ליווי לחולה בבית, מונע אישפוז

צוות מרפאת רש של שירותי בריאות כללית גילה בכנס לאיכות ברפואה: "נרשמת ירידה של עשרות אחוזים באישפוזים, תודות לתוכנית ליווי אישי"
 

 

במסגרת תוכנית זו, מעניק הצוות ליווי כוללני רב מקצועי הכולל את הרופאים, האחיות, הרוקחים והעובדת הסוציאלית. צילום: אילוסטרציה

במסגרת תוכנית זו, מעניק הצוות ליווי כוללני רב מקצועי הכולל את הרופאים, האחיות, הרוקחים והעובדת הסוציאלית. צילום: אילוסטרציה

צוות מרפאת רש, ע"ש ד"ר רש בכרמל, הביא לירידה ניכרת בשיעור האישפוזים של חולים עם אי ספיקת לב קשה, גריאטרים ומרותקים, תודות לתוכנית ליווי אינטנסיבית שיזם. במסגרת תוכנית זו, מעניק הצוות ליווי כוללני רב מקצועי הכולל את הרופאים, האחיות, הרוקחים והעובדת הסוציאלית, לחולים הקשים ובני משפחותיהם. התוכנית כוללת קבוצות הדרכה כיצד לבצע ניטור אישי בבית, זמינות טלפונית מיידית למתן ייעוץ והכוונה כיצד לנהוג. אם חל שינוי במצב החולה – למשל, במשקלו של חולה אי ספיקת לב, שהוא קריטי באיזונו. הצוות הסיעודי יוזם שיחות טלפון קבועות, מבפר פעמים בשבוע, עם מטופלים קשים, מוודא מה מצבם ומכוון אותם כיצד לנהוג. כמו כן, נערכים ביקורים יזומים תכופים אצל חולים המרותקים לביתם ויש מסלול קבלה דחופה של החולים שאותרו כחולים בסיכון.
ההשקעה הזו, מציינות ד"ר אילת מנדלסון – מנהלת המרפאה ונג'את אבו סאלח – מנהלת הסיעוד במרפאה, הוכיחה עצמה. בעקבות ההתערבות האינטנסיבית נרשמה ירידה דרמטית בשיעור האישפוזים של החולים הקשים המטופלים במרפאה: בנתונים שמסרו בכנס לאיכות ברפואה, דווח כי חלה ירידה של 57 אחוז באישפוזים הממושכים, 19 אחוז באישפוזי יום ו-14 אחוז באישפוז אמבולטורי ואישפוז כללי.
ירידה זו מעידה כי תודות לליווי הצמוד של צוות מרפאת כללית, הושג איזון טוב ונכון של החולים בביתם ועל תחושת הביטחון שלהם ושל המטפלים בהם, כי יש למי לפנות למרפאה בעת משבר וכי הצוות במרפאת הקהילה הינו עוגן טיפולי מקצועי וזמין. החשיבות בנתונים אלה, מעבר למשמעות הכלכלית שלה, בכך שאיכות חיי המטופלים ומשפחתם משתפרת והם חשופים פחות לסיכונים שיש באישפוז, בעיקר אישפוז ממושך, כמו חשיפה לזיהומים צולבים ובעקבותיו תחלואה נוספת וכן הסכנה כי במהלך האישפוז תחול הדרדרות רגשית וקוגניטיבית, שמתרחשת לעיתים קרובות בעקבות, אישפוז בעיקר בקרב קשישים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות