X

בית הדין לעבודה קיבל תביעתו של גולש גלים שגידל קנאביס ולקה בסרטן

הביטוח הלאומי דחה את תביעתו של חקלאי שלקה בסרטן עור, בטענה כי מחלתו נובעת מהיותו גולש גלים אשכנזי, ומשום שגידל קנאביס. בית הדין לעבודה הפך את ההחלטה
 

את התביעה לביטוח לאומי הגיש חקלאי בן 52, אשר עבד בגידול ובשיווק דגי נוי לאורך 15 שנה ברציפות, ובמסגרת זו נדרש בין היתר גם לתפעל בריכות דגים המשתרעות על פני שטח עצום של כ-200 דונם. במהלך אותן שנים עסק החקלאי גם בגידול לא חוקי של קנאביס בשטחי הבריכות. הוא נעצר על ידי המשטרה, הורשע ונשפט לעבודות שירות.

 


התובע, חקלאי במקצועו, גידל קנאביס בעבודה. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

 

לפני כארבע שנים, כאשר על גופו החלו להתפשט נגעים שאובחנו כסרטן העור, הגיש החקלאי תביעה למוסד לביטוח לאומי (המל"ל) להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה, אולם תביעה זו נדחתה.

לאחר שנדחתה גם תביעה לעיון מחדש בעניינו, הגישו בשמו עורכי הדין דוד פייל וראובן אשקאנדזי, תביעה לבית הדין לעבודה. בתביעה טענו כי במסגרת עבודתו נדרש החקלאי להאכיל כחצי מיליון דגים ולנקות את בריכות הענק, תחת השמש הקופחת, לאורך כ-10 שעות בכל יום, שבעה ימים בשבוע. בריכות הדגים כוסו, כך נטען, בניילון שקוף, שלא מנע את חדירת קרני השמש, ואף יצר אפקט חממה. על פי התביעה, מחלת העור, ממנה סובל התובע נבעה ישירות מעבודתו האינטנסיבית בשמש, ועל כן יש להכיר בו כנפגע עבודה.

מנגד, טענו נציגי המל"ל בכתב ההגנה, כי הסיבות למחלת הסרטן של העובד קשורות במוצאו האשכנזי, בעובדה שהיה בעברו גולש גלים, וכן בשל עיסוקו בגידול קנאביס, עיסוק שלא היה קשור לעבודתו.

 

בית הדין לעבודה הפך את החלטת הביטוח הלאומי. צילום אילוסטרציה: pexels

 

בתביעה הדפו עורכי הדין את טענות המל"ל והדגישו כי העובד החל את עבודתו כשהוא בריא לחלוטין. באשר לגידול הקנאביס טענו הסניגורים כי מדובר באירוע נקודתי שנמשך מספר חודשים בלבד. לדבריהם, גידול הקנאביס נעשה לצרכי שימוש עצמי בלבד, ולא לצורכי מכירה וסחר. על כך שילם החקלאי את חובו לחברה, טענו השניים בתביעה והוסיפו כי בכל מקרה, אין כל קשר בין גידול הקנאביס, לבין התפתחות מחלתו של החקלאי.

לכתב התביעה צורפו ראיות התומכות בגרסת העובד ומסמכים רפואיים המעידים כי הנגעים התפתחו על רקע חשיפה לשמש וכתוצאה מאופי ומתנאי עבודתו. בנוסף העיד מטעמו שותף למקצוע, אשר תיאר לבית הדין את אופי וסגנון העבודה בגידול דגים מסוג זה.

לאחר ששני מומחים רפואיים למחלות עור שמינה בית המשפט, ד"ר אייל פרץ ופרופ' ארנון כהן, קבעו חד משמעית כי קיים קשר סיבתי בין עבודתו של התובע לבין מחלתו, נסוג המל"ל מעמדתו והכיר במחלת התובע כפגיעה בעבודה.

בהתאם להסכמת הצדדים, פסק לאחרונה בית הדין לעבודה, כי מחלת הסרטן של התובע היא פגיעה בעבודה כתוצאה מחשיפה לשמש. השופטת קבעה כי העובד זכאי לתגמולים בגין מחלת הסרטן, וחייבה את המל"ל לממן את הוצאות המשפט.

לדברי עוה"ד פייל ואשקאנדזי, בעקבות פסק הדין, יגיש העובד תביעה למל"ל לקביעת שיעור נכותו. מדובר בנכות זמנית בלתי מבוטלת, בשל השלב המתקדם בו נמצאת מחלתו, ועל כן צפוי המל"ל לכסות את כלל ההוצאות הרפואיות שנגרמו לעובד, להעניק לו נכויות זמניות גבוהות ומתמשכות, לאורך כל ימי מחלתו, מהגשת התביעה ועד להחלמתו. בנוסף, במקרה שהמחלה תותיר בו מגבלות ונכויות, הוא צפוי לזכות גם לגמלה חד פעמית או חודשית.

 

עו"ד דוד פייל. צילום: אושי יובל

 

כתוצאה מהכרת בית הדין במחלה כמחלת מקצוע, יהיה רשאי העובד במקרה ומחלת הסרטן תחזור, להגיש תביעה נוספת נגד המל"ל, בבקשה להכיר בה כהחמרה במצבו, ולדרוש עבורה תגמולים נוספים. להערכת עורכי הדין, סכומי הגמלאות שמגיעים לעובד מסתכמים במאות אלפי שקלים ואולי אף יותר.

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נעזרים בשירותי נקיון לבית?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט