75 אחוז מערביי ישראל: ליהודים אין זכות בארץ

מסקר שערכה תנועת הביטחוניסטים, תנועה שהוקמה על ידי בכירים בדימוס ממערכת הבטחון, עולה כי 69 אחוזים מהציבור היהודי חוששים לגורל המדינה, ו־67 אחוזים סבורים כי יש לפעול באמצעות נשק חם והטלת קנסות כדי למנוע חיכוכים


 

לציון שנה למבצע "שומר חומות" והמהומות בתוך הערים המעורבות, ערכה תנועת הביטחוניסטים סקר שבחן את תחושת הביטחון והמשילות הישראלית, בקרב מדגם של 1,068 בני אדם, יהודים וערבים כאחד.

מהסקר שנערך על ידי מחלקת המחקר של התנועה, עולה כי רק 25 אחוז מקרב ערביי ישראל סבורים כי יש לעם היהודי זכות לריבונות בארץ ישראל, ורוב ניכר של כ־75 אחוז, סבור כי אין לעם היהודי זכות שכזו. כך עולה מסקר של תנועת "הביטחוניסטים", על רקע גל הטרור ולציון שנה למבצע שומר החומות.


 

מהומות בשד' בן גוריון בחיפה במהלך מבצע 'שומר החומות'. צילום: רץ ברשת

 

עם זאת, כשנשאלו בני המגזר הערבי על עמדתם בהינתן מלחמת קיום בין ישראל למדינות ערב, הם סיפקו תשובות מפתיעות: כ־23 אחוז מן המשיבים הדגישו כי יתמכו במדינות התוקפות את ישראל, לעומת 26 אחוז שיתמכו במדינת ישראל. כ־51 אחוז השיבו כי לא יתמכו בשום צד.

מהסקר עולה עוד כי רוב הציבור, כ־66 אחוז מכלל האזרחים, מגלה חוסר אמון במשטרה. בקרב ערביי ישראל, לפי הנתונים, עומד חוסר האמון במשטרה על 73 אחוז. אף שבקרב ערביי ישראל קיים חשש נמוך יותר לגורל המדינה, קיימת בבירור תחושת חוסר ביטחון גבוהה יותר – 71 אחוז במגזר הערבי, לעומת 44 אחוז במגזר היהודי.

 

מהומות בעכו במהלך שומר החומות. צילום: דוברות המשטרה

 

אחד הנתונים בסקר נוגע לשאלת התמיכה בהקמת משמר לאומי.  66 אחוז מהציבור כולו תומכים, לפי הסקר, בהקמת משמר לאומי. במגזר הערבי תומכים במיזם 44 אחוז. 37 אחוז מקרב ערביי ישראל מוכנים להתגייס למשמר הלאומי לצורך מתן סיוע במקרי אסון והפרות סדר. במגזר היהודי עומדת התמיכה להתגייסות למשמר הלאומי על כ־54 אחוז.

הסקר בחן, בין השאר, אילו דרכי פעולה נחשבות אפקטיביות להשבת הסדר בעת אירועי אלימות. בקרב המגזר היהודי, דרכי הפעולה שנתפסות כיעילות ביותר להשבת הסדר הן שימוש באמצעים לפיזור הפגנות (72 אחוז), שלילת זכויות אזרחיות ואי קבלת כספים (70 אחוז) ושימוש בנשק חם והטלת קנסות (67 אחוז).

בציבור הערבי, החמרת הענישה והטלת הקנסות זכו לתמיכה נמוכה (28 אחוז), וכ־20 אחוז תמכו בשלילת זכויות אזרחיות ובאי קבלת כספים מהמדינה. בכל הנוגע לסיקור אירועי האלימות בערבים המעורבות השיבו 70 אחוז מהיהודים כי קיים סיקור מוטה לטובת הציבור הערבי. גם 33 אחוז מהציבור הערבי הסכימו עם אמירה זו.

הביטחוניסטים היא תנועה ישראלית, שהוקמה על ידי בכירים בדימוס מתוך מערכת הביטחון, ביוזמתו של תת-אלוף (מיל') אמיר אביבי. מטרת התנועה "החלת הריבונות, חיזוק המשילות בארץ ישראל ובזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה בגבולותיה הבטוחים".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי