ראש עיריית חיפה: לחייב יזמי פינוי בינוי בגין היטלי השבחה

לאחר שמועצת העיר דחתה את הצעתה של קליש לחייב את היזמים בהיטלי השבחה, כעת היא מביאה זאת שוב לדיון במועצת העיר בניסיון לשנות את החלטתה


 

חברי מועצת העיר חיפה זומנו לישיבת מועצה שלא מן המניין, שתתקיים ביום ראשון הקרוב ואשר בה תבקש ראש העירייה, עינת קליש רותם, לאשר את ההצעה לחייב יזמים בתשלום היטלי השבחה במיזמים של בינוי בעיר בשכונות העיר.

בישיבה הקודמת הביאה קליש למועצת העיר את הצעת הצוות המקצועי של העירייה. על פי ההצעה יוטלו על היזמים תשלום היטל השבחה לפי חלוקה לשכונות, החל מפטור מוחלט מהיטל השבחה, מדרגה של 25 אחוז היטל השבחה ועד להיטל בגובה 50 אחוז.


חברי מועצת העיר הלעומתית דחו את הצעת ראש העירייה, בטענה כי היטל השבחה יגרום ליזמים להתרחק מחיפה ולא להירתם כלל למיזמים של פינוי בינוי. הם הוסיפו עוד, כי גם יזמים אשר יבצעו מיזמים כאלו, יגלגלו את תשלום היטל ההשבחה על הדיירים.

אתמול בערב (רביעי) קיבלו חברי מועצת העיר זימון לישיבת מועצה שלא מן המניין שבה שוב תעלה ראש העירייה את ההצעה לתשלום היטלי השבחה על היזמים.

למעשה, מבקשת ראש העירייה, להפוך את החלטת מועצת העיר ב-180 מעלות.

 

מועצת עיר חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

בישיבה הקודמת דחו חברי המועצה את ההצעה. ארכיון. צילום: דורון גולן

 

לדיון צורפה חוות דעתם של מהנדס העיר אריאל ורטמן וגזבר העירייה שמוליק מרמלשטיין, שבה הם טוענים:

"בדיון הקודם נקבע על ידי מועצת העיר לקבל את ההצעה של המועצה הלעומתית, שאומר כי מועצת העיר דחתה את המלצת הצוות המקצועי והחליטה כי יוענק פטור מלא מהיטלי השבחה לתכניות פינוי בינוי להוציא את אזור הכרמל. מוסדות התכנון מחויבים לבחון, לצד היבטי התכנון, וכחלק בלתי נפרד מכך, גם את ההשלכות הכלכליות הכרוכות בתכנית מוצעת, ובפרט קיום מקורות מימון לביצוע התשתיות הכרוכות בתכנית.

לפי הידוע כבר כעת, ועל פי בחינה פרוגרמתית ובדיקה הנדסית עקרונית, מימוש תכניות ההתחדשות העירונית (הן אלה שאושרו בתקופה האחרונה והן אלה המונחות על שולחנה של הוועדה) עתיד להסתכם במאות מיליוני שקלים, וזאת מבלי שהתכנית מציעה כל מקורות מימון לאמור. יש לדעת כי במקרה שתכנית עתידה להעמיס על הוועדה המקומית עלויות עתק ללא מקור כיסוי תקציבי, הרי שבבוא העת יתבקשו מוסדות התכנון לשקול האם בנסיבות אלה, בראי ההיבט התקציבי של התכנית, יש כלל מקום לאשר את התכנית".

היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין כתבה לחברי המועצה: "החלטת הרשות המקומית תהא מבוססת, בין היתר, על מספר שיקולים ובהם ערכי הקרקע, צפיפות יחידות הדיור הקיימת והצפויה וכן צורכי הפיתוח באותו אזור".

"לא נראה לי שהיא תוכל להפוך את ההחלטה", מסר סגן ראש העירייה וראש סיעת הליכוד שמשון עידו, "בטח לא שמודיעים רק היום בערב חג על ישיבה כבר ביום ראשון הקרוב בלי זמן לבחון מחדש".

 

שמשון עידו. צילום: דורון גולן

סגן ראש העירייה וראש סיעת הליכוד בחיפה, שמשון עידו. צילום: דורון גולן

 

יצויין כי ההחלטה על היטלי ההשבחה חייבת להתפרסם ברשומות החל מ-1 במאי הקרוב וההחלטה הזו מחייבת את העירייה למשך חמש שנים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי