X

מבצע תנועה נגד פורעי חוק בחוף ובשמורת אכזיב (וידאו)

עשרות שוטרים ופקחי רשות הטבע והגנים השתתפו לפנות בוקר במבצע אכיפה בחוף אכזיב ובשמורת אכזיב

במהלך חודש מאי התקבלו עדויות של אזרחים, על נהגי רכבי שטח  שנוהגים בניגוד לחוק ובפראות בשמורת טבע נחל כזיב. עוד דווח כי אותם כלי רכב תועדו בנהיגה פרועה, כשהם עולים על טבלאות גידוד בחוף הים בשמורת הטבע אכזיב.

במבצע שנערך היום לפנות בוקר (רביעי), בו השתתפו שוטרי תחנת גליל מערבי, נהריה ושוטרי היחידה המרכזית של אגף התנועה, ביחד עם רשות הטבע והגנים (רט"ג) אותרו וזוהו שלושת הנהגים וכלי הרכב שלהם. שלושת החשודים הם תושבי אבו סנאן וכפר יאסיף.

צילום: דוברות המשטרה


כאמור במבצע שבו לקחו חלק כ-50 שוטרים ופקחי רשות הטבע והגנים, עוכבו לחקירה שלושת החשודים ונלקחו לחקירה במשרדי משטרת התנועה. בנוסף, שניים מבין שלושת כלי הרכב של החשודים אותרו ונתפסו על ידי אגף התנועה.

מטרת המבצע היתה לאכוף נסיעה לא חוקית של טרקטורונים, ג'יפים, אופנועים, רייזרים הנוסעים בשמורה בניגוד לחוק שמורות טבע וגנים לאומיים.

מדובר בחוק משנת 1979 בו קיים איסור הכנסת רכב, המופיע בסעיף 5 בתקנות שמורות הטבע: "לא יכניס אדם לתחום השמורה רכב, כמשמעותו בפקודת התעבורה, ולא יחנה אדם רכב, אלא בדרכים ובמגרשי החניה שסומנו לשם כך על ידי הרשות".

התיק נגד שלושת החשודים ייחקר על ידי ימ״ר אגף התנועה ורשות הטבע והגנים, והם חשודים בנהיגה פרועה, בסיכון חיי אדם ובפגיעה בשמורת טבע.

 

שניים מכלי הרכב נתפסו היום. צילום: דוברות המשטרה

ליעד לינג ממונה חקירות מחוז צפון ברשות הטבע והגנים:

"תנועת רכבים על החוף ובשטח השמורה מסכנת חיי אדם אשר מגיעים לשמורה על מנת לטייל בה להנות מהטבע וחוף ים ובנוסף היא פוגעת בערכי טבע מוגנים הקיימים בשמורה בניהם בעלי חיים, וצומח. חופי הים, שמורות הטבע והגנים הלאומיים הם החצר האחורית של כולנו, אך יש נהגים שעבורם השטח הוא פארק לפעילות אקסטרים ולרכיבה פרועה אלו צריכים להבין שהפקחים והשוטרים נמצאים שם בכדי לאכוף את החוק ולשמור על חיי האדם וחיות הבר. חל איסור לנהוג במרחק של 100 מטר מקו המים, בנחלים בשמורת טבע הכניסה לכלי רכב אסורה זאת במקביל אנחנו מקיימים פעילות הסברתית ענפה על מנת לצמצם את הפגיעה בטבע ובחיי האדם".

מבצע תנועה באכזיב. צילום: דוברות המשטרה

 

עין זיו נובע בלב שמורת טבע נחל כזיב. השמורה משמרת חורש ים תיכוני במלוא פארו וחיוניותו במקום שהנחל יוצר נוף דרמטי של מצוקים וחורש סבוך. שמורת נחל כזיב משתרעת על פני יותר מ-9,000 דונם.

בשמורת נחל כזיב מתקיים עולם עשיר של בעלי חיים. בבריכות הרדודות שוחים דגי חפף ישראלי ומימיהן משמשים אתרי רבייה לדו-חיים בסכנת הכחדה כגון סלמנדרה מצויה, צפרדע הנחלים וטריטון הפסים (הטריטון נמצא מחוץ לתחום השמורה). בשמורה מתקיימים גם זוחלים נדירים כגון הנחש שלוון הקולר והלטאה הירוקה. הלטאה הירוקה היא מין בסכנת הכחדה. בין עצי החורש בונה קן נמנמן העצים – מין בסכנת הכחדה עולמית.
עוד חיים בשמורה הדרבן, שפן הסלע, חזיר הבר והמכרסמים יערון גדול  וקוצן מצוי.

שמורת נחל כזיב נבחרה למקום הראשון להשבת היחמור הפרסי לטבע. בעל חיים זה היה נפוץ בעבר במערב אסיה וכמעט הוכחד כליל בציד פרוע. ראשוני היחמורים שוחררו בשמורת נחל כזיב בשנת 1996. אוכלוסייתם התאקלמה היטב וצאצאיה מתפשטים בגליל. היחמורים ניזונים מעשבייה ומעצי החורש. בכך הם מפחיתים את החומר הדליק בטבע ותורמים למניעת שרפות.

שמורת נחל כזיב משמשת גם משכן לדורסי יום ולדורסי לילה. בעבר נעשו בתחומי השמורה פעולות להשבה לטבע של בזי צוקים וכמו כן פעלה בה תחנת האכלה לנשרים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות