X

חרדה חברתית – קווים לדמותה

חרדה חברתית גורמת לסובלים ממנה, להתעסק לא מעט בשאלה איך הם נראים ונתפסים על ידי אנשים אחרים

דבר זה בא לידי ביטוי במקרים רבים בהימנעות מסיטואציות חברתיות שונות כמו: יציאה לדייט, ריאיון עבודה ועוד..
מי שיש לו חרדה חברתית, עלול למצוא את עצמו מתמודד עם מחשבות שליליות, על האופן והדרך בה הוא נתפס עלי ידי אנשים אחרים, מה שהופך את לקיחת החלק בסיטואציות מול אותם אנשים לבלתי אפשרויות בעבורו – ומיותר לציין, שכתוצאה מכך עלולה להיגרם פגיעה משמעותית לאיכות החיים.

קרדיט תמונה:pexels

איך לזהות סימנים לחרדה חברתית אצל ילדים?
חרדה חברתית עלולה להופיע ולהתפתח  כבר בגילאים צעירים ולכן, חשוב להיות עם "היד על הדופק" ולדעת לזהות את התסמינים אשר מאפיינים אותה, מה שיכול לסייע בקבלת טיפול מהיר ואפקטיבי יותר. בין הסימפטומים שחשוב להכיר:


  • כאשר הילד נמנע מלדבר בגן או בכיתה
  • ילד שאולי בבית הוא מתנהג רגיל ומקיים אינטראקציות עם שאר בני משפחתו, אבל מסרב להיפגש עם חברים.
  • ילד אשר בוחר להסתגר לחדרו כאשר מגיעים אורחים לבית (גם אם האורחים הם של ההורים).
  • ילד אשר לא משתתף בכיתה ואף בוחר לוותר על קרדיט שמגיע לו, כתוצא מכך – כאן חשוב להדגיש, שילדים המתמודדים עם חרדה חברתית, יכולים להיות גם תלמידים מצטיינים ולכן, לא תמיד המורים יוכלו לשים את האצבע על קיומה של אותה הבעיה.

כאן חשוב לציין, שבגילאים צעירים, קשה להבין את ההבדלים בין ביישנות או חוסר ביטחון לבין קיומה של חרדה חברתית, יחד עם זאת, הסימפטומים אשר צוינו יכולים להוות כסימני אזהרה והיכרות איתם, יכולה להוות שלב ראשון וחשוב באבחון הבעיה ובשלב הבא, בטיפול בה.

למה חשוב ומומלץ לאבחן חרדה חברתית?
חרדה חברתית עלולה להחמיר עם הזמן ולבוא לידי ביטוי גם בתסמינים פיזיים: כמו זיעה, עלייה בדופק וסימני לחץ בכל לקיחת חלק בסיטואציה חברתית.
ילד אשר מתמודד עם חרדה חברתית, יכול להימנע ממגוון רחב של פעילויות מהנות, אשר מהוות חלק מחייו: אירוח אצל חברים, תנועות נוער, השתתפות בטיולים שנתיים ועוד..
ובמידה ואם לא מטפלים בחרדה החברתית, היא רוב, לא תיעלם מעצמה והילד ימשיך להימנע מסיטואציות חברתיו, גם כאשר יתבגר – בתור הורים, אף אחד לא מאחל לילדיו, שרק בגילאים בוגרים הם פתאום יבינו שהם הפסידו חלק גדול ומשמעותי מחייהם, רק בגלל אותה החרדה, שלא טופלה.
מהסיבה הזאת, במידה וקיימים סימני אזהרה אשר יכולים להעיד על חרדה חברתית, ההמלצה היא לפנות לאיש מקצוע, על מנת לאבחן את החרדה ולטפל בה.
איך מאבחנים?
מי שמוסמך לאבחן ולטפל בנושא של חרדה חברתית, הם פסיכיאטריים או פסיכולוגים קליניים (בעלי תואר שני בפסיכולוגיה, אשר עברו את כל ההסמכות הרלוונטיות לעסוק בתחום). בהליך בחירת איש המקצוע, ההמלצה היא לבדוק שהוא עבר הסמכה ייעודית באבחון וטיפול במצבים של חרדות חברתיות – מה שיאפשר לו לזהות את קיומה של הבעיה בצורה מהירה ולטפל בה בצורה נכונה.
כמובן, שכאשר מדובר באבחון חרדה חברתית אצל ילדים צעירים, ההורים אמורים לקחת חלק בתהליך האבחון והטיפול – כאשר, איש המקצוע, אמור לעדכן אותם בכל מה שקורה.

כאמור, חרדה חברתית עלולה לפגוע במידה משמעותית באיכות החיים של המתמודדים איתה, אבל, במידה ומקפידים לאבחן את החרדה ולטפל בה בצורה הנכונה, קיימת אפשרות לטפל בבעיה. לכן, הדבר החשוב ביותר זה להיות מודעים לאותם הסימנים אשר מעידים על החרדה ובמידה והסימנים הללו מופיעים, לנקוט בפעולה, לאבחן את התופעה ולטפל בה.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נעזרים בשירותי נקיון לבית?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים