סיעת הירוקים למשרד הפנים: כשלים בפעילות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה

סיעת הירוקים במועצת עיריית חיפה פנתה למשרד הפנים והתריעה על כשלים מצטברים בפעולת הוועדה. לטענתם "יש לבחון את הסמכתה כוועדה מיוחדת". יו"ר הוועדה: נמשיך להוביל שינוי ושיפור לטובת התושבים


חברי מועצת עיריית חיפה, אביהו האן ומוטי בליצבלאו, פנו למשרד הפנים בבקשה לבחון את הסמכתה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה כוועדה מיוחדת. בפנייה ארוכה ומפורטת טוענים השניים לשורה של כשלים מצטברים בפעילות הוועדה.

הועדה לתכנון ובניה חיפה היא אחת ממספר ועדות שהוגדרו כוועדה עצמאית מיוחדת על פי חוק התכנון והבניה. אולם בעוד שערים אחרות קיבלו הארכה של חמש שנים למעמדן זה, הרי הועדה בחיפה קבלה הארכה של שנתיים בלבד, המסתיימות בשנה זו 2022.

בפנייתם למשרד הפנים טוענים האן ובליצבלאו: "כחברי ועדת התכנון חיפה, נתקלנו במספר אירועים אשר מטילים ספק בהמשך מעמדה המיוחד של ועדה זו , אשר אילצו אותנו לפנות לוועדת הערר המחוזית, למנהל התכנון, ואירועים מסוימים נידונו בבית המשפט המחוזי חיפה ביושבו כבית משפט לענייני מנהל, שפסק דינו עורר תהיות לגבי עצם היות ועדת התכנון החיפאית ועדה מיוחדת".


 

חבר המועצה אביהו האן. צילום: דורון גולן

 

לפנייתם מצרפים השניים שורה של מקרים המחזקים את טענותיהם לכשלים מצטברים כמו: "למרות ההחלטה הנחרצת של ועדת הערר המחוזית חיפה, הועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה ממשיכה לקדם תכניות באופן שגוי תוך הגדלת נפחי פרויקטים של תמ"א 38 שלא כחוק ובניגוד להחלטות ועדת הערר, תוך יצירת פרויקטי תמ"א 38 מוגזמים ואדירי ממדים וזאת בניגוד למדיניות מליאת הועדה המקומית חיפה, שאישרה מדיניות שמרסנת את תכניות תמ"א 38".

 

חבר המועצה מוטי בליצבלאו. צילום: יח"צ

 

דוגמא נוספת שמספקים האן ובליצבלאו ומציינים בפנייתם:  "התברר כי מנהל ההנדסה אינו בודק את המורשאות של עורך ראשי לבקשה להיתר ומאפשר לאדריכלים שאינם אדריכלי רישוי לקדם, לתכנן ולהוביל בקשות להיתרי בניה למבנים מורכבים מעל 11.5 מ' גובה".

השניים טוענים בפני משרד הפנים: "בשלוש השנים האחרונות יש הדרדרות חמורה בפעילות של מנהל ההנדסה והועדה המקומית לתכנון ובניה. אנו חברי סיעת הירוקים החברים בוועדה מתריעים תקופה ארוכה כנגד החלטות שאינם חוקיות שמתקבלות בוועדה ובמנהל ההנדסה, החלטות שאינם על פי תקנות התכנון והבניה. למרות התרעותינו והעררים שהגשנו מנהל ההנדסה ממשיך בשלו תוך סירוב לתקן את הדורש תיקון".

האן ובליצבלאו מבקשים לבצע תחקיר להפקת לקחים על פעולות הוועדה: "בעקבות כך כתבנו מכתב חריף למנהל התכנון הארצי ובו דרישה לבחון מחדש את הסמכויות המוקנות לוועדה המקומית חיפה. אנו תקווה שבפעילותינו זו הגורמים האחראים על פעילות הועדה, ראש העירייה, סגניה ומהנדס העיר יבצעו תחקיר עמוק והפקת לקחים תוך יישום רביזיה נדרשת בפעילות מנהל ההנדסה והוועדה המקומית".

מיכי אלפר. צילום: דורון גולן

סגן ראש עיריית חיפה, מיכי אלפר. צילום: דורון גולן

מלשכתו של מ"מ ראש העירייה, מיכי אלפר, נמסר "בשנתיים האחרונות הובלנו מהפכה במנהל הנדסה, בפעילות הועדה המקומית במקביל ליצירת ודאות תכנונית שחיפה הייתה זקוקה לה, בוצע רה ארגון באגף הרישוי, עם ליווי מקצועי של מומחים בתחום, במסגרתו נקלטו עובדים חדשים, טוייבו תהליכי עבודה וחל שיפור רב בהתמקצעות הצוות ומצבו של מנהל הנדסה טוב לאין ערוך מבעבר והמדדים השונים מוכחים זאת. בהתייחס לנתוני ועדת הערר:
בשנת 2021 נדונו בוועדה המקומית חיפה 824 בקשות להיתר, הוגשו 113 עררים שמתוכם רק 9 התקבלו ו- 23 התקבלו חלקית. היינו מתוך כל החלטות הועדה המקומית – רק 3.9 אחוז מכלל הבקשות שונו בהחלטת ועדת הערר!  – נתון מצוין ויוצא דופן המעיד על מקצועיות ברמה גבוהה של הוועדה המקומית. נמשיך להוביל שינוי ושיפור לטובת תושבי חיפה גם אם ישנם גורמים שאינם מרוצים מכך".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי