קליש רוצה לשפץ את שכונת הדר – בוועדת הכספים אומרים: אין כסף

ראש עיריית חיפה הודיעה על תוכניתה להחיות את שכונת הדר בלי עזרתם של משרדים ממשלתיים. בוועדת הכספים אומרים: "וועדת הכספים היא לא בור בלי תחתית. המצב הכלכלי של העיר לא מאפשר זאת"


בשבוע שעבר פרסמה העירייה את תוכנית "מפת דרכים להתחדשות הדר" שמטרתה להחיות את השכונה שסובלת מהזנחה ומפשיעה.

מתברר כי את הכסף לכך מתכוונת ראש העירייה להביא מוועדת הכספים העירונית וללא תמיכה של משרדי ממשלה, דבר שמעורר תמיהה בוועדת הכספים לגבי התקציב הדרוש.

על פי דבריה של ראש העירייה, עינת קליש רותם, כפי שנמסרו בהודעה לעיתונות: "לחיפה מרכז עירוני מרהיב, מגוון ועצום, הכולל בין היתר את הדר, שהוא חלק מהלב האורבני הפועם של העיר. אין לנו כוונה לבנות מחדש, אלא להחיות את הקיים. מדובר בתהליך הדרגתי, ארוך ומורכב, המחייב תשומת לב לכל אזור בנפרד, תוך התייחסות לשורה ארוכה של נושאים. את סדרי העדיפות לביצוע התכנית נקבע יחד עם התושבים. דלתות העירייה פתוחות בפני כל יוזמה מקומית, שכן תהליך התחדשות אמיתי חייב להתבצע תוך שיתוף פעולה בין כל המגזרים ובהם: המגזר הציבורי, המגזר הפרטי והמגזר העסקי".


 

ראש העירייה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

מתברר כי ראש העירייה מתכננת להוציא את התוכנית לפועל ללא תמיכה של משרדי ממשלה כשהמימון מגיע מוועדת הכספים העירונית. לעיתון "כלכליסט" אמרה ראש העירייה: "קיבלתי הבטחה ממשרד השיכון, עם כניסתי לתפקיד ראש העיר, לקבל מימון לתוכנית התחדשות הדר. אבל לא היה תקציב ממשלה וככה זה הלך והתגלגל. בשלב מסוים החלטתי שאני לא מחכה. יש דברים שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו. מה עוד, שאני מלווה תהליכי התחדשות עירונית שמקודמים על ידי משרד השיכון, ואני רואה שהם באוריינטציה נדל”נית. במיוחד באזור כמו הדר, שהוא כל כך רגיש, עם הרבה מבנים לשימור, צריך להתרחק מהמנטרה של לבנות ולבנות. אני מבטיחה שאחרי שנחזיר להדר את הצבע ללחיים גם היזמות תגיע”.

 

שכונת הדר בחיפה. צילום ניוז חיפה קריות

 

אולם, לראש העירייה מצפה מכשול גדול בדמות ועדת הכספים העירונית שנשלטת על ידי חברי המועצה הלעומתית ובראשה עומדת סגנית ראש העירייה, סופי נקש, שאומרת: "ראש העירייה כנראה שוב מתבלבלת ולא הפנימה מה מצבה הכספי של העירייה. אני מציעה לה להגיע לוועדת הכספים ולשבת עם הגזבר ועם הממונה על המחוז  ולהבין שלוועדת הכספים לא רק שאין 25 מיליון שקלים, אלא שאני בספק אם יהיו 2.5 מיליון שקלים, בהמשך להתנהלות הכספית שהייתה בשנתיים וחצי האחרונות ומה שאנחנו מגלים מוועדה לוועדה".

 

סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת הכספים, סופי נקש. צילום: דורון גולן

 

נקש הוסיפה כי ראש העירייה מבקשת מוועדת הכספים לקחת הלוואה של 25 מיליון שקלים אך לפי כן "כדאי תפתור ותמחק הרשאות במאה מיליון שקלים, שאין להן שום מקור מימון וכיסוי". לדברי נקש, ראש העירייה מצפה שהעירייה תיקח הלוואות בהיקף של יותר מ-200 מיליון שקלים.

נקש מסרה כי לאחר שראש העירייה תמחק את ההרשאות הקיימות שאין להן מקור מימון, "רק לאחר מכן תביא תוכנית פיתוח מסודרת לכל העיר, רק אז נוכל לבדוק אם בכלל ניתן לאשר. וועדת כספים היא לא בור ללא תחתית. וועדת כספים לא מאשרת, לא כי היא לא רוצה, אלא כי המצב הכלכלי של העיר לא מאפשר זאת".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי