X

כל מה שצריך לדעת על ריבית

למקרה הצער, אנשים רבים בכל הגילאים, לא מכירים מונחים חשובים ולא מבינים חלק גדול מהפרטים בתלוש המשכורת שלהם

אחת הטענות הנפוצות כלפי מערכת החינוך בישראל, היא שבוגרי תיכון אינם מקבלים מספיק כלים להבין את העולם שבחוץ ולהסתדר בו, בעיקר מבחינה פיננסית. למקרה הצער, אנשים רבים בכל הגילאים, לא מכירים מונחים חשובים ולא מבינים חלק גדול מהפרטים בתלוש המשכורת שלהם.

ריבית. תמונה: פיקסאביי

 


אנחנו לא מתיימרים לפתור את הבעיה הזו, אבל חשבנו להתחיל מעזרה קטנה עם משמעות גדולה: מדריך ריביות. ריבית הוא מונח בו כולם נתקלים כל הזמן, אך האם אתם באמת יודעים על מה מדובר? אתם מודעים לסוגים השונים של ריבית ולהבדלים ביניהם? אם התשובה לשאלות הללו שלילית, אתם עלולים להתקשות להשיג הלוואה בתנאים טובים או לבחור את הפיקדונות הנכונים.

מהי ריבית?

נהוג לכנות את הריבית "מחיר הכסף", מכיוון שהיא משקפת עלות של מוצרי אשראי עבור הלווים (ואת הרווח של המלווים). כאשר אתם לוקחים הלוואה, אתם לא צריכים רק להחזיר את הסכום שקיבלתם, אלא סכום נוסף – על פי אחוז הריבית שניתן לכם. ריבית יכולה להיות קבועה או משתנה, כלומר צמודה לגורם פיננסי כלשהו, כמו מדד המחירים לצרכן או שער הדולר. כל זה רלבנטי גם לפיקדונות, רק ששם אתם אלה שמרוויחים מהריבית, מכיוון שאתם למעשה מלווים לבנק כסף.

אז מדוע מלווים גובים ריבית? מהסיבה הפשוטה שהם רוצים להרוויח, כמו כל עסק (או אדם). הריבית מסייעת לבנקים, לחברות האשראי ולגופים המלווים האחרים לממן הוצאות ולייצר רווחים. כאשר הם מלווים לכם כסף, הם מוותרים על אלטרנטיבות השקעה אחרות, וזה צריך להשתלם להם.

יותר מזה, הריבית צריכה לקחת בחשבון גם את הסיכון שהמלווים לוקחים על עצמם, הרי אף אחד לא מבטיח להם שכסף שהם נותנים תמיד יחזור במלואו ובזמן. מסיבה זו, ככל שמצבכם הכספי פחות טוב, יציעו לכם ריבית יותר גבוהה (או שלא יהיו מוכנים להציע לכם הלוואה בכלל).

ריביות שחשוב להכיר

לא ניכנס לכל המונחים המקושרים לריבית, כמו ריאלית, נומינלית ואפקטיבית, אבל חשוב שתכירו את הריביות בהן אתם נתקלים לעיתים קרובות. נתחיל מאלה שרלבנטיות לאנשים עם חשבונות בנק וכרטיסי אשראי, שזה כמעט כולם.

  • ריבית עו"ש – או בשמה השני "ריבית חובה", היא הריבית שאתם משלמים כאשר אתם חורגים מהמסגרת בחשבון העו"ש שלכם (נכנסים למינוס). לא כולם מודעים לכך שמינוס כרוך בריבית, ופחות טורחים לבדוק מהו גובהה. אלה שכן בודקים, מגלים שמדובר בריבית גבוהה מאוד, ומבינים כמה חשוב להישאר בתחומי המסגרת, למשל באמצעות הגדלתה או לקיחת הלוואות.
  • ריבית קרדיט – אתם לא משלמים ריבית על רוב העסקאות בכרטיסי אשראי, אך כאשר מציעים לכם לשלם בקרדיט, קחו בחשבון שזה יהיה כרוך בריבית כלשהי. שימו לב: הכוונה היא לא לעסקאות תשלומים, רק לקרדיט.
  • ריבית פריים – מורכבת מריבית בנק ישראל (0.1%) ותוספת קבועה של 1.5%, כלומר נכון להיום -1.6%.
  • ריבית דריבית – ריבית שנצברת על סכום ההלוואה לאורך זמן.

"אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל."
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נוהגים להזמין אוכל ובאיזו דרך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים