתו של הילד במרכז. בשלב הראשון של אבחון לקויות למידה לילדים תיערך שיחה ראשונית בין המאבחנת לבין ההורים של הילד. מטרת השיחה הזו תהיה להבין את הרקע המשפחתי וההתפתחותי, למפות את הנתונים הקיימים, ולקבל תמונת מצב קצת יותר ברורה לגבי התנהלות הילד, הניסיונות השונים שלו בהתמודדות, הציונים שלו, ההרגלים שלו ועוד.

בהסתמך על כלל הנתונים הללו, תוכל המאבחנת למקם את הילד על הסקאלה הרחבה של לקויות הלמידה, ויוכלו להתחיל להעריך את היכולות שלו במגוון תחומי הלמידה הרלוונטיים, כמו כתיבה, קריאה, הבעה, חשבון ועוד.

לכל אלו יתווספו גם מבחנים פסיכולוגיים, כולל מבחן אינטליגנציה ומטלות המעריכות את מצבו הרגשי של הילד, ובהתאם לדייק עוד יותר את תוצאותיו, ולפענח באופן סופי את סוגי לקויות הלמידה של הילד.

על פני כמה זמן מתפרש אבחון לקויות למידה לילדים?

לא מדובר כאן על תהליך ארוך בכלל, והוא בדרך כלל לא יעלה על מספר שעות. התוצאות מתקבלות בתוך מספר שבועות, ולאחריהן ניתן יהיה לקבוע שיחת משוב ולעבור לשלב ההתמודדות איתן ולהסיק מהן מסקנות.

התוצאות של אבחון לקויות למידה – מכאן אפשר להתחיל להתמודד

כמו כל דבר בחיים, גם במקרה של אבחון לקויות למידה אצל ילדים מדובר על תחילת תהליך הפתרון. ברגע שתוצאות האבחון מגיעות, ניתן להתחיל לפלס את הדרך של הילד אל עבר ההצלחה הלימודית שלו, הן על ידי כלים אישיים שהוא יצטרך ליישם ולתרגל, והן על ידי כלים חיצוניים שיוכלו לעזור לו להתמודד בהצלחה עם הלקויות שלו. בין היתר, ילדים שמתמודדים עם לקויות למידה מקבלים מגוון התאמות בלמידה והיבחנות, כמו זמן נוסף בזמן בחינות, הקראת שאלונים, בחינות בעל פה במקום בכתב ועוד.

באמצעות התאמות אלו, יכולים אותם ילדים להגיע להישגים חדשים שעליהם הם לא יכלו אפילו לחלום לפני האבחון ולהתחיל לשאוף להישגים גבוהים, בדיוק כפי שמגיע להם, רק הפעם בתנאים שהולמים את היכולות האישיות שלהם ואת הצרכים שלהם.

על מה חשוב להקפיד כשניגשים לאבחון ליקויי למידה לילדים?

היות ומדובר כאן על עניין רציני שדורש את מלוא תשומת הלב, היחס האישי והמקצועיות, מומלץ לבחור בקפידה את אנשי המקצוע או המכונים שבמסגרתם תבצעו אבחון ליקויי למידה לילדים שלכם. היום קיימים בארץ לא מעט מקומות שיוכלו להעניק אבחון מקצועי, איכותי ומשמעותי, אולם הם נבדלים ביניהם ברמת המקצועיות, בשנות הניסיון והוותק שלהם במקצוע, בהמלצות עליהם וכן במחירים שהם גובים.

מומלץ לבצע בדיקות מקדימות ומקיפות ככל הניתן, על מנת שתוכלו לקבל את תמונת המצב המלאה רגע לפני שאתם בוחרים באיש המקצוע או במכון האבחון הרלוונטי לכם. ככל שהקריטריונים יענו על הדרישות שלכם, כך תוכלו להבטיח מענה טוב יותר ללקויות של הילדים שלכם.

מסתובבים עם סימן שאלה מעל הראש? זה הזמן לפתור אותו

על ידי אבחון לקויות למידה לילדים אתם יכולים להיפרד מסימני השאלה שמלווים אתכם ואת הילדים שלכם, ולמצוא מזור לכל התסכול שאתם אוגרים ביחד איתם לאורך השנים. אל תהססו ופנו לאבחון בהקדם, ומשם התוצאות כבר יתחילו להוכיח את עצמן. בהצלחה!
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נעזרים בשירותי נקיון לבית?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים