יום למניעת עישון 2022: אבחון מהיר למחלה קטלנית (וידאו)

על פי נתוני המרכז לאבחון מהיר של סרטן ריאה ברמב"ם, משך הזמן הממוצע מרגע הגעת החולה למרכז ועד להתחלת טיפול אונקולוגי, עומד על פחות מחודש ימים, בעוד שהממוצע הארצי נע בין 3 עד 4 חודשים
היום הבינלאומי ללא עישון מצוין כמדיי שנה ב-31 במאי. נזקי העישון הם רבים, הן למעשן עצמו, והן לסביבתו.

הידעת?

עישון מוגדר כגורם המוות הגדול ביותר בעולם, גורם שאנחנו יכולים למנוע. על פי הממוצע, בין כל יתר הנזקים הנגרמים מעישון, 80% ממקרי סרטן הריאה המאובחנים, מקורם בעישון. סרטן זה הוא הנפוץ בקרב גברים ונשים.


מדיי שנה מאובחנים בישראל כ-2,500 חולים חדשים בסרטן ריאה, וכ-1,300 חולים מתים מהמחלה. לאבחון מהיר יש משמעות על תוחלת החיים ועל קביעת הגישה הטיפולית. רוב החולים בסרטן ריאה מאובחנים בשלב מאוחר (שלב 4) שבו הגידול מפושט, ונתון זה מסביר את שיעור ההישרדות הנמוך יחסית, העומד על כ-20% בתום 5 שנים ממועד האבחון.

 

ד"ר יניב דותן מנהל מכון ריאה ברמב"ם. צילום הקריה הרפואית רמב"ם

 

אבחון מוקדם של המחלה הוא בעל מקדם חיוני להצלחת הטיפול.

לשם כך הוקם בקריה הרפואית רמב"ם המרכז לאבחון מהיר של סרטן ריאה במהלך הסתיו האחרון. המרכז מאגד תחת קורת גג אחת שירותי מרפאה רב-תחומית מתקדמת וייחודית מסוגה, שכל השותפים בה, מתחייבים להעניק שירות מהיר, יעיל ומקצועי לכל פונה עם חשד להימצאות סרטן ריאה.

עצם קיומה של המרפאה ברמב"ם מתאפשר הודות לעובדה כי הקריה הרפואית רמב"ם היא ביתם של כל התחומים הרלוונטיים לעצם קיומה: אונקולוגיה, רדיולוגיה, רפואת ריאות, כירורגית חזה, פתולוגיה, דימות, רפואה גרעינית ועוד.

על פי נתוני המרכז לאבחון מהיר של סרטן ריאה ברמב"ם, משך הזמן הממוצע מרגע הגעת החולה למרכז ועד להתחלת טיפול אונקולוגי, עומד על פחות מחודש ימים, בעוד שהממוצע הארצי נע בין 3 ועד 4 חודשים.

שלא נצטרך, אבל במקרה הצורך – פנו למרכז לאבחון מהיר של סרטן הריאה ברמב"ם בכתובת –  fastlung@rmc.gov.il
או בטלפון 04-7772650

צפו בדר' יניב דותן, מסביר על חשיבות הפסקת העישון, ועוד יותר מזה, על חשיבות האבחון המוקדם של סרטן ריאה:
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות