רוקחת הרבה מעבר למרשמים

רוקחת קלינית מנעה ממטופלת, שסבלה מאי ספיקת כליות ודלקות בדרכי השתן, סיבוכים ריאתיים ואשפוזים חוזרים
 

חגית מסד. הרוקחת שמה לב לכך שאחת מתופעות הלוואי הנדירות, אך החמורות של התרופה היא התדרדרות ריאתית. צילום: כללית

חגית מסד. הרוקחת שמה לב לכך שאחת מתופעות הלוואי הנדירות, אך החמורות של התרופה היא התדרדרות ריאתית. צילום: כללית

במסגרת פרויקט מניעת אשפוזים חוזרים בחולי אי ספיקת לב שעורכת כללית במנהלת אשר (נהריה והסביבה), נשלחים לרוקחת הקלינית תיקי חולים לא מאוזנים או של כאלו שלא מגיבים לטיפול, על מנת שתערוך סקירה לאיתור כשלים בטיפול, כמו התוויות נגד.
לידי חגית מסד, רוקחת קלינית במנהלת אשר, הגיע תיקה של חולה בת 87, אשר נכנסה ויצאה לאשפוזים חוזרים בתכיפות רבה, מידי כמה שבועות וזאת בשל סיבוכים על רקע ריאתי. מסקירת תיקה עלה, בין היתר, כי החולה נוטלת מזה כ- 3 שנים תרופה אנטיביוטית, בהמלצת אורולוג פרטי אליו פנתה. התרופה נרשמה לה כטיפול מניעתי, על רקע דלקות חוזרות בדרכי השתן, מהן סבלה. למרות הטיפול המניעתי הממושך, במטופלת המשיכה לסבול מדלקות חוזרות בדרכי השתן והמסקנה הייתה שהתרופה אינה יעילה במקרה זה. בשל אי ספיקת כליות, ממנה סובלת החולה, ההשערה של רוקחת קלינית הייתה שאין די ריכוז של התרופה בשתן ואז, יש גם התווית נגד למתן טיפול זה וכן יתכן כי עם השנים התפתחה עמידות לאנטיביוטיקה.
בנוסף, הרוקחת שמה לב לכך שאחת מתופעות הלוואי הנדירות, אך החמורות של התרופה היא התדרדרות ריאתית, תפליט ריאתי ושינויים רקמתיים. תופעה זו מתרחשת בעיקר לאחר שימוש ממושך (מעל 6 חודשים) בתרופה. מכאן הסיקה כי יתכן שהאשפוזים התכופים של המטופלת, על רקע ריאתי, נובעים בכלל מהתרופה למניעת זיהומים חוזרים. עובדה שבמהלך כל אשפוזיה לא הועלתה על ידי רופאי בתי החולים אליהם הגיעה עם התלונה החוזרת. הפלא ופלא, ברגע שהתקבלה המלצתה של הרוקחת להפסיק מתן התרופה המדוברת, פסקו האשפוזים החוזרים על רקע ריאתי וחל שיפור משמעותי במצב הבריאותי של המטופלת.
מקרה זה מעיד, מציין מרק לוין, מנהל הרוקחות של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, על תפקידו החשוב של הרוקח הקליני, שיש לו ידע רב בתחום הטיפול התרופתי, הבנת ההרכבים, התוויות הנגד וההשלכות הטיפוליות. ידוע כי לפחות 20 אחוז מהאשפוזים והסיבוכים הקשים, עד כדי תמותה, נובעים משימוש לקוי בתרופות, אם בהתאמתן למטופל ואם בנטילתן באופן שגוי. לרוקחים שלנו, שעוברים בכללית הכשרה אינטנסיבית במתן יעוץ, לצוות הרפואי והן למטופלים, תפקיד חשוב במניעת טעויות כאלו, כפי שמעיד מקרה זה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות