רכישת קרקעות חקלאיות

בטור השבועי של החברה לנדל"ן, יסביר מנכ"ל החברה רועי שווץ על רכישת קרקעות חלקאיות ומהי הפשרת קרקע חקלאית

חדרה, פרדס חנה, אזור השרון או המרכז רק תגידו ויתאימו לכם את הקרקע המתאימה לכם.
עשרות חברות, אנשי מכירות, מתווכים סוחרים בקרקעות ומציעים לכל דורש את ההזדמנות הנדל"נית האטרקטיבית ביותר עבורו. האומנם?

הרוכש הפוטנציאלי לקרקע חקלאית יהיה בדרך כלל צעיר מהמשקיע הממוצע בנדל"ן בעל הון ראשוני קטן יותר כך שבמידה ויכול לגייס כ-100 או 200 אלף שח הסיכוי שלו להשקיע בדירת מגורים הוא קטן יותר ולכן ההזדמנות לרכוש קרקע עתידית נשמעת מפתה.
בדרך כלל שמצלצלים אליכם ומציעים לכם קרקע חקלאית המילה השנייה של נציג המכירות תהיה כי הקרקע נמצאת בתהליך של לפני הפשרה. מה בדיוק זה אומר מבחינתנו?

תהליך ההפשרה הוא למעשה תהליך של שינוי יעוד הקרקע מקרקע שמיועדת לחקלאות לקרקע שמיועדת למגורים וניתן לבנות עליה.
תהליך זה שצריך להיות מוגש לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צריך לעבור אישור תהליך ארוך שאין לדעת בוודאות האם בסופו אכן יתקבל האישור.


לפני הרכישה מומלץ לגשת לוועדה המקומית ולבדוק אלו תכניות חלות על המגרש שאנו רוצים לרכוש. לעיתים כבר בשלב הזה נצליח להבין האם יש סיכוי להפשרה או שיש תכנית על הקרקע שנוגדת עקרונית את ביצוע ההפשרה.

בדקו האם יש תכנית שהוגשה ע"י החברה המשווקת או מי מטעמה והאם התחיל תהליך מול הוועדה המקומית. מומלץ לגשת פיזית ולשבת עם נציג הוועדה על מנת להבין את הסיכוי למימוש הקרקע.

מומלץ גם להתייעץ עם שמאי מקרקעין שמבין ויודע לקרוא תכניות ותב"עות.12

כמובן שצריך לבדוק שהקרקע המוצעת הינה קרקע פרטית ולא שייכת למנהל מקרקעי ישראל, שכן אין לה כמעט ערך עבור הבעלים במידה והיעוד שלה אכן ישתנה.

צריך לקחת בחשבון שבמידה והקרקע אכן תופשר בעלי הקרקע יישא בתשלום היטלי השבחה וכן מס שבח, כמו כן מסמכות הרשות המקומית להפקיע חלק מהקרקע ללא כל פיצוי לצורך דרכים ושטחי ציבור. מומלץ להתייעץ עם שמאי או עורך דין המתמצא במיסוי להבין את גובה התשלומים העתידיים.

אז האם רכישת הקרקע הינה חלום שיתגשם או שיהפוך לסיוט? רק הזמן יגיד, בינתיים מעטות הקרקעות שיעודן שונה מחקלאי למגורים. כך שאם החלטתם לרכוש קרקע שכזאת שכללו את הסיכונים.

 רועי שווץ הינו מנכ"ל החברה לנדל"ן ומחבר הספר "איך לעשות כסף בנדלן" בהוצאת סטימצקי.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בנדל"ן