לקראת יום הזיכרון לשואה והגבורה: אומנות בשרות הזיכרון

שיתוף פעולה בין יד ושם למרכז האקדמי ויצו בחיפה הוביל לשיח יוצרים צעירים ועבודות להנצחת השואה מנקודת מבט של הדור הצעיר
 

  • אתר אינטראקטיבי המספר את סיפורו של הטרנספורט ה-20, רכבת שילוח שנוסעיה חולצו בפעולה של המחתרת
  • סרטון אנימציה המספר חלק מסיפורה של ריטה וייס, שהייתה עדה למותו של תינוק בהיותם כלואים בקרון השילוח

המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה. צילום-יחצ

מחלקת הדרכות חינוכיות בבית הספר הבין-לאומי להוראת השואה ביד ושם והמחלקה לתקשורת חזותית במרכז האקדמי ויצו חיפה חברו לפרויקט שייעודו שיח יוצרים צעירים העוסקים בייצוג השואה ומשמעותה לדורות הבאים.


 

במסגרת הפרויקט, בהנחיית אדוארדו מיטלמן, יצרו הסטודנטים עבודות שונות (סרטונים, אפליקציות, אתרים ועוד) לשימוש חינוכי במסגרת מפגשים עם קבוצות חינוכיות מהארץ ומהעולם. כל עבודה מביאה עמה נגיעה אישית ומבטאת רבדים חדשים בהתמודדות עם הנושא. עבודות הסטודנטים עסקו בנושא השנתי "מסילות אל האבדון – שילוחם של היהודים בתקופת השואה" תוך ליווי תכני וחינוכי של צוות מחלקת הדרכות חינוכיות ביד ושם.

ועדה הכוללת נציגים מיד ושם ו-ויצו חיפה בחרה את העבודות המצטיינות במקום הראשון והשני. חברי הועדה התרשמו מעומק המחשבה, היצירתיות והמקוריות של הסטודנטים.

אלונה אברהם ומיקה אלון יצרו אתר אינטראקטיבי המספר את סיפורו של הטרנספורט ה-20. טרנספורט זה היה בין השילוחים הבודדים שנוסעיו חולצו בפעולה של המחתרת. הרכבת יצאה ממכלן בלגיה באפריל 1943 והתקדמה לעבר אושוויץ כשעליה כ-1600 נוסעים. שלושה חברים מהמחתרת הבלגית החליטו לפעול על מנת לעצור את הרכבת. הם עמדו לצד המסילה ובאמצעות פעולת הטעייה גרמו לנהג הקטר לעצור באמצע הדרך. לאחר מכן פרצו לרכבת עם נשקיהם וחילצו כ- 231 מהנוסעים, שרובם שרדו. שניים מחברי המחתרת המחלצים שרדו את המלחמה והוכרו כחסידי אומות עולם. מנהיג הפעולה, יורה ליבשיץ, נתפס והוצא להורג. האתר מציג את הסיפור מזוויות שונות של המחלצים ושל השורדים. החוויה שהאתר מעניק לגולש היא של מעין רשומון כשכל אחד מתאר את הארוע מזווית הראייה האישית שלו. הגולש יכול לבחור מאיזו זווית לקרוא את הסיפור, לעבור בין הדמויות ולחשוף כל פעם זווית נוספת כדי להבין את התמונה המלאה.

רוני זאדה, יניב כהן והדר וויסברג יצרו סרטון אנימציה שנע בין אבסטרקטי לפיגורטיבי המספר חלק מסיפורה של ריטה וייס שהייתה בקרון עם יותר ממאה וחמישים אנשים וראתה תינוק מת המוחזק בידי אמו. קולה של ריטה מדברת ברקע מלווה את הסרטון.

מיכל ארכנגורודסקי, גלינה ביסטריצקיה ואלייה אינזשטיין יצרו סרטון על "השילוח ה-25". לרוב, באזכור השואה יש רצון להנכיח את מה שנשאר ולדבר על מה שכבר אינו. לתת שמות וויזואליה לכל אותם סיפורים. להנכיח כל פיסת מידע. "כשגלשנו באתר של יד ושם וקראנו על השילוחים, גילינו שורות של רישומים ארוכים של האנשים שהיו בהם. הטבלאות אופיינו בקטגוריות של שם, תאריכי לידה, מקצוע והאם האדם שרד או לא. האנליטיות והמידע החסר ברשימות, גרמו לנו להתעסק בחסר במקום בקיים. במקום בו הייתה קובייה חסרה, לא יכולנו שלא לתהות- במה עסקה אותה בחורה שנספתה בגיל 30? איפה נולד אותו איש מבוגר שלא ידוע מקום היוולדו? הריק סחף אותנו למחוזות הדמיון ולשאלות שכנראה לא נוכל לקבל עליהן תשובות לעולם" מספרים היוצרים. בסרטון רואים את הרשימה של שילוח מספר 25 שיצא ממכלן שבבלגיה לאושוויץ ב- 19 במאי 1944. השילוח היה אחד לפני האחרון שיצא במסגרת הגירושים ממכלן לאושוויץ. היוצרים ביקשו להעביר את התחושה של ״מה אם״ ולתת מקום לצופים להרגיש את החסר שיישאר בגדר סימן שאלה, ולתת לאותם השמות מקום קטן בעולם.

ירון שין, ראש המחלקה לתקשורת חזותית ועיצוב גרפי במרכז האקדמי ויצו חיפה: "שיתוף הפעולה בין המחלקה לתקשורת חזותית ובית הספר להוראת השואה ביד ושם מבורך. הסטודנטים במחלקה מעורבים, משפיעים ותורמים רבות לכלי ההוראה של בית הספר – דרך שלל העבודות המגוונות, העמוקות ומעוררות הדיון שהם יוצרים, אשר מוצגות בפני המבקרים ביד ושם. אנו רואים בקשר המתמשך בין המחלקה במרכז האקדמי ויצו חיפה ויד ושם – חיבור חשוב וטבעי ההולם גם את תפיסתנו המקצועית וגם החינוכית".

אורית מרגליות, מנהלת מחלקת הדרכות חינוכיות: "הפרויקט המשותף מניב עבודות מעניינות של הסטודנטים, המצליחים לגשת לנושא השנתי הנבחר לפרויקט באופן מקורי וחדש. עבודות הסטודנטים מציגות קו חשיבה ושימוש באמצעים הרלוונטיים לדור התלמידים ומדברים את שפתם. העבודות מהוות חלק משיח חינוכי וערכי אותו אנו מקיימים עם קבוצות חינוכיות במסגרת ימי עיון ביד ושם. אנו שמחים ונרגשים מדי שנה לקיים את הפרויקט ומקווים להמשך שיתוף פעולה פורה".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך