X

"הם הצילו את חיי": בן 88 עבר בהצלחה ניתוח לב פתוח דחוף בכרמל

"זה קרה לי פתאום באחד הלילות, הרגשתי קור גדול והתחלתי לרעוד בכל הגוף", מספר המטופל מאיר גולן. המנתח, ד"ר דרור לוינר: "לכולנו היה ברור כי ללא הניתוח מאיר לא יחזיק מעמד עוד הרבה זמן"

למרות גילו המבוגר של מאיר גולן, למרות מצבו הלבבי הקשה ולמרות הזיהום החמור והחור שנוצר במסתם הלב שלו ואשר סיכנו את חייו, החליט צוות מנתחי הלב של כרמל שהם לא מוותרים. תוך לקיחת סיכון גבוה במיוחד, הם נכנסו עם גולן בן ה-88  לניתוח לב פתוח דחוף, שהסתיים בהצלחה.

גולן חגג את יום ההולדת ה 88 שלו במחלקה לניתוחי לב וחזה בכרמל. הוא לא האמין במתנה המיוחדת שיקבל ליום ההולדת, לב חדש וחיים חדשים.


מנהל המחלקה לניתוחי לב בכרמל, ד"ר ארז שרוני: "המדיניות שלנו במחלקה היא לא לוותר על אף חולה, נלחמנו על מאיר ואני שמח שהצלחנו להציל את חייו".


 

המנותח מאיר גולן. צילום אלי דדון

 

"אין לי מילים להודות לצוות המופלא של המחלקה בכרמל", מספר גולן כשהוא יושב ומחייך במיטתו במחלקה: "הם לקחו סיכון מאוד גדול בניתוח שלי, אבל אני שמח ומודה להם מכל הלב, הם פשוט הצילו את חיי".

על הלילה בו אירעה הדרמה של חייו, הוא מספר: "זה קרה לי פתאום באחד הלילות, פתאום הרגשתי קור גדול והתחלתי לרעוד בכל הגוף, הרגשתי שאני מאבד שליטה ולא יכולתי לצעוד אפילו שני צעדים"

 

הצוותים המטפלים בכרמל עם מנותח הלב מאיר גולן. צילום: אלי דדון

 

רות, אשתו של גולן פינתה אותו במהירות באמצעות ניידת טיפול נמרץ לחדר המיון של כרמל, שם החל צוות המיון בשורה של בדיקות וייצב את מצבו.

ד"ר דרור לוינר רופא ומנתח בכיר במחלקה לניתוח לב משחזר:

"בערב חג שני של פסח קיבלתי טלפון מפנימית א' 1 לגבי מטופל שהיה מאושפז בגריאטריה, לאחר מכן במחלקת קורונה, וכעת הוא עם זיהום על המסתם המיטרלי שעכשיו סיים בדיקת אקו שהדגימה החמרה בזיהום וחור במסתם. כששאלתי לגילו אמרו לי מהמחלקה שהוא בן 88. אני פטרתי את העניין ואמרתי לצוות כי 'בגיל 88 לא מנתחים חולה עם זיהום על המסתם, זה לא יגמר בטוב'", הוא מספר.

בעוד גולן משוחח עם הצוות המטפל, קיבל ד"ר לוינר את תוצאות בדיקות הדם החדשות של גולן ואת תוצאות בדיקת האקו שבוצעו לו. ד"ר לוינר זיהה החמרה אקוטית בבדיקות ולכן החליט לגשת ולראות את החולה שוב, מקרוב.

ד"ר לוינר:  "החלטתי לרדת ולראות את החולה שעדיין היה ביחידת האקו ואת משפחתו. גיליתי משפחה תומכת ומבינה שהסבירה לי כי למרות גילו מאיר הוא איש עצמאי לחלוטין, נוהג ושהוא אפילו עדיין מעביר שיעורים פרטיים במתמטיקה לנכדים שלו. כאן היה לי ברור שלמרות גילו של מאיר אסור לנו לוותר ושכדאי להתקדם לניתוח מציל חיים. לכולנו היה ברור כי ללא הניתוח, מאיר לא יחזיק מעמד עוד הרבה זמן".

שעון העצר המתקתק ומצבו הקריטי של גולן הריצו את הצוותים של כרמל לפעול במהירות שיא בכדי להציל את חייו.

כל צוות חדר ניתוח הוזנק מהבית ובמקביל נערכה התייעצות עם מנהל המחלקה, ד"ר שרוני ומנהל המחלקה הקרדיולוגית, פרופ' אבינעם שירן. לאחר שהושגה הסכמה ונפלה ההחלטה, התקדמו צוותי המחלקה לחדר ניתוח.

 

ד"ר שרוני והאח אכרם במחלקה לניתוחי לב. צילום אלי דדון

 

במהלך ניתוח ארוך ומורכב שנמשך למעלה משבע שעות, גילה המנתח, ד"ר לוינר, כי המסתם המודלק של גולן הרוס לחלוטין והחליט לבצע החלפה מלאה של המסתם המיטרלי בתותב ביולוגי. המסתם מוחלף, בית החזה של גולן נתפר ונסגר בעדינות ובמקצועיות ולבו חזר לפעום.

"כדי להגיע לתוצאות טובות כאלה בניתוח, ובעיקר כדי להגיע להחלטה הנכונה, היינו חייבים כאן צוות סופר מקצועי ואיכותי", אומר ד"ר לוינר. "היה כאן שילוב כוחות מנצח של מחלקות ומומחים מכל דסיפלנות בית החולים, ורק יחד, בכוחות משותפים, הצלחנו להציל את חייו של החולה".

 

ד"ר לוינר והמטופל מאיר גולן. צילום אלי דדון

 

בהחלטה ובטיפול המוצלח בגולן היו שותפים צוותים מקצועיים רבים, בהם צוותי ומומחי: המחלקה הגריאטרית, מחלקת קורונה, פנימית א' 1, פנימית ג', מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ מעבדות ביה"ח המחלקה הקרדיולוגית וכמובן המחלקה המנתחת, המחלקה לניתוחי לב וחזה ומחלקות נוספות.

"הקו המנחה שלנו במחלקה הוא לא לוותר ולהילחם על כל חולה וחולה", אומר מנהל המחלקה ד"ר ארז שרוני. "גם במקרה של מאיר היתה כאן נחישות ומלחמה בלתי מתפשרת במצב. ולמרות הסיכונים הרבים, הגיל, ומצבו המורכב של החולה אני שמח שהצלחנו" .

וגולן? הוא מתחזק ומתאושש יפה במחלקה לניתוחי לב ובקרוב יעזוב את המחלקה לצורך שיקום. "הצוות כאן במחלקה הוא צוות יוצא מן הכלל באיכות ובמקצועיות שלו", אומר גולן, "אני האמנתי בד"ר לוינר ובפתרון שהוא הציע לי, וכולי תודה לו ולכל הצוות הסיעודי הנהדר של המחלקה. לאורך כל הדרך הצוות תמך בי הסביר כל דבר והיתה לי תחושה שאני נמצא בידיים הכי טובות. גם מאוד מצא חן בעיניי במחלקה השילוב המיוחד של עובדים, וצוותים יהודים וערבים, לראות את כולם עובדים יחד בהרמוניה, כשטובת והצלחת החולה לנגד עיניהם, זה ממש חימם לי את הלב".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<