X

הגבורה, הנפילה והמורשת שהשאיר אחריו

רפי אדרעי נהרג ב-48' והותיר משפחה שממשיכה את השליחות

רפאל אדרעי ז"ל, בן העיר צפת, השאיר אחריו מורשת ארוכה ומפוארת בפועלו בהגנה על ביטחון היישוב היהודי בארץ ישראל, באומץ רב ומתוך אהבת המולדת, ותרם רבות לחברה. כיום משפחתו, משפחת אדרעי, מנציחה את זכרו באמצעות פעילות חברתית פילנטרופית המתמקדת בפריפריה החברתית-גאוגרפית בישראל.

רפאל אדרעי – חייו ופועלו

רפאל (רפי) אדרעי ז"ל נולד בשנת 1924 בעיר צפת, בנם הבכור של לאה ומשה, ואח ליוסף, פנינה, רבקה ואחינועם. בצעירותו למד בבית הספר העממי, וכדי לעזור בכלכלת המשפחה נאלץ לעבוד במקביל כחשמלאי. בשנים האלה הצטרף גם לתנועת "הנוער העובד והלומד", ולימים הפך לראשי המדריכים בעיר צפת. זאת ועוד, אדרעי היה מפקד גדודי הנוער בעיר ולאחר מכן המשיך לפקד גם על גדודי נוער בנפת תל-חי. לאחר ששירת שנים אחרות כנוטר בעמק יזרעאל, חזר לעיר מולדתו והמשיך להתמסר להדרכת בני נוער.


רפאל היה מטובי בניה של צפת שהגנו על העיר, ואף לתקופה היה המקלען היחיד שבה. כאיש "הגנה" הצטיין בתקופה השלטון הבריטי בתור "סליקר" – מומחה למחבואי נשק וכסייר מעולה. במהלך שירותו היה מפקד כיתה מצטיין, ובמסגרתו היה מעורב בהכנת הרובע היהודי בצפת למלחמה, עסק בהכנת סליקים, פיקד על חוליית המקלע ולסירוגין היה מפקד כיתת העתודה.

כחלק משאר עיסוקיו הנוגעים בביטחון, היה גם רכז פלוגת פלמ"ח באזור בתי המלון הנטושים שבהר כנען, וכן סייר, שבמסגרת התפקיד הוביל כמה וכמה מהפשיטות באזור צפת, כמו הפשיטה על הכפר סעסע.

סיפור מורשתו

כמה שבועות לפני הקמת מדינת ישראל, היה רפאל עד, יחד עם חבריו, לעזיבת הבריטים את העיר. הם מסרו את הבניינים הגבוהים בצפת לערבים, שמיהרו להניף עליהם את דגלי סוריה. אדרעי עבר מבית לבית עד שהשיג דגל ישראל מאולתר, עלה לגג בית המלון שעמד בסמוך למבנה המשטרה הבריטית, חיבר תורן ותלה עליו את דגל ישראל, תוך כדי שהוא סופג אש תופת ומסכן את חייו.

נפילתו במלחמת יום העצמאות

עם תום הלחימה בצפת, רפאל אדרעי היה יכול לבחור להישאר בעירו ולהתחיל את חייו, אך הוא בחר לעזוב אותה עם משפחתו ולהצטרף לחטיבת "יפתח" שלחמה באותה עת (1948) על שחרור הנגב.

בעת פעילותו בהגנה על משלטי חלוצה, הרגישו המצרים בנוכחותם והחלו להפגיז את הכוחות – ובהם אדרעי. בזמן שניסה לבקר בין המחופרים כדי לעודד אותם, הוא נפגע מרסיס שחדר בפגיעה ישירה לעורפו. רפאל אדרעי נהרג במלחמת העצמאות ביום 28.7.1948, יחד עם אלפי חיילים, מטובי בנינו.

מורשת משפחת אדרעי

שלושת בניו של אחינועם, אחיו של רפאל אדרעי ז"ל, עוסקים כבר למעלה משלושים שנה בפעילות חברתית פילנטרופית בעירם צפת ובפריפריה של מדינה ישראל. לפני כעשור חברו יחדיו שלושת האחים – רפי, איל ומשה אדרעי – והקימו את עמותת אחינועם, עמותה אשר כל מטרתה לקדם נוער וצעירים מהפריפריה החברתית והגאוגרפית בישראל.

האח הבכור, רפי אדרעי, אשר קרוי על שם דודו שנהרג במלחמת יום העצמאות, הקים פעילות עסקית ענפה באפריקה; איל, שטיפל שנים כפסיכולוג קליני; ומשה שמגיע מתחום האדריכלות, חברו יחדיו לנטיעת כרמי זיתים בגליל, שכל הכנסותיהם ממכירת שמן הזית מוקדשים לקידום פרויקטים לשוויון חברתי.

בימים אלה ממש, ממשיכה משפחת אדרעי, משפחתו של החלל רפאל (רפי) אדרעי ז"ל, להנציח את יקירה רפאל ואת טובי בנינו שנפלו במערכות ישראל בבנייה ובהקמה של בית "יד לבנים" בעיר צפת. מקום בו יוכלו המשפחות והמבקרים להתייחד עם בניהם, לכבד ולהוקיר לעד את זכרם ולשמש בית לסיפור גבורת היישוב העברי והנחלת המורשת לדורות הבאים.

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במספרים ש...