X

מסלול קיצי בגן הבוטני במכללת אורנים

טיול לכל המשפחה ובחינם
הגן הוא גן בוטני רשמי ומוכר, והוא הגן הבוטני הגדול בצפון – 40 דונם של צמחיה מיוחדת מרחבי ישראל ומרחבי העולם. הגן הבוטני מכיל כ-1000 מיני צמחים ממגוון סביבות והוא מקום נעים לטייל ולפגוש את עולם הצמחים, יחד עם הציפורים והפרפרים המתלווים לצמחים אלה. הקפידו ללכת רק בשבילים ואנא, אל תקטפו דבר מצמחי הגן. זמן רב ועבודה רבה מושקעים בטיפול בצמחים ובסביבה של הגן הבוטני. בכל עונה הגן נראה אחרת ויש בו פריחות שונות ומראות שונים. הנה הצעה למסלול קיצי שייקח אותנו בין עצים גדולים, פינות מוצלות, בריכות מים ושבילים בחורש.

נתחיל את הסיור מתחת לעץ האלון הגדול שבכניסה לגן. עץ אלון התבור הזה גדל על הגבעה כבר עשרות שנים וגילו בערך כגיל מכללת אורנים. מתחתיו יש שולחן עם ספסלים לנוח לפני תחילת הסיור:

נרד בשביל עד שנפגוש משמאלנו את חלקת הסוקולנטים והקקטוסים. צמחים אלה מגיעים רובם ממדינות כמו דרום אמריקה ודרום אפריקה והם כולם בעלי רקמה עסיסית ועשירה במים. לחלקם, הקקטוסים, יש קוצים כדי להגן עליהם מאכילה.

קרדיט: מכללת אורנים

נמשיך לרדת בשביל, ונפגוש את גינת צמחי התבלין והרפואה – צמחים שאת חלקם אולי פגשנו רק כתבלינים יבשים בסופר. זו החלקה הריחנית ביותר בגן, ויש בה תבלינים שכולנו מכירים כמו זעתר ותימין, וכמה הרבה פחות מוכרים כמו צטרה וסמבוק.

קרדיט: מכללת אורנים

אחרי חלקת צמחי התבלין נפגוש את חלקת צמחי הנוי, המכונה גם "גן המלך". בכניסה לחלקה נפגוש שיר שהוא חלק מ"שביל השירה", שביל של שירי משוררים על הקשר בין האדם ועולם הטבע, המפוזרים ברחבי הגן, בין הצמחים.

קרדיט: מכללת אורנים

במורד הגבעה בצד ימין, נראה את חלקת הדקלים הייחודית של הגן המכילה דקלים ממקומות שונים בעולם. ביניהם גם דקל התמר, אחד משבעת המינים, אך גם דקלים מאיים רחוקים וחופים טרופיים.

קרדיט: מכללת אורנים

ליד חלקת הדקלים נוכל לעצור ולנוח בפינת הדס המוצלת, בה יש מקום נוח לשבת ולשתות מעט מים.

קרדיט: מכללת אורנים

מפינת הדס נרד בשביל אל הבריכות של חלקת צמחי הגדות והנחל. באחת הבריכות נפגוש את הפסל "מיקווה" שנוצר על ידי סטודנטית מהחוג לאמנות באורנים.

קרדיט: מכללת אורנים

בבריכת צמחי המים נפגוש מגוון צמחים מנחלים ובריכות בישראל, כולל הפריחה היפה של הנימפאה התכולה. בבריכה יש גם דגים, צפרדעים ושפיריות שהגיעו אליה באופן טבעי.

קרדיט: מכללת אורנים

מעל לבריכה, בחלקת צמחי החולות והחוף, נוכל לפגוש בשעות הבוקר את פרחי נר הלילה החופי, צמח מאזורי החוף בישראל שמותאם לחיים בקרבת גלי הים המלוחים.

קרדיט: מכללת אורנים

נמשיך במורד השביל המרכזי של הגן, בין חלקות של צמחייה מאזורים שונים בישראל – המדבר, נאות המדבר, הבתה והחורש ועוד.

קרדיט: מכללת אורנים

מצד ימין לשביל נוכל לראות את צמחי הבמבוק הגדולים מאסיה. צמחים אלה, שהם מהירי הצמיחה ביותר בעולם, משמשים בעולם לבנייה ואף להכנת גדרות בגן הבוטני עצמו.

קרדיט: מכללת אורנים

מצד שמאל לשביל נראה עלייה קטנה שתוביל אותנו לבריכת פרחי הלוטוס. הלוטוס הוא צמח מים ייחודי הגדל בבריכות בוץ באסיה. פרחיו הענקיים והיפהפיים הם קצרי מועד – כל פרח פורח למספר ימים מועט. אם יתמזל מזלכם, אולי תספיקו לפגוש פרח כזה!

קרדיט: מכללת אורנים

מעל לבריכה נמשיך בשביל דרך חורש ים תיכוני עשיר בעצים, צמחים מטפסים ובני שיח. העצים מצלים על השביל והופכים את ההליכה לנעימה במיוחד, אפילו באמצע היום הקיצי.

קרדיט: מכללת אורנים

נסיים את המסלול בחלקת הגיאופיטים התרבותיים. גיאופיטים הם צמחים בעלי פקעת או בצל, שבטבע בישראל מתייבשים בקיץ וצומחים מחדש עם בוא הסתיו. אך בגינת הגיאופיטים התרבותיים יש מינים שהובאו מארצות אחרות ואוקלמו בישראל למטרות נוי והם פורחים גם בקיץ הישראלי היבש.

קרדיט: מכללת אורנים

זהו, אתם מוזמנים ומוזמנות להמשיך לסייר בשבילי הגן – יש עוד הרבה מה לראות!
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך