עצות לתקשורת נכונה עם אדם הלוקה בדמנציה (וידאו)

אחד האתגרים בדמנציה הוא התקשורת עם האדם החולה – בעיות הזכרון פוגעות גם ברצף השיחה, בהבנה ובשיח. נטלי שפיר, עו״סית ומרכזת תחום דמנציה במאוחדת נותנת לנו טיפים קטנים לשמירה על תקשורת נכונה עם האדם הלוקה בדמנציה
 

 


אחד האתגרים במחלת הדמנציה הוא התקשורת עם האדם החולה – בעיות הזכרון פוגעות גם ברצף השיחה, בהבנה ובשיח. נטלי שפיר, עו״סית ומרכזת תחום דמנציה במאוחדת נותנת לנו טיפים קטנים לשמירה על תקשורת נכונה עם האדם הלוקה בדמנציה:

לאורך התקדמות המחלה קיימת פגיעה בתפקודי המוח. הפגיעה באה לידי ביטוי בהתמצאות בזמן ובמרחב, פגיעה בזיכרון לטווח הקצר (ובשלב מתקדם גם בטווח הארוך), פגיעה ביכולת השיפוט, צמצום באוצר מילים, חזרה לדיבור בשפת האם, חזרתיות על תכנים שכבר נאמרו, קושי בקבלת החלטות, בלבול, קשיי ריכוז, שינויים קיצוניים במצב הרוח ועוד. כל אלו משפיעים על יכולתו של האדם לתקשר עם סביבתו בצורה תקינה.

נטלי שפיר, עו״סית ורכזת תחום דמנציה במאוחדת. צילום עצמי

 

בשלב הראשון נצפה בירידה בדיבור השוטף, קושי בשליפת מילים ושמות, הפחתת אוצר מילים ושגיאות בדיבור. בשלב השני יתקשה האדם בארגון חשיבה ורעיונות, ביכולת הבנה מופשטת, חיבור מילים למשפטים. ישנה נטייה לחזור לשפת האם. בשלב השלישי והמתקדם של דמנציה פוחתת מאוד התקשורת ויש מעט מאוד הפקה של דיבור וכנראה גם של ההבנה. קיימת יכולת לענות במילים בודדות בלבד ובמקום שפה מופיעים צלילים (שריקה, זמזום, בכי, צעקה, חריקת שיניים ועוד).

על מנת להמשיך לתקשר עם האדם הלוקה בדמנציה בצורה תקינה ניתן להיעזר בכלים הבאים:

לשמור על גישה חיובית: ההתנהגות שלנו כלפי האדם החולה אומרת לו יותר מכל המילים שנשתמש בהם (תקשורת בלתי מילולית). תזכרו לחייך, להשתמש בשפת גוף חיובית, לגעת.

קבלו את מלוא תשומת הלב: נסו לנטרל את ה"רעשים" הסביבתיים (כבו או השקיטו את הטלויזיה/רדיו) לפני שאתם מתחילים לדבר, שימרו על קשר עין, הזכירו לו מי אתם (גם אם מדובר בבני משפחה קרובים).

ניסוח ברור: השתמשו במילים פשוטות ובמשפטים לא מורכבים מדי. דברן לאט, בקול ברור ומעודד. הימנעו מקול חזק ומאיים. אם האדם החולה בדמנציה לא הבין אתכם, חיזרו על הנאמר. נסו אולי לנסח את המשפט אחרת, על מנת שיבינו אתכם.

שאלו שאלות פשוטות: לא יותר משאלה אחת בכל פעם ואפשרו זמן למתן תשובה. עדיף לשאול שאלות סגורות, לדוגמא: מה תרצה ללבוש? חולצה לבנה או כחולה?

פרקו לגורמים: אל תתנו מטלות מורכבות מדי. הציגו כל שלב ושלב במטלה בנפרד ובאופן רגוע.

נסו לשמוע באזניו, לראות בעיניו ולהרגיש בלבו: שימו את עצמכם במקומו. אם הוא מתקשה במתן תשובה, תנו לו רמזים, השתמשו בכרטיסיות. שימו לב לתגובותיו כדי להבין מה הוא ניסה ולא הצליח להגיד.

תמכו באדם הלוקה בדמנציה: כל אחד מאתנו מרגיש לרוב מבוכה ותסכול כאשר אינו מצליח לבצע משימה שהייתה פעם קלה עבורו.

שוחחו על העבר: תהליך ההיזכרות עושה טוב לאנשים עם דמנציה. הזיכרון לטווח ארוך שמור לרוב ברמה טובה יותר מאשר הזיכרון לטווח קצר. כך למשל, כדאי לשאול יותר שאלות הקשורות בילדות של המטופל ולא שאלות לגבי מה הוא אכל לארוחת בוקר.

נסו להימנע מוויכוחים ועימותים: אנשים עם דמנציה מתייחסים לדברים שחוו בעבר כמשהו שקיים במציאות כיום (לדוגמא: מאמינים שאמא שלהם מחכה להם בבית). אל תנסו להתווכח, זרמו עם החוויה שלהם, נסו לשמוע את הרגש שבדבר ולא להתייחס בשלילה למחשבה המוטעת.

אל תערכו מבחני זיכרון: אל תעמתו עם מציאות שאולי כבר אינו זוכר, כגון אנשים, מקומות,
חפצים ועוד. שאלות כמו: את זוכרת אותי? אתה יודע מה עושים עם…? עשויות להביך את האדם. הקפידו להציג בפניהם אנשים ואת משמעותם של חפצים בצורה מכבדת וכנה.

שמרו על חוש הומור: נסו להתייחס לסיטואציה עם חיוך. ספרו בדיחה טובה ותצחקו יחד.

סבלנות: יהיו סבלניים ואל תגידו "כבר סיפרת/אמרת/שאלת את זה… האדם החולה בדמנציה לא זוכר מה הוא עשה לפני מס' דקות.

מגע: ליטוף ומגע הם שפה בשפני עצמם. הרבו להשתמש בהם באופן חיובי.

שפת אם: לעיתים האדם החולה בדמנציה מתחיל לדבר בשפת האם. למדו מס' מילים בסיסיות בשפת אמו על מנת לתקשר בצורה טובה יותר.

תמיד אפשר לפנות למרפאות הגריאטריות במאוחדת, וחדש במאוחדת: קבוצות דיגיטליות לבני משפחה שמתמודדים עם דמנציה מוזמנים לפנות להתעניין ולקבל הדרכה.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות