מומחה רמב"ם בעקבות העלייה במקרי הפטיטיס בילדים בעולם: "מתחילים לעקוב"

משרד הבריאות הצטרף הבוקר להתרעת ארגון הבריאות העולמי שקורא לעקוב אחר הבעיה. ברמב"ם מדגישים כי בשלב זה אין סיבה לדאגה, אך במידה ויש סימפטומים יש להגיע לבירור בבית החולים
 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הוציא במהלך הימים האחרונים התרעה עקב עלייה משמעותית במספר מקרי הדבקה של דלקת כבד בילדים (הפטיטיס) באירופה.

אל ארגון הבריאות העולמי הצטרף הבוקר גם משרד הבריאות, בפניה לגורמי הטיפול השונים בישראל, לעקוב אחרי מקרים שעלולים להיות רלוונטיים.


על פי נתונים שנמצאים בידי הארגון, דווח על 84 מקרי הדבקה בילדים בגילאי 10 ומטה בבריטניה. כמו כן דווחו 9 מקרי הפטיטיס נוספים בארה"ב ו-3 מקרים בספרד.

מתוך כלל המקרים הללו, שלושה מהילדים הגיעו למצב של אי ספיקת כבד ונזקקו להשתלת כבד, כך עולה מן הנתונים.

 

מתחילים לעקוב. הקריה הרפואית רמב"ם בחיפה, מבט מהים. צילום: רמב"ם

 

"כרגע לא ברור מה מקור ההתפרצות הזו", מסביר פרופ' רונן ארנון, מנהל תחום מחלות כבד בילדים ברמב"ם, "ההערכה היא שנגיף הוא זה שגורם למחלה, אך הוא טרם זוהה ובשלב זה לא ידוע האם מדובר בווירוס מוכר או חדש. במקביל גם נבדקות השערות נוספות, ביניהן שמדובר בתגובה לכימיקלים או טוקסינים (רעלנים) שהופצו באזורים הללו או תופעה הקשורה בפוסט-קוביד. לא ידוע הרבה בשלב הזה ואירגון הבריאות העולמי עוקב אחרי המצב".

 

בתמונה: פרופ' רונן ארנון. צילום: הקריה הרפואית

 

לדבריו של פרופ' ארנון, אשר שימש כראש וועדת המחקר של החברה האמריקאית  להשתלות כבד בילדים – מקרי דלקת כבד חריפה, אפילו כאלה שמובילים למצב של השתלת כבד, מבלי שידוע מה מקורם – הם לא מצב חדש:

"במקרים רבים שנבדקים על ידי רופאים, לא מצליחים להגיע לאבחנה, אבל מכיוון שיש פה מצב של ריבוי מקרים בפרק זמן מאוד קצר ובאזורים ממוקדים, יש מקום להרים דגל. הבוקר משרד הבריאות הצטרף לאזהרות הארגון העולמי וקיבלנו קריטריונים ממוקדים לבירור ומעקב אחרי הבעיה".

בהמשך לאירועי ההתפרצות באירופה, ברמב"ם מדגישים כי בשלב זה אין סיבה לדאגה, אולם במידה ויש סימפטומים או סימנים להתפתחות דלקת כבד, יש להגיע להמשך בירור בבית החולים. "יש לשים לב למקרים של צהבת, צואה בהירה, שתן כהה, עייפות בילדים, תלונות על תחושה כללית לא טובה ושאר סימנים ידועים המעידים על דלקת כבד", מבהיר פרופ' ארנון.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות