נקבע גובה היטלי פינוי-בינוי בחיפה: ראש העירייה ניצחה וגם הפסידה

בהצבעה חוזרת על גובה היטלי הפיתוח של פינוי בינוי, שינתה מועצת העיר את החלטתה הקודמת וקיבלה הצעה שמטילה היטלי גבייה – אך לא כפי שרצתה ראש העירייה. ומה חושבים על ההחלטה חברי מועצת העיר?


 

בישיבת מועצת העיר בתחילת החודש, הביאה ראש העירייה, עינת קליש רותם, הצעת החלטה לאישור מועצת העיר, לפיה שיעור היטלי ההשבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית ידורגו בהתאם לשכונות העיר, בשיעור של אפס אחוז, 25 אחוזים ו-50 אחוזים. המועצה הלעומתית דחתה את הצעתה של קליש והחליטה שלא להטיל כלל היטלי השבחה, מלבד ברכס הכרמל.

 


פרויקט פינוי בינוי של חברת "שתית" ברח' חביבה רייך בחיפה. צילום יח"צ

 

הדרג המקצועי של העירייה טען שהחלטה זו תמנע מעשרות מיליוני שקלים מלהגיע לקופת העירייה, בעבור פיתוח סביבתי באותם פרוייקטים של פינוי בינוי. אולם קליש רותם הודיעה לחברי מועצת העיר כי היא מביאה את הנושא לדיון במועצה בשני, במטרה לקבוע דירוג של היטלי השבחה עוד לפני ה-1 במאי, התאריך האחרון שמחייב את העירייה למשך חמש השנים הבאות.

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

בישיבה האחרונה הביאה ראש העירייה הצעה מתוקנת אולם היא לא התקבלה ומועצת העיר הלעומתית העלתה הצעת החלטה נגדית ולפיה ""גובה היטל ההשבחה לכל אזורי העיר לרבות נווה שאנן ושכונות רוממה יעמוד על 25 אחוז, כפי שקובע חוק ההסדרים למעט באזור רכס הכרמל, שם יוטל היטל השבחה של 50 אחוז בפרויקטים של התחדשות עירונית (השכונות על ציר הרכס בלבד מדניה-בגין-איינשטיין-אחוזה-שמבור, כבאביר והכרמל הוותיק). בתוכניות של עיבוי ולא של הריסה יינתן פטור מהיטל השבחה".

בעירייה רואים זאת כהצלחה ובהודעה שנמסרה נאמר: "לאור המלצת ראש העיר: מועצת עיריית חיפה שינתה את החלטתה בנושא גובהם של היטלי ההשבחה בפרוייקטי התחדשות עירונית בעיר. מועצת עיריית חיפה קיבלה הערב את המלצת ראש העיר ואנשי הדרג המקצועי במינהל ההנדסה, לשינוי גובה היטלי ההשבחה, אשר יוטלו על יזמים בפרוייקטים של התחדשות עירונית ברחבי העיר. על פי ההחלטה, יוחל היטל בגובה של 25 אחוזים בכל שכונות העיר, למעט בשכונות רכס הכרמל, בהן יעמוד גובה ההיטל על 50 אחוזים".

 

פרוייקט פינוי בינוי מעלה הגיבורים בחיפה. צילום: יח"צ

 

עוד נמסר מהעירייה: "כמו כן אישרה המועצה בהתאם להמלצת הדרג המקצועי וראש העיר, להחריג שני פרוייקטי עיבוי בהן לא יחול היטל השבחה כלל. האחת בפרוייקט מח"ל שבשכונת קריית חיים מערבית, בה החלה כבר הבנייה, והשנייה בפרוייקט מורדות הכרמל הצרפתי ושכונת שפרינצק, בו צפוי להינתן היתר הבנייה הראשון כבר בימים הקרובים.

כמו כן הוחלט כי מעתה עלות המטלות הציבוריות שיידרשו מהיזם, תקוזזנה מההשבחה. בכך הפכה מועצת העיר את החלטתה מתחילת החודש, למתן פטור מהיטל השבחה במרבית שכונות העיר, למעט בשכונות רכס הכרמל.

בעקבות ההחלטה הקודמת, אשר היתה עשוייה לפגוע בפיתוח העיר בעשור הקרוב, החליטה ראש העיר לזמן את חברי מועצת העיר ולכנס את המליאה מחדש, במטרה להפוך את ההחלטה, שאכן שונתה כאמור".

גם במועצת העיר הלעומתית רואים את ההחלטה כהצלחה. סגנית ראש העירייה, סופי נקש: "מועצת השינוי שמחה שההצעה שהביאה התקבלה פה אחד וראש העיר והצוות המקצועי קיבלו את הצעת מועצת השינוי. אנו שמחים שהצוות המקצועי לקחת לתשומת ליבו את הערות שלנו והכינו הצעה בהתאם להערות אלה. טובת העיר היא לנגד עיננו ואנו בטוחים שמעתה ראש העיר תפעל למען מתן היתרים בתחום פינוי בינוי במהרה, על מנת למלא את קופת העירייה הריקה, שלא כמו בשנת 2021 שלא ניתן אף היתר בתחום פינוי בינוי והתחדשות עירונית. לא ניתן לנצח לחיות על אדי ההיתרים של השלטון הקודם".

סופי נקש. צילום: דורון גולן

סגנית ראש העירייה, סופי נקש. צילום: דורון גולן

 

חברת מועצת העיר, שרית גולן שטיינברג: "בכדי לעודד התחדשות עירונית, מועצת השינוי חוזרת על עמדתה לפיה יוטלו על היזמים מטלות ציבוריות בתחום המגרש ואשר יקוזזו מתוך היטל ההשבחה, בהתאם לנוסח שהוצע על ידי הצוות המקצועי. מטלות ציבוריות בתחום המגרש אשר יקוזזו מהשבחה, יאושרו הן במסגרת אישור התוכנית בוועדה המקומית והן במסגרת מועצת העיר. כולנו תיקווה כי בכך תיפתח הדלת לקידום מהיר יותר של תוכניות התחדשות עירונית, אשר יכללו התאמה של מכפילי הבניה השונים, בהתאם לאופי השכונה. מועצת השינוי מבקשת להודות לצוות מהנדס העיר, אגף נכסים והאגף להתחדשות עירונית אשר ערכו את התיקונים בהתאם להערות חברי מועצת השינוי".

 

"כולנו תיקווה כי בכך תיפתח הדלת לקידום מהיר יותר של תוכניות התחדשות עירונית". חברת המועצה, שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן

 

חבר מועצת העיר, אלי בן דיין: "לאחר ישיבת המועצה האחרונה, בה הוחלט ליתן פטור מהיטל השבחה, קיימנו בסיעת הליכוד בראשות שמשון עידו, סבב של שיחות והתייעצויות עם גורמי מקצוע השונים, חברי מועצה והקולגות ברחבי הארץ ואישי מקצוע על מנת לבחון את ההחלטה לעומק. לאחר בחינה לעומק של הדברים תוך התייחסות לגורמי המקצוע בעיר לרבות מנהלת מחלקת התחדשות עירונית, גזבר העירייה, מהנדס העיר והייעוץ המשפטי, החלטנו כי הדרך הנכונה והיעילה, בה מחד נעודד את המשך הפיתוח שהעיר משוועת אליו ומאידך לא נפגע בתשתיות העירוניות, להטיל היטל השבחה של 25 אחוז, כפי שהומלץ בחוק ההסדרים ובמקביל להפחית מהיטל ההשבחה כל סכום שהיזם ישקיע בפיתוח באזור הרלוונטי".

בן דיין: "עוד הועלה כי תחת ועדת הכספים יוקמו קרנות ייעודיות למתחמים השונים, כך שהיטלי ההשבחה אכן ישמשו את האזור הרלוונטי ובמידת הצורך ולאחר בחינה במידה ויתאפשר, יופנו תקציבים לאזורים אחרים. בנושא כה מורכב ובעל השלכות כבדות משקל, בוצעה ההחלטה הנכונה והמאוזנת שתעודד צמיחה ופיתוח לעיר".

 

"החלטה נכונה ומאוזנת". חבר המועצה אלי בן דיין. צילום: דורון גולן

 

חבר מועצת העיר, אביהו האן: "הקרקס העירוני שובר שיאים, והעיר משלמת את המחיר, הפעם החשבון הוא 32 מיליון שקלים. כסף שיגיע מכספי הארנונה של כולנו ואמור היה להתקבל מחברת הנדל"ן אזורים. מדובר בכסף על היטלי השבחה שחברת הנדל"ן אמורה לשלם, כסף לפיתוח ותשתיות, ומועצת העיר, באדיבות מועצת השינוי החליטה בהורדת אחוזי היטלי ההשבחה. נחמה היא שלפחות בוטלה ההחלטה האווילית, הטיפשית, להוריד את היטלי ההשבחה לאפס אחוז. החלטה שהתקבלה לפני שבועיים. שוב הירוקים הם המבוגר האחראי בעיר, וטוב שהתקבלה ההחלטה שלנו למתווה מאוזן יותר ל25 אחוז היטלי השבחה".

 

"שוב הירוקים הם המבוגר האחראי". חבר המועצה אביהו האן. צילום: דורון גולן

 

לדברי האן, שטוען כי שיקולים פוליטיים עומדים מאחורי ההחלטה: "זה היה קרוב, קרוב מדי, להתרסקות טוטאלית של העיר. בנס הסכימו במשרד הפנים לתת לנו ארכה לשינוי הטעות ולדיון נוסף. הם היו יכולים גם לא להסכים, והעיר הייתה נתקעת ללא כספים לפיתוח, רק בגלל אגו וריבים. אני יודע שהדברים לפעמים נראים מורכבים, אחוזים של היטלי השבחה, אבל לא צריך להיות מהנדס בשביל לראות  שההחלטות שמתקבלות פה מונעות משיקולים פוליטיים. בינתיים אנשים משוועים להתחדשות עירונית, לפחות ב25 אחוז היטלי השבחה נוכל לקדם תשתיות תחבורה, חניות, בתי ספר, גני ילדים, שבילי אופניים ועוד. אני חבר מועצה קרוב לעשור, מעולם לא ראיתי שפל שכזה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי