בן 68 אכל דג רעיל וכמעט שילם בחייו

זיהוי מהיר של צוות חדר המיון של ביה"ח כרמל, יחד עם טיפול אינטנסיבי ומקצועי של היחידה לטיפול נמרץ והמחלקה הפנימית, הצילו את חייו של המטופל משה כהן מטירת כרמל
פרוסת הדג התמימה איימה לחנוק ולשתק למוות את משה כהן, בן ה-68 מטירת כרמל. הדג הלא תמים שאותו הוא אכל, התברר כדג מסוג אבו נפחא, המסוגל באמצעות הרעל המיוחד שבו לשתק את שרירי הנשימה ולגרום לאוכל ממנו לחנק ולמוות בתוך שעות.

 

 

כבר  חמש שנים ברציפות שכהן פותח את הבוקר שלו בהליכת בריאות על חוף הים בחיפה. בחייו הוא כבר ראה הרבה מציאות והפתעות על חוף, רק שהפעם הדג הגדול שפרפר וקפץ על החוף קרץ לו במיוחד.

"פתאום ראיתי מולי דג גדול מבריק ויפה יוצא מהמים, וחשבתי שיהיה מעניין לטעום ממנו לארוחת צהריים", מספר כהן. רק מה שהוא לא ידע, זה שהדג היפה והמבריק הוא לא אחר מדג אבו נפחא, דג מסוכן מאוד לאכילה שעלול לגרום לחנק ולמוות.

דקות ספורות אחרי שסיים כהן לטגן את הדג ולאכול חתיכה ממנו הוא כבר התחיל להרגיש סחרחורת אבל לא קישר את הבעיה לאכילת הדג.

"פתאום הרגשתי איך כל העולם מתחיל להסתובב סביבי", מספר כהן. "הרגשתי שאני נחנק ואין לי אויר ולא הבנתי ממה זה, מיד אמרתי לאשתי שתיקח אותי דחוף לביה"ח".

במחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) הוא התלונן על בחילות וסחרחורות אבל לא סיפר לצוות על הדג שאכל.  הצוות הרפואי התחיל בבדיקות שגרה ובטיפול סימפטומטי לטיפול בבחילות. כל זה עד שעיניה החדות של האחות ליהי עינב, אחות חדר המיון, קלטו כי משהו כאן אינו רגיל.

"הרגשתי שמשהו אצל משה לא הולך כמו אצל חולה רגיל עם כאבי בטן", מספרת האחות עינב: "הוא התחיל להחוויר, הוריד סטורציה ונראה שהוא הולך לאבד את ההכרה".

עינב זיהתה כי יש כאן מקרה חירום ומיד הזעיקה את רופא המיון, ד"ר רביע הלון, שבדק ותשאל את כהן, הבין שמדובר במקרה לא רגיל וקרא להתייעצות גם את הרופא הבכיר והאחראי במיון, ד"ר מוחמד גנאיים.

ד"ר הלון מספר: "משה התחיל להתדרדר לנו מול העיניים ותחקרנו אותו מכל הכיוונים ולא מצאנו משהו מיוחד, עד שפתאום הוא סיפר לנו על דג חדש שאכל היום בצהריים דג שאותו הביא מחוף הים. שאלנו אותו עם במקרה יש לו תמונה של הדג והוא הראה לנו את תמונת הדג שצילם בחוף הים".

כאן קפץ ד"ר גנאיים, שמכיר את דג האבו נפחא והבין מיד שמדובר במצב חירום מסכן חיים. מדובר ברעל מסוכן ביותר הנמצא בבשר הדג, רעל הגורם לשיתוק שרירים ומסוגל לשתק את שרירי הנשימה עד למצב של חנק ושל מוות.

צוות המלר"ד יצר קשר עם טוקסיקולוג ביה"ח, ד"ר אופיר נבון, שהנחה מיד את הצוות להיערך למצב חירום, להכין חדר הלם, ולהתכונן להעברת החולה בדחיפות ליחידה טיפול נמרץ.

 

דג האבו נפחא שאכל המטופל. צילום: משה כהן

 

מצבו של כהן המשיך להתדרדר במהירות, וצוות המיון העביר אותו בדחיפות לחדר ההלם, שם החלו הצוותים הרפואיים בטיפולים אינטנסיביים יותר כדי לייצב אותו, תוך כדי הכנות להעברתו ליחידה לטיפול נמרץ.

חלק מרכזי בהצלת חייו היה בזיהוי המהיר של האחות ליהי עינב במיון ובקשר ההדוק בין הצוות הסיעודי ובין הרופאים במיון.

"כשמונפים הדגלים האדומים ונדלקות נורות האזהרה, שיתוף הפעולה המצוין והאמון השורר בין הצוות הסיעודי לרפואי במלר"ד באים מיד לידי ביטוי ", מסבירה יפעת אלון, מנהלת הסיעוד במלר"ד כרמל.

מנהלת הסיעוד יפעת אלון וד"ר רביע הלון. צילום אלי דדון

 

מנהלת הסיעוד במיון יפעת אלון: "לעיתים מדובר רק בתחושת בטן, הרגשה שמשהו אינו כשורה. אבל הודות לחיבור המיוחד בין הצוות הסיעודי ובין הצוות הרפואי, נוצרה שפה משותפת. בזכות ההבנה הזאת וההקשבה ההדדית ניצלים חיים רבים.

הזיהוי של האחות ליהי כי המטופל שלה מדרדר במהירות, התגובה המהירה של דר' הלון  לקריאתה של ליהי וההתעקשות של דר' גנאים שהביאה לגילוי של סוג הדג הם אלה שהצילו את חייו של מר כהן. בנוסף ברצוני לשבח את שיתוף הפעולה הנפלא והמהיר בין המלר"ד ובין מחלקת טיפול נמרץ".

דג אבו נפחא ממנו אכל כהן הוא דג ממשפחת הנפוחיתיים הוא ידוע ביפן כדג הפוגו ונחשב למעדן. עם השנים הפכו דגי האבו נפחא לאטרקציה של ממש בשל יכולתם לגדול עד פי שניים ושלושה מגודלים המקורי. עם זאת, יש במשפחה זו עשרות סוגים, חלקם כלל לא מוכרים לאדם, ובמצבם הרגיל אותם דגים לא ייראו מיוחדים או מסוכנים במיוחד.

עובדה זו היא גם המקור לסכנה מהדג הזה. כחלק ממערכת ההגנה שלו, גופו של האבו נפחא מכיל גם רעל קטלני, טטרודוטוקסין, אשר מי שבא איתו במגע עלול להימצא בסכנת חיים. כבר היו לא מעט פעמים בהן בני אדם משו מן המים דג אבו נפחא, מבלי לדעת שהוא כזה, אכלו ממנו ונפגעו פגיעה חמורה עד כדי מוות.

 

המטופל, משה כהן, מחלים במחלקה בכרמל. צילום אלי דדון

 

אחרי שהועבר מהמיון הורד כהן במהירות ליחידה לטיפול נמרץ שם החל מיד הצוות המקצועי לעבוד עליו כדי להחזיר אותו לחיים.

מירה שטרית, מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ סיפרה: "קיבלנו את משה עם אבחנה מאוד ברורה ומסודרת מהמיון מה שהקל עלינו את הקבלה והטיפול בו. משה הגיע אלינו כשהוא מונשם וכשהרעל כבר החל לשתק לו חלקים מסוימים בגוף. מיד התחלנו טיפול אינטנסיבי, כשצוות רפואי מקצועי צמוד אליו 24/7 ".

כהן טופל במסירות במשך ארבעה ימים ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל, שכשהוא מורדם ומונשם ובסופם הוא החל להגיב לטיפול והתאושש, כשהצוות גומל אותו ממכונת ההנשמה. בהמשך הועבר להמשך מעקב וטיפול ביחידה לטיפול מוגבר, במחלקה הפנימית א'1.

"אני מודה לצוות הנהדר של כרמל שהצילו לי את החיים", הוא אומר כשהוא מחוייך ומתאושש ובמחלקה: "יש כאן צוות מסור בצורה בלתי רגילה, צוות של מקצוענים עם נשמה ונתינה מיוחדת. אני כבר מחכה לחזר לשגרה לחזור למשפחה ולנכדים המתוקים שלי. מה שבטוח", הוא אומר, " אני אמשיך ללכת על שפת הים, אבל אני כבר לא אגע יותר בדגים שאני לא מכיר, זו ממש סכנת חיים".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות