X

חיפה: נחשף דוח ועדת הביקורת על העסקתו של רו"ח ברלב

ועדת הביקורת של עיריית חיפה, ממליצה להעביר את החומרים שנאספו בעניין רו"ח בר לב, ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה להמשך חקירה


"הוועדה רואה בחומרה רבה את אופן העסקתו של רואה החשבון לביקורת חקירתית, שלא לפי כללי מינהל תקין, ושלא לפי תנאי ההעסקה עימו". כך מציינת הוועדה לענייני ביקורת של עיריית חיפה, שבדקה את העסקתו של רו"ח יהודה ברלב.

 

יו"ר הוועדה, חבר המועצה יוסי שלום, קרא אמש לראש העירייה להתפטר מתפקידה ואמר כי היא "מתנהלת כמו ארגון פשע שמבצעת חקירות סמויות".

יו"ר הועדה, יוסי שלום. צילום: רועי אשר

סיכומי ועדת הביקורת העירונית מציינים: "הוועדה רואה בחומרה רבה, כי כלל לא הומצאו מסמכים ודוחות סדורים לתוצרי העבודה, לרבות דוחות ביניים, למרות הדיווחים על שעות רבות של עבודה, כאשר בחלק מהחודשים שולמו ליועץ מעל 100 אלף שקלים ואף יותר, וכי לא נשמרו חלק מהמצגות שהוצגו לראש העיר בעירייה. הוועדה רואה בחומרה רבה את השימוש בשמות קוד לביצוע המשימות, ללא כל הסבר המניח את הדעת, כך שמרבית הגורמים כלל לא ידעו מהם הנושאים שנבדקו".

"הוועדה רואה בחומרה, את העובדה כי רו"ח קיבל גיבוי מראש העיר לפעול "כמנכ"ל על", כדברי חלק מהאנשים שדיברו בוועדה, מה שנתן פתח לכך שלא תהיה בקרה על אופן עבודתו, על כמות השעות הראויה להקדיש לה, על שאלת הסמכות לפעול בנושאים הרבים בהם פעל , ועל העובדה כי במקרים רבים פעל בניגוד גמור לנהלים, המצדיקים מעורבות של היועמ"ש או של מבקר העירייה מבעוד מועד, לו אכן מצא אותו יועץ חיצוני ממצאים מטרידים".

"הוועדה סבורה שסוגיות רבות נותרו בערפל, לרבות החומרים שנאספו בנוגע לחברת המועצה, גב' סופי נקש, במאי 2020 למעורבותם של עובדי עירייה בהוצאת מסמכים, בין אם בסמכות ובין אם לא בסמכות, כאשר לא ניתן לעקוב מי הוציא את המסמכים ומתי, ואילו מסמכים הוצאו, והאם היה שיתוף פעולה של גורמים מסוימים כדי להכין דו"ח כזה או אחר. כמו כן, שעות רבות שדווחו על ידי רו"ח, נעדרות פירוט ואין אינדיקציה שאכן בוצעו על- ידו, כדוגמת משימה שביצע בתיק קייט ונופש והנסיעה לדרום אפריקה".

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

"הוועדה ממליצה לעירייה, כי תפעל לתביעה כספית להשבת כלל הכספים ששולמו לרו"ח בגין שעות עבודתו בכל הנושאים שבהם לא המציא תוצרים כנדרש בהסכם העבודה עימו, או אם הגיש תוצרים אך אלו נעשו שלא באישור אנשי המקצוע, כדוגמת דוח הביקורת שעסק בחברת המועצה, סופי נקש. תשלום יהיה כפוף להצגת הזמנת עבודה מסודרת ממנו".

ועדת הביקורת מתריעה על חשש מעבירות פליליות ומציינת: "באשר לנושאים הכתובים תחת הכותרות "ניצול מרות", "שומרי הסף" וביקורת חקירתית העוסקת בגב' סופי נקש, סבורה הוועדה כי קיים חשש לכאורה, לביצוע עברות פליליות תוך שימוש בעובדי עירייה וביועץ החיצוני, לאיסוף חומרים כנגד נבחרי ציבור ובכירים לשעבר בעירייה או על עמותות הפועלות כנגד פעילות ראש העיר, ובכלל זה עולה חשש לכאורה לביצוע עברות פליליות על ידי ראש העיר, של שימוש לרעה בכוח המשרה, ושימוש בכספי ציבור למטרה לא כשרה, שעניינה חקירות כנגד יריבים פוליטיים".

יו"ר ועדת הכספים, סגנית ראש העיר סופי נקש. צילום: דורון גולן

עוד ממליצה ועדת הביקורת להעביר את כל החומרים שנאספו להמשך חקירה על ידי היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה. "לפיכך, הוועדה ממליצה למועצת העיר, להורות ליועמ"ש להעביר את הדוח, את כלל התמלילים של ישיבות הוועדה, את תשובות העובדים עם השאלות שהופנו אליהם, וכלל החומרים שנאספו על ידי מבקר העירייה ועל- ידה, למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה להמשך ביצוע חקירה והשלמת הנתונים שנותרו בערפל לעת הזו".

חבר המועצה מוטי בליצבלאו. צילום: יח"צ

חבר ועדת הביקורת, חבר המועצה מוטי בליצבלאו:  "יש חשש לעבירות חמורות ביותר מצידה של ראש העיר, והעסקת חוקר אישי ללא בקרה ותוך שימוש בקודי סתרים. ראש העיר לא הגיעה, שוב, לדיון בנושא, מדובר בדפוס – כל אימת שיש דיון קשה ראש העיר נעדרת, והיא שלחה את סגנה, נחשון צוק – לנסות לסגור לנו חברי המועצה את הפה, באמתלות משפטיות. די לנו מכל זה, בינתיים העיר שלנו בטראומה – אין תברואה, אין ריבוד כבישים, אין תרבות. מגיע לנו יותר מזה, עוד שנה וארבעה חודשים, הירוקים יחליפו את השלטון הזה במינהל תקין ויחזירו את חיפה לתושבים".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי