יצאו בחוץ – האם ציר מוריה ומרכז הכרמל הולך וגוסס? לפי מספר העסקים שנסגרו לאחרונה, התשובה היא עצובה. צפו: תמונת מצב עצובה מרכז חיפה 2015

מה הייתם אומרים אם היו מספרים לכם שברחוב אחד בעיר מרכזית נסגרו עשרה סניפים של חברות מובילות בתחום המזון בארץ ועשרות חנויות של אוכל, בגדים ופנאי וכל זה בטווח של שנתיים כאשר חלק מהעסקים לא שרדו אפילו את השנתיים השלמות? הייתם חושבים על מזל רע, ניהול כושל, חוסר בכסף, נטישה המונית, חוסר רצון בשיתוף פעולה מצד הרשויות או שילוב הזוי של כל הפרמטרים גם יחד? הצטרפו אל המסע בציר המרכזי של חיפה

 

 

סגירת העסקים כתוצאה מבריחת צעירים מהעיר?

סגירת העסקים כתוצאה מבריחת צעירים מהעיר?

משהו לא טוב קורה בציר מוריה- אותו כביש מפותל שמתחיל במרכז הכרמל ממלון פנורמה ועד מרכז חורב המהווה את ציר הבילויים המרכזי של חיפה והצפון בעשרות השנים האחרונות, כשבעשור האחרון התרחב והתעבה ונפתחו בו מסעדות, ברים, בתי קפה ועוד במרכזים קטנים לאורך הציר וכן ביחידים לצידי הדרך. אמנם, בשנתיים האחרונות קרו לא מעט דברים בחיפה רבתי וההשקעות עברו ממקום למקום- פתיחת איצטדיון הכדורגל והיכל הכדורסל, שהושקעו בהם מאות רבות של מיליוני שקלים, שכונות חדשות נבנו ובהם מרכזים פנימיים וכן נבנו מרכזים קטנים בשכונות קיימות. בנוסף, נבנו קניונים רבים מסביב לחיפה, כגון קניוני עזריאלי אתא ועכו, מתחמי ביג, איי וויי, איקאה ושער הצפון וקניונים מובילים כגון הקריון, גרנד קניון וחוצות המפרץ התרחבו וגדלו באופן משמעותי, אבל כל אלה מהווים רק את הסיבות החיצוניות למצב של הציר.
בעלי העסקים בציר מוריה מדווחים על סיבות וגורמים רבים שהביאו את מקומות הבילוי והפנאי בציר המרכזי של העיר למצב של קריסה ואי יציבות קשה, כשהבולט בהם הוא ירידת במספר הצעירים בחיפה באופן משמעותי. כתוצאה מכך גם קטן מספר הבליינים והלקוחות בעיר וכן מספר המבלים שהיו מגיעים לחיפה לפני שנים, כשהייתה עוד מקום מרכזי ואטרקטיבי לאזור כולו. יש לציין כי, אותם תושבים באזורים מסביב לחיפה נשארים לבלות ולקנות באזור שלהם שהתפתח ולכן אין להם צורך להגיע לחיפה. ולהפך, צעירים חיפאים רבים יוצאים מהעיר לבלות במקומות הבילוי בקריות, ברמת ישי ובעמק. מי שחפץ לרקוד במועדון יצפין לצ'ק פוסט ולקריית חיים ומי שמעוניין לצפות בסרט בקולנוע ייצא לסינמול שבלב המפרץ.

 


יש גם מי ששם את האצבע על הגירת הצעירים הגדולה לכיוון המרכז, עקב מחסור בעבודה ובאטרקציות שישאירו אותם בעיר. יש מי שיכוון כלפי התושבים החיפאים עצמם שלא מרבים לצאת מביתם. יש מי שתולה זאת בריבוי מקומות הבילוי במרחב קטן, שלא מסוגל להכיל או למשוך אליו תנועה כה גדולה וישנם לא מעט בעלי עסקים שמטילים את האשמה בבעלי הנכסים שדורשים שכר דירה בשמיים, במחסור אדיר במקומות חנייה, או במחירים המופרזים מאוד בחניונים המעטים שקיימים.
רובם המכריע של בעלי העסקים מאשימים את העירייה בכך שהפסיקה להשקיע בציר מוריה והעבירה את עיקר התקציבים למתחם העיר התחתית, לטענתם באופן בלתי מוצדק ואף לא מצדיק. הם מזכירים את המעט שעשתה העירייה מבחינתם כשלפחות הפיקה מספר פעמים בשנה את פסטיבל הצובחוץ שהיה מוצלח מאוד לעסקים ובשנים האחרונות צומצמה מאוד פעילות זו.

סער משיח. "למה העירייה לא עוזרת לצעירים לממש את ההשקעה שלהם?"

סער משיח. "למה העירייה לא עוזרת לצעירים לממש את ההשקעה שלהם?"

לא משנה מהן הסיבות ומי ימנה אותן, על עובדה אחת אין עוררין – משהו רע עובר על ציר מוריה. משהו רע מאוד. עשרות מקומות בילוי, חנויות ומסעדות נסגרו על הציר ולא מעט מהמקומות שנשארו החליפו בעלים, או מוצעים למכירה בסתר. בין המקומות הנ"ל ניתן למצוא סניפים של רשתות מובילות, כגון: סניף ארומה מרכז הכרמל שהיה אמור להיסגר לפני כחודש וחצי ואף הורד מהפרסומים של הרשת בצפון, וכעת עובד במתכונת של חצי יום עד לסגירתו הסופית. גם סניף מרכז הכרמל של ענקית המזון המהיר "מקדונלד", שפעל במשך שנים רבות והיה לחלק חשוב בנוף של הכרמל, נסגר ללא כל התראה כשעל חלונותיו הודבקו מדבקות המכוונות לסניפים אחרים של הרשת. סניפי הדגל של רשת גרג בכיכר מוריה ובמרכז הכרמל נסגרו בזה אחר זה וכך גם סניפי הדגל ברשת ברברוסה בחורב ובמרכז הכרמל, שנסגרו באותה התקופה. סניף מוריה של גלידת אלדו, שלא פעל זמן רב וסניף של רשת דרינק פוינט, שפעל בסמוך אף הוא לא עבר תקופה ארוכה במקום – שניהם נסגרו במקביל. סניף של רשת ה"קונדיטוריות שני", שפעל באותו מקום והיה מהמקומות הבולטים והחזקים בציר נסגר ומיקומו נותר שומם, ואילו מסעדת הפסטו מהוותיקות והדומיננטיות בציר סוגרת שעריה ב-1 בינואר, וכך גם ד"ר פיצה שסוגר באותו היום את הסניף שלו במוריה וממשיך לפעול מהסניף שבקריית אליעזר.
לבעלי העסקים שעדיין קיימים בציר ישנן טענות רבות כלפי העירייה והם מדגישים כי הם בקושי שורדים ומחזיקים את הראש מחוץ למים עד שגם הם לא יצליחו עוד. בעלי העסקים הפועלים לא ששו להתראיין בנושא וכך גם בעלי העסקים שנסגרו. הצלחנו לדבר עם שני בעלי עסקים בציר.

סער משיח, מבעלי הקרוסלה בגן האם: "למה העירייה לא עוזרת לצעירים לממש את ההשקעה שלהם, לעזור להם בתנופה, להשאיר את הצעירים בחיפה? זה לא סתם שהצעירים עוזבים את חיפה. אין עתיד, לא רואים עתיד עם ילדים. מה שגומר את העסקים פה לדעתי זה שהעירייה לא עוזרת. לפני שיורדים להשקיע בפרויקט חדש בעיר התחתית יש להשקיע בקיים, במרכז הכרמל."

רן צוקרמן, מבעלי הדיוק: "האמת היא שבשנים האחרונות יש ירידה מאוד חדה בבליינים, אם פעם היינו סוגרים בשלוש, ארבע, חמש לפנות בוקר את העסקים והייתה פה פעילות תוססת של חבר'ה צעירים ומבוגרים כאחד שמבלים ויוצאים, היום אנחנו בשתיים עשרה, אחת סוגרים. זה עצוב לראות את העיר נסגרת בשעות כאלה מוקדמות. משהו השתנה פה, הצעירים כבר לא פה, לדעתי הם כבר לא גרים בחיפה. הציר התרוקן, עסקים נסגרו, אין תנועה של הולכי רגל בלילה, של רכבים. אין כלום".

 

תגובות:

רמי כהן, מבעלי רשת קונדיטוריה שני, סניף מוריה:

"הסיבות לסגירת עסקים בציר מוריה: ציר מוריה איבד מיוקרתו וכרמליסטים רבים שנהגו לבלות רק על הציר, שינו הרגלי בילוי ומבלים במקומות שונים אחרים. במקביל, גם אותם מבלים מהישובים הסמוכים, שנהגו לפקוד את הציר הזה, מבלים בו הרבה פחות. בשנים האחרונות התרבו בצורה משמעותית כמות בתי הקפה בציר, מה שגרם לחלוקה בקהל המבלים ופגיעה ברבים מהעסקים. נבנו מרכזי קניות ובילוי רבים בסביבה שהפכו לאלטרנטיבה טובה ונוחה יותר לבילוי וקניות. בהתייחס לשני, הסניף נסגר מכיוון שהזכיין התנהל ברשלנות, שגרמה לפגיעה משמעותית במספר המבקרים. למרות כל הסיבות שמניתי, לו הזכיין התנהל על פי הסטנדרטים של הרשת, אין לי ספק שהיה מצליח. ראה דוגמא מצוינת, הסניף ברחוב העצמאות שקיים כבר 51 שנים, שמצליח כנגד כל הסיכויים. לקוחות מגיעים לסניף העצמאות במיוחד".

רן צוקרמן. "היום אנחנו בשתיים עשרה, אחת סוגרים. זה עצוב לראות את העיר נסגרת בשעות כאלה"

רן צוקרמן. "היום אנחנו בשתיים עשרה, אחת סוגרים. זה עצוב לראות את העיר נסגרת בשעות כאלה"

לירן רגב, מבעלי רשת ברברוסה:

"בחודש אפריל 2015 נשרף הפאב בדרך פיק״א 8, חיפה. מכיוון שהבעלים של המבנה לא משקם אותו נכון להיום, אין באפשרותנו לחדש את הפעילות. הסניף ברח׳ יפה נוף 99 (מסעדת רנסטרו) היה בבעלות של זכיינים אשר החליטו לסגור את הסניף עקב אי הצלחתו… העיר חיפה רדומה לטענתם ואי אפשר להתפרנס בענף הזה לאור ההוצאות הרבות אל מול ההכנסות הלא יציבות".

מאיר דהן, מנכ"ל רשת אלדו:

"אנחנו מחזיקים 40 סניפים בכל הארץ. הסניף הנ"ל נסגר כי השותפים בו נפרדו".

דניאל יזראלי, מבעלי מסעדת פסטו, כיכר מוריה:

"מצטער, אבל הפעם לא אגיב".

עומר כפרי, מבעלי רשת דרינק פוינט:

"אני חוזר אליך".

אורן פלדמן, גיל עד תקשורת, יח"צ רשת ארומה ישראל:

"אני אלמד את הדברים ואחזור אליך".

נטלי ממשרד אירנה שלמור, משרד היח"צ של רשת מקדונלד ישראל:

"אנחנו לא נגיב לכתבה".

עקיב איטח, מבעלי רשת ד"ר פיצה:

"אנחנו מעבירים את הפעילות בסניף הזה לסניף שלנו בקריית אליעזר וממשיכים משם כרגיל".

מרשת גרג לא נמסרה תגובה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה