תכנית תמ"א 75 לשינוי פני מפרץ חיפה יוצאת לדרך

המועצה הארצית לתכנון ובנייה קיבלה את המלצות ועדת המנכ”לים הבין-משרדית. התוכנית מאזנת בין תוספת מגורים לבין תוספת תעסוקה, על מנת להותיר את אזור המפרץ כעוגן תעסוקתי במטרופולין חיפה

המועצה הארצית לתכנון ולבניה, בראשות יו"ר מטה התכנון הלאומי, שלומי הייזלר, החליטה היום (שלישי, 10.5.22) פה אחד, להורות על עריכת תוכנית מתאר ארצית למפרץ חיפה (תמ"א 75).

ההחלטה לקדם את התוכנית הינה בהתאם להמלצות ועדת המנכ"לים הבינמשרדית, אשר מונתה לעסוק בנושא והגישה את המלצותיה ביוני 2021, ובהמשך להחלטת הממשלה לעניין אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה מיום 6.3.22.

התוכנית שתקודם בשיתוף מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, הינה על השטח המצוי בלב מטרופולין חיפה והיא מהווה פוטנציאל להעצמה משמעותית של הערים במפרץ חיפה והמטרופולין כולו.


מדובר בפרויקט מורכב ביותר שמצריך ראייה כוללת ומשולבת, בחינת חלופות ומתן מענה למיקום למגוון התשתיות הארציות המצויות כיום במפרץ בכללן תשתיות הנצרכות לתפקוד משק האנרגיה.

 

הדיון בישיבת הוועדה הארצית לתכנון ובניה. צילום מנהל התכנון

 

התוכנית החדשה, תהווה בסיס לשינוי הדרגתי של לב המטרופולין ומטרתה שיפור איכות החיים וחיזוק העירוניות במפרץ חיפה באמצעות הסבת תעשיית הזיקוק והמפעלים הנלווים לה, לתעסוקה מגוונת בסמוך ובשיתוף פעולה עם מוסדות להשכלה גבוהה בחיפה, המשתלבת עם תוספת משמעותית של יחידות דיור בלב המטרופולין.

הכנת התמ"א מהווה את המסגרת התכנונית הנדרשת על בסיס העקרונות שהותוו בהחלטת הממשלה ובדו"ח המלצות ועדת המנכ"לים הבין משרדית בהן גובשה אסטרטגיה ממשלתית, עקרונות פעולה לפיתוח וקידום מפרץ חיפה והתמודדות עם מפגעים וזיהומים הקיימים במפרץ אשר אינם מאפשרים פיתוח עירוני ומטרופוליני בר-קיימא.

התמ"א תעסוק בין השאר בנושאים: יצירת רקמה עירונית רציפה בין הקריות לעיר חיפה, חיזוק כלכלי של העיר חיפה ומטרופולין חיפה, פיתוח פארק מטרופוליני הנסמך על נחלי האזור, חיבור העיר לים ולנמל ופינוי מטרדים ושיפור איכות הסביבה.

 

מפרץ חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

מפרץ חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

 

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר: "ההחלטה שהתקבלה היום הינה צעד חשוב בדרך לשינוי פני מפרץ חיפה והמטרופולין הצפוני של המדינה. מדובר בהליך שיוביל לעירוניות וחיזוק מעמד האזור כמוקד בלתי מעורער ויחבר את הקריות וחיפה  לכדי מוקד מאוחד.  התוכנית תקודם על בסיס חלופת מינהל התכנון אשר הוצגה בוועדת המנכ"לים המאזנת בין תוספת המגורים לבין תוספת תעסוקה על מנת להותיר את אזור המפרץ כעוגן תעסוקתי למרחב המטרופוליני".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, יעקב קוינט: "אני  מברך  על  אישור  התכנית  שמהווה  אבן  דרך  נוספת  בשינוי פני  מפרץ  חיפה והתאמתו  לצורכי  הערים  ותושביהם ולעידן  החדש תוך  הפחתת  סיכונים סביבתיים  ויצירת  מרקם  עירוני  חדש המשלב  מגורים ותעסוקה".

יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה עו"ד שרית גולן שטיינברג מסרה בעקבות החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה:

"אני מברכת על החלטת המועצה הארצית לקדם את תמא 75 למפרץ חיפה. עברנו אבן דרך משמעותית שזכתה לתמיכה מקיר לקיר. רק לפני שנים מועטות נלחמנו באותו פורום ברצון להרחיב את בז״ן והיום אנו זוכים לרגע היסטורי אשר מקדם תוכנית לסגירת הפעילות הפטרוכימית במפרץ חיפה והחלפתה בפעילות של מגורים, שטחים ירוקים ועוגני תעסוקה נקיים."

יו"ר איגוד ערים במפרץחיפה, עו"ד שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן

במסגרת הדיון הדגישה יו"ר האיגוד כי כל 12 הרשויות היו בדעה אחת שיש לסגור את בז״ן ולייצר מוקדי תעסוקה נקייה ורצף מטרופוליני. עוד ביקשה יו"ר האיגוד לקבוע לוחות זמנים ברורים ולקדם את היערכות משק האנרגיה במקביל, וכן, לוודא כי הממשלה מקציבה את הכספים הנדרשים להוצאה לפועל של התכנית.

עוד ציינה עו"ד גולן כי התכנית תייצר עוגני תעסוקה נקיים ומתקדמים לדור ההמשך תוך בנייה בת קיימא בראי משבר האקלים וכי איגוד ערים ישמח לקחת חלק ולעזור לקדם את התכנית.

כמו כן השתתפה בדיון מנכ"לית איגוד ערים מפרץ חיפה, דר' ליהי שחר ברמן, שעתידה להשתתף בוועדת העורכים לתכנית המתאר במעמד משקיפה.

דר' ליהי שחר ברמן: "אני מברכת על ההחלטה של המועצה הארצית לקדם את התכנית להבראת מפרץ חיפה אשר התקבלה פה אחד. שיקום ופיתוח המטרופולין הצפוני מחייב את מיגור המפגעים הסביבתיים מהם סובלים תושבי האיזור, בראשם פעילות המתחם הפטרוכימי. אני שמחה להשתתף בפעילות ועדת העורכים ולקדם את התכניות באיזור בהתאם לצרכי הרשויות המקומיות".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות