X

חיפה: אב יגדל את בתו למרות התנגדות גורמי הרווחה

בית המשפט המחוזי פסק כי תינוקת בת שנתיים וחצי תגדל אצל אביה ולא אצל משפחת אומנה. גורמי הרווחה התנגדו, אך בית המשפט לא קיבל את ההתנגדות
שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, אספרנצה אלון, קיבלה ערעור של אב שבתו התינוקת הוצאה מחזקתו והורתה על ביטול צו החירום בעניינה של הילדה.

התינוקת הועברה עם לידתה למשפחת אומנה עקב הפרעה סכיזואפקטיבית של אמה ובהסכמת אביה.התינוקת בת השנתיים וחצי נולדה לאימא שמאובחנת עם הפרעה סכיזואפקטיבית ומטופלת במסגרת לבריאות הנפש. לאחר הלידה הסכים האב שהתינוקת תטופל אצל סבתה בשבועות הראשונים, כיוון שאינו מנוסה בטיפול בתינוקות. אלא שבהמשך הגיעו ההורים לבית הסבתא, נהגו בפראות ודרשו לקחת את התינוקת. בעקבות המקרה, עובדת סוציאלית הוציאה צו חירום זמני להשארת התינוקת אצל הסבתא. בהמשך, ועדה לתכנון וטיפול בשירותי הרווחה האריכה בהסכמת האב את צו החירום והתינוקת הועברה לאומנה אצל אחיו ואשתו של האבא.


בהמשך, הביע האב את רצונו לגדל את התינוקת אך צו החירום הוארך משום שלא שיתף פעולה עם גורמי הרווחה. האב התנגד להארכת הצו וביקש לטפל בבתו בכוחות עצמו.
בית המשפט לנוער האריך את הצו כדי לקבל את התייחסותם של גורמי הרווחה, אך בשל העובדה שההורים לא שיתפו פעולה ושיחות הטלפון איתם כללו צעקות, צו החירום הוארך פעם נוספת.

אבא ובת. צילום אילוסטרציה Pixabay למצולמים אין קשר לכתבה

במסגרת ערעור שהגיש האב על ההחלטה להאריך את הצו, נפגשו ההורים עם התינוקת בבית האומנה בנוכחות מנחת אומנה ובמרכז קשר ובית המשפט הורה על וועדה מיוחדת שתבנה תכנית להעברת התינוקת אל האב. אולם האב לא שיתף פעולה ולא ניתן היה לבנות תכנית שכזו.

האב טען בערעור כי ברירת המחדל היא שבתו תגדל אצלו ואין קשר להתנהגותו מול הוועדה שכן פעל מתוך ייאוש.

האם התחייבה כי לאחר שתושב הפעוטה לידי הוריה, תיקח חלק פעיל ותעשה כל הנדרש ממנה על ידי גורמי המקצוע, אלא שאין לצפות כי תשתף פעולה עם מי שמבקשים ליטול ממנה ומהאב את היקר להם בעולם, על לא עוול בכפם.

האפוטרופוס לדין וגורמי הרווחה, טענו שלא ניתן לברר אם האב יכול לתפקד כהורה, או לבנות תכנית טיפול, נוכח חוסר שיתוף הפעולה מצדו ולכן אין להעביר אליו עדיין את התינוקת.

היכל המשפט חיפה. צילום: ויקיפדיה Hanay

 

השופטת כתבה בפסק דינה: "מהנסיבות שהוצגו לפניי, לא שוכנעתי כי מצבה של הפעוטה הינו בגדר מצב חירום, לחלופין כי עסקינן במקרה קיצוני הדורש עוד שימוש באמצעי החירום הקיימים בחוק. כמו כן, לא נוכחתי כי אין "דרך אחרת להבטיח את הטיפול וההשגחה" בפעוטה, המחייב שימוש בסעד החמור מכל, הוא הוצאת הקטינה ממשמרתו של האפוטרופוס הטבעי עליה, משמורת אביה המערער. במצב הדברים הנוכחי כל שנמצא בפני ובפני הוועדה הינו ספק ביכולת המערער לגדל את בתו הפעוטה, אשר כאמור, לעניינו של האב המערער, הינה זכות טבעית ובסיסית ביותר, שלו ושל בתו הפעוטה".

במילים משפטיות מתחה השופטת ביקורת על המדינה וכתבה:

"סבורני כי גישת המדינה וגורמי הרווחה אמורה הייתה להיות בשימת דגש רב יותר של תמיכה וסיוע, על פני הוצאת הקטינה ממשמורת האב עד אשר תוכח מסוגלותו ההורית. הורה אינו נדרש להוכיח את מסוגלותו ההורית באופן אפריורי. כמו כן, הדבר מקבל משנה תוקף לאור העובדה שהדברים נעשו והתבצעו מכוח אמצעי חירום וצווי ביניים".

השופטת אלון הורתה על ביטול צו החירום בתוך שבועיים. היא קבעה כי הנסיבות עליהן העידו גורמי הרווחה, לפיהן האב התפרץ על עובדת סוציאלית, נהג באופן תוקפני אל חברי הוועדה ולא סיפק מידע באשר לקשר הזוגי שלו עם האם, אינם מתגבשים לכדי חשש שהתינוקת לא תהיה מוגנת אצלו. השופטת הורתה לגורמי הרווחה לפעול לגיבוש תכנית לחיזוק הקשר בין התינוקת לאב. ועל האב לשתף פעולה תוך הבנה שגורמי הרווחה אינם לרעתו, אלא לטובת בתו.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט
<
<

<
<