X

פציעות ילדים בחופשת הקיץ – כיצד מטפלים ולמי פונים?

למעלה משני מיליון תלמידי הגנים, בתי הספר היסודיים חטיבות הביניים והתיכון יצאו לחופש הגדול. בתקופה זו חלה עליה במספר הנפגעים בתאונות שונות בקרב פעוטות, ילדים ובני נוער. איך נזהרים, למי פונים ואיך מטפלים? ד"ר אחמד קאסם ואלכס חשפר, מנהלים במוקדי הרפואה הדחופה של מכבי שירותי בריאות בצפון, עם כל התשובות
למעלה משני מיליון תלמידי הגנים, בתי הספר היסודיים חטיבות הביניים והתיכון יצאו לחופש הגדול. בתקופה זו חלה עליה במספר הנפגעים בתאונות השונות בקרב פעוטות, ילדים ובני נוער.

ילדים הם אוכלוסיות פגיעות במיוחד ושיעור היפגעותם מחמיר בחודשי הקיץ, כאשר הילדים נמצאים ללא מסגרת חינוכית. זה קורה בגן השעשועים, בזמן הנסיעה ברכב, בחציית כביש או ברכיבה על אופניים.

ברגע האמת, כיצד נכון לפעול ולמי כדאי לפנות? ד"ר אחמד קאסם ואלכס חשפר,, מנהלים במוקדי הרפואה הדחופה של מכבי שירותי בריאות בצפון עם התשובות.


 

צילום GettyImages

 

דימום כתוצאה מחבלה

ראשית, כאשר מדובר בשטף דם חזק עם איבוד דם משמעותי, אסור לאבד זמן ומומלץ להזעיק עזרה. חייגו למד"א 101. אם מדובר בחתך ביד או ברגל, הגביהו אותו מעט כדי לעצור את הדימום. במקרה של חשד לשבר אין להזיז את הגפה הפגועה. לחצו על מקום הדימום עד שהוא ייעצר. אפשר להשתמש בבגד נקי, בד או מגבת. אל תרפו מהלחץ על מקום הדימום למשך מספר דקות עד שהדימום ייעצר. גם אם הילד מתנגד-זו הדרך הנכונה לעצור את הדימום.  בדימומים רציניים יש ללחוץ לעיתים למשך 10 דקות ואף יותר. חטאו את אזור החתך עם מים וסבון או באמצעות חומר חיטוי אחר וחבשו את החתך. חשוב לזכור,  אין לחטא פצע פתוח או חתך באמצעות אלכוהול.

דימום מהאף

במקרה של דימום מהאף, חשוב ללמוד איך לנהוג כדי לעצור את הדם וחשוב לא פחות ללמוד מה לא לעשות. דימום מהאף עלול להיגרם בעקבות מכה ולעיתים ללא סיבה. דימום מלווה לעיתים בחוסר אונים  כאשר הדם זורם וקשה  לעצור אותו. במיוחד לבטח שמדובר בילדים קטנים שנבהלים מאוד ומסרבים לקבל טיפול. חשוב  ללחוץ על מקום הדימום עד שהדם ייעצר, להניח קרח עטוף במגבת בחיבור שבין המצח לאף-ולא להגביה את הראש ולהטות אותו אחורנית.

מדוע מסוכן לאבד דם?

איבוד דם בשל פציעה עלול להוביל למצב של הלם שעלול להוביל אף למוות. לכן חשוב תמיד לטפל בדימומים במיוחד אם מדובר בדימום רב. במידה והילד נחתך, נחבל או נפצע, סביר שהוא ייבהל למראה הדם. המבוגר באירוע חייב לוודא את מקור הדימום ולדאוג לעצירתו. חשוב לטפל  גם בפצע או בחתך כדי למנוע זיהומים משניים.

ד"ר אחמד קאסם, מנהל מוקד הרפואה הדחופה של מכבי בקריית מוצקין, צילום: מכבי

פגיעות פנימיות או חיצוניות

כאשר הפגיעה מתרחשת, חשוב לוודא במהרה האם מדובר בפגיעות פנימיות או חיצוניות, שכן הפגיעה בעור נחלקת לשני סוגים עיקריים של פגיעות. פגיעה חיצונית, משמע  פגיעה שאינה חודרת את עובי העור, לעומת פגיעה עמוקה, שבה שלמות העור נפגמת ונוצרת חשיפה של תת עור או רקמת שומן לסביבה החיצונית. בנוסף, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על אופי הפגיעה בעור: גודל הפגיעה כמו גם גורם הפגיעה. כלומר, ישנו הבדל מהותי כיצד האדם נפגע. פגיעות בעור נפוצות בעיקר בקרב ילדים, בשל אופיים הסקרן של ילדים, והיותם לא זהירים במיוחד.

יש לטפל בכל פציעה. אך סוג הפגיעות בילדים הוא מגוון מאוד. לרוב, הפגיעה העיקרית היא כתוצאה משפשוף, שנגרם בעיקר עקב נפילות ומעידות. הטיפול הנכון בפגיעות ופציעות אלו הוא  על ידי מניעתן, צמצום חשיפת הילדים למצבים וחפצים העלולים לסכנם. ועדיין, לא פשוט כלל לשלוט על ילדים שלא תמיד נזהרים, אך חשוב לטפל בכל פציעה כזאת במהירות.

אם בכל זאת אירעה פגיעה, חשוב מאוד לטפל בה, משום שגם שפשוף קל יכול להזדהם במידה ומזניחים אותו. זיהום יכול לגרום לפגיעה מורכבת שתחייב טיפול מורכב יותר, ממושך יותר וכואב יותר. הדבר הראשון שמומלץ לבצע  הוא לנקות את המקום.  לשטוף עם מים ולהרחיק את הגורם הפוגע. במידה ומדובר בפצעים קלים של העור, ניתן להשתמש במשחות מרגיעות ומטפלות כדוגמת בפנטן לטיפול בפצעים קלים. במידה ומדובר בפגיעה מורכבת יותר, יש להיוועץ ברופא.

כווית

מדובר בפגיעה תרמית בעור, שמתחלקת לפי עומק וחומרת הפגיעה לשלוש רמות:
כוויה בדרגה ראשונה- באה לידי ביטוי באודם וברגישות.
כוויה בדרגה שניה- מתבטאת בהופעת שלפוחיות.
כוויה בדרגה שלישית- מתבטאת בפגיעה בשלמות העור עם נזק לחלקים העמוקים של העור ולרקמות שתחתיו.

אמנם כוויה אינה פציעה נפוצה בקרב ילדים בבית הספר, אלא אם כן היא נגרמת עקב שפשוף מנפילה, אך גם היא יכולה לגרום לפגיעה בעור שבמידה ואינה מטופלת, עלולה לגרום לבעיות משמעותיות.

הדרך הנכונה ביותר לטפל בפציעות היא להימנע מהן. אם בכל זאת הילד נפגע? הטיפול תלוי בעוצמת הפציעה. אם זו פגיעה קלה יחסית, ניתן להשתמש בתכשירים ומשחות שיכולים לסייע בהחלמה של העור. במידה ונוצר זיהום, מומלץ לגשת לאבחון רפואי כדי לקבל טיפול מתאים הכולל משחות מיוחדות, מתן נוזלים, ומניעת זיהום משני.

כיום מוקדי הרפואה הדחופה בקהילה הם פתרון מעולה לכל אותן בעיות. שם  מטפלים מדי ערב במאות אנשים עם פציעות וחבלות שונות ורובם נמנעים מהגעה להמשך טיפול בבתי החולים. רופאים המומחים לאותם פציעות וחבלות מעניקים מענה רפואי מיטבי בזמן אמת למטופלים, המשתחררים חזרה לביתם תוך זמן קצר.

כך לדוגמא, במכבי שירותי בריאות מדווחים כי במוקד לרפואה דחופה בחיפה התקבלו בשנת 2021 כ-20,000 מטופלים- כשרק 10% מהפונים הופנו להמשך טיפול בחדרי מיון, והשאר שוחררו לביתם תוך זמן קצר עם אבחנה וטיפול מתאים.

כמו כן, נמצא כי מטופל המגיע למוקד עובר מיון ראשוני של אחות תוך 10 דק' בממוצע מרגע ההגעה, ופוגש רופא תוך 17 דק' בממוצע. רוב המטופלים משתחררים לביתם תוך שעה מרגע ההגעה ועד לסיום הטיפול.

במוקד הרפואה הדחופה בקרית מוצקין, התקבלו בשנת 2021 במוקד הרפואה הדחופה כ-20,000 מטופלים- כשרק 15% מהפונים הופנו להמשך טיפול בחדרי מיון והשאר שוחררו לביתם תוך זמן קצר עם אבחנה וטיפול מתאים.  כמו כן, נמצא כי מטופל המגיע למוקד הרפואה הדחופה,  עובר מיון ראשוני של אחות תוך 15 דק' בממוצע מרגע ההגעה ופוגש רופא תוך פחות מחצי שעה. רוב המטופלים משתחררים לביתם תוך שעה מרגע ההגעה ועד לסיום כל הטיפול.

הציוד המתקדם, בשילוב של צוות מומחים, הופכים את מוקדי הרפואה למקום הראשון אליהם יכול  המטופל להגיע במקרה רפואי דחוף. בקיץ הקרוב ובחופשה שבדרך, קיים צפי לעלייה בפניות לפציעות וחבלות ולכן אם נתקלתם באירוע של פציעה או חבלה, ניתן לקבל מענה רפואי וטיפול מותאם בקהילה בזמן אמת.

המקרים בהם נכון להגיע עם ילדים אל מוקדי הרפואה הדחופה:

פעוטות וילדים

-בירור חום ללא מקור

• בירור צליעה בילדים

• מצבי קוצר נשימה

• הקאות, שלשולים והתייבשות

• התקפי אלרגיה חריפים

• טיפול אורתופדי לחבלות גפיים

• חתכים, כוויות, ופגיעות בעלי חיים

• חבלות ראש קלות כולל פנים וחלל הפה

 

הכותבים הם ד"ר אחמד קאסם ואלכס חשפר, מנהלים במוקדי הרפואה הדחופה של מכבי שירותי בריאות בצפון
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות