הצעה לסדר בחיפה: להכין את הציבור לקראת אירועי חירום

מחשש לאירוע חירום של חומרים מסוכנים, מבקש חבר המועצה מוטי בליצבלאו, להכין את הציבור באמצעות הדרכה ותרגול


חבר מועצת עיריית חיפה, מוטי בליצבלאו (הירוקים של חיפה) מבקש מעיריית חיפה להכין תוכנית של הדרכה ותרגול של האוכלוסייה האזרחית למצבים של אירועי חירום שעלולים להתרחש במפרץ חיפה בגלל התעשייה הפטרוכימית.

בהצעתו לסדר יומה של מועצת העיר מציין בליצבלאו כי מפרץ חיפה כבר הוגדר בדוחות מבקר המדינה וגם על ידי גורמים רשמיים כמו פיקוד העורף, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד הביטחון ועוד, כמוקד אזורי לזיהום סביבתי וכמאגר מרכזי לאחסון, שינוע והזרמה של חומרים מסוכנים מסוגים שונים בהיקפים בלתי נתפסים.

 


מפרץ חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

מוקד איזורי לזיהום סביבתי. מפרץ חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

 

בלציבלאו מפרט כי "חומרים מסוכנים קיימים הן בתהליכי הייצור בתעשייה הפטרוכימית, באחסון במכלים גדולים החל מ 50 אלף טון של דלקים שונים, אחסון חומרים קורוזיביים שונים, העברה בצנרת ושינוע באמצעי תעבורה מכל ולכל רחבי הארץ בכבישים ובמסילות רכבת וכן יבוא ויצוא של חומרים מסוכנים באמצעות אוניות בנמלי חיפה השונים. חלק מהחומרים המסוכנים בנמלי חיפה משונעים באיזוטנקים מסומנים וידועים וחלק במכולות רגילות או באוניות מטען, כאשר לא כל החומרים בעלי הפוטנציאל לדליפה רעילה, שריפה או פיצוץ כלולים בנהלי הבטיחות השונים, ולא נדרשת עבורם פעילות תיעוד, פיקוח בטיחותי ואבטחה מינימלית.

היקף הייצור, ההזרמה והשינוע של החומרים המסוכנים הוא מעל ומעבר לצריכה המקומית בארץ  ולעיתים מלווה גם ביצירת פליטות מסוכנות של גזים רעילים נדיפים חלקם עם פוטנציאל לשריפה או פיצוץ".

 

חבר מועצת העיר, מוטי בליצבלאו. צילום: יח"צ

 

לדברי בליצבלאו: "תרחיש דליפה, פיצוץ או שריפה של חומרים מסוכנים מחייב הכנה, הדרכה ותרגול שונה של האוכלוסייה. תרגול מצבי חירום אלה יכול וצריך להתקיים לא רק בקרב כוחות ההצלה ובעלי המפעלים אלא גם בקרב הציבור, כפי שנעשה במדינות בעלות ניסיון רב באירועי חירום ויש ללמוד מניסיונן. מן הדין הוא להכין וליידע את האוכלוסייה לקראת מצבי חרום הכוללים חומרים מסוכנים ורבה הבורות וחוסר הידיעה כיצד התושבים אמורים לנהוג ברגע האמת. היו באזור חיפה ובמדינה מספיק דוגמאות בשנים החולפות שכבר הוכיחו כי ברגע האמת הציבור לא יודע כיצד לנהוג בתרחישים הללו, המידע הדרוש לא עובר אל הציבור בזמן אמת, הגורם המפקד על האירוע לא מצליח לשלוט והאירוע מתנהל על ידי הציבור ולא על ידי מנהלי החירום. כמו כן יש להכין את תלמידי ביתי הספר כיצד לנהוג בעת חרום ואירוע חורים מסוכנים".

"בישראל מיידעים את הציבור בלי הרף כיצד עליו לנהוג בעת מלחמה, ובעת ירי טילים לעבר העורף. אין שום סיבה שלא ננהג כך לפחות לגבי תרחישים מסוכנים ורלוונטיים שכבר התרחשו בדרגות חומרה שונות וחשפו כשלים בהתנהגות הציבור והעברת מידע מאוחרת או חסרה בזמן אמת. כך צריך לנהוג ביתר שאת בהכנה לתרחישי פגיעה ודליפה של חומרים מסוכנים שאין חולק על סבירות התממשותם ועל השפעתם הקשה באזור המקיף את מפרץ חיפה" מסר בליצבלאו.

על פי הצעתו של בליצבלאו מועצת העיר תנחה את ועדת מל"ח (משק לשעת חירום) להגיש תוך חודשיים דו"ח מפורט המצביע על הפערים שעדיין נמצאו בהיערכות המוקדמת לאירועי חירום בתרחיש חומרים מסוכנים באזור חיפה רבתי. הדוח יהיה שקוף לציבור ויפורסם, למעט נושאים בודדים ומעטים בהם מדובר במידע מסווג אם קיים כזה, באתר האינטרנט ודף הפייסבוק של העירייה וכן בכלי התקשורת.

על ועדת מל"ח להתמקד בהמלצות קונקרטיות ליידוע, הדרכה ותרגול תלמידי בתי ספר בחיפה ואוכלוסיית בתי האבות שעברית וערבית, בכל הקשור להתנהגות נכונה באירועי החירום המתאימים לעיר חיפה, בדגש על אירועי חומרים מסוכנים באזורנו בכל תרחישי הייחוס הרלוונטיים.

הועדה תמליץ כיצד ומה לפרסם מראש בימי שגרה לידיעת הציבור הרחב, בדרכים שונות באשר להתנהגות המצופה באירועי חירום עם חומרים מסוכנים, הן בשכונות המגורים והן במקומות ריכוז המוניים כגון: מרכזי קניות, אולמות אירועים ואצטדיונים.

כל הגורמים הרלוונטיים בעיריית חיפה נדרשים לשתף פעולה עם ועדת מל"ח בהכנה מהירה של דוח הפערים ויצירת תוכנית העבודה המפורטת לסגירת הפערים בשיתוף פעולה עם כלל כוחות ההצלה, הפיקוד והשליטה הרלוונטיים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי