X

8 חזירי בר שהתרגלו לחברת אדם הומתו בחודש יוני בחיפה

בשכונות נווה שאנן ואחוזה בעיר, היו עשרות דיווחים על חזירי בר ואותרו 10 מוקדי האכלה חדשים שהוכנו על ידי תושבים לטובת החזירים

עיריית חיפה ורט"ג (רשות טבע וגנים) הוציאו דוח לסיכום הפעולות שנעשו בחודש יוני האחרון לצמצום הקונפליקט עם אוכלוסיית חזירי הבר בחיפה ועל פי נתוני הדוח עולה כי במהלך החודש הומתו שמונה חזירי בר "פרטים סוררים אשר הראו התנהגות אופיינית להאכלת יד והיעדר חשש מאדם".

בדוח מצוין כי הנחת הבסיס שבמהלך שעות היום מסתתרים לרוב החזירים בחורשים שבשולי השכונות, כאשר הכניסה לעיר לחיפוש אחר מזון מתרחשת בעיקר בערב ובלילה. מכאן שצמצום מזון זמין בשעות הערב, צפוי להקטין את ההימשכות של החזירים להיכנס לשכונות.בנוסף לפינוי היומי במרבית השכונות, שולב בחודשים האחרונים ממשק של פינוי פחים בשעות הערב לצד ניקיון ערב של גנים ציבוריים בכל העיר. במקביל הושלמו פעולות של קיבוע פחי אשפה, והחלפת של מאות פחי אשפה בגנים ציבוריים לאשפתונים שאינם נגישים לחזירי בר.


חזירי בר אוכלים שאריות מזון. צילום: דוברות עיריית חיפה

חזירי בר אוכלים שאריות מזון. צילום: דוברות עיריית חיפה

אירועים של אשפה מפוזרת בשעות הבוקר נצפו כמעט בכל גן ופארק בשכונות שבהן נוכחים חזירי בר בחיפה. החל מחודש יוני החל ניקיון גנים בשעות אחר הצהריים ובסופי שבוע. במסגרת הניקיון מבוצעת החלפת שקיות אשפה בכל הפחים/אשפתונים ומבוצע ניקיון כללי. ממשק זה נועד לצמצם מצב שהפחים יהיו מלאים בפסולת עד כדי מילוי יתר וגלישה, בכדי שלא יהוו מקור מזון אטרקטיבי לחזירי הבר.

בחודשים הראשונים, דווח כי בעקבות שילוב פעילות זו, חל שיפור ניכר בניקיון הגנים וירידה משמעותית בתלונות של תושבים ובמראה של אשפה מפוזרת. עם זאת, פעילות זו הופסקה בהדרגה מסיבות תקציביות, והדבר משפיע על פעילות החזירים שחוזרים לפעול בגנים בהם נותר מזון.

עוד עולה מן הדוח כי בחיפה קיים היקף נרחב של האכלת חזירי בר על ידי תושבי העיר, שעומד בסתירה לפעילות הסניטציה שנועדו לצמצם הימשכות החזירים לשכונות. פעילות זו כוללת האכלה חוזרת בנקודות קבועות, ולעיתים כוללת השלכת מזון באופן חוזר לחזירים מחלונות הבתים.

בנוסף לכך פעילות האכלה גורמת לחזירי הבר להתרגל לתושבים ולקשר אותם למזון, דבר שמוביל לדרישה של מזון על ידי החזירים בכוחניות מתושבים ובכך לסכנם. כחלק מהפעילות השוטפת בעיר מתבצעת סריקה אחר מוקדי האכלה.

במהלך חודש יוני 2022 אותרו עשרה מוקדי האכלה חדשים, שהופעלו על ידי תושבי העיר.

בנושא אכיפה והסברה, נאמר בדוח כי כחלק מההתמודדות לצמצום המזון הזמין לחזירים בשכונות, נמשך מאמץ מרוכז של הפיקוח העירוני לטיפול וצמצום היקף האכלת חזירים והאכלת חתולים שאיננה לפי הנחיות להאכלה נכונה של חתולי קהילה. במהלך חודש יוני נרשמו 71 דוחות למאכילים.

מגמת עלייה זו בחודשים האחרונים, משקפת את המיקוד של הפיקוח העירוני בטיפול בנושא. עקב ההיקף המשמעותי של תופעת ההאכלה ולאחר שהנושא עלה מהשטח (שיח עם תושבים), הוגדר שקיים צורך נוסף בהרחבת ההסברה לתושבים להבנת הקשר בין האכלת החזירים לבין התנהגותם חסרת החשש שעלולה לסכן את התושבים. כחלק ממערך הסברה זה, עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים הנפיקו דפי מידע בנושא ששולבו בקהילות השונות.

חזירי בר במרכז הכרמל. צילום מתוך פייסבוק, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

במהלך חודש יוני 2022 הגיעו למוקד העירוני 435 דיווחים על חזירי בר, כאשר בשכונות נווה שאנן ואחוזה היה היקף דיווחים גבוה במיוחד( 50 ו- 44 בהתאמה). היקף זה מהווה ירידה משמעותית מחודש קודם שבו נרשמו 599 תצפיות של חזירי בר.

בכל הנוגע לטיפול בפרטים סוררים, נמסר בדוח כי התמקדות זו בוצעה סביב גני ילדים ומרכזי שכונות בהן חזירי הבר גילו תוקפנות בדרישת המזון מהתושבים. הדבר ממחיש את הסכנה הנשקפת מחזירים סוררים אלה. כחלק מהטיפול בבעיה מתבצעים מעקבים למציאת חזירים הסוררים באמצעות סיורי שטח, מעקבים ממושכים ומצלמות שביל, כאמצעי להגיע לחזירים הסוררים ברמה ממוקדת. במסגרת זו נאסף מידע מפורט על כל אחד מהמקרים בהם בוצעה פעילות כוחנית של חזירים (חטיפת תיקים, שקיות מזון ועוד). במהלך חודש יוני 2022 ,הומתו  שמונה  פרטים סוררים אשר הראו התנהגות אופיינית להאכלת יד והיעדר חשש מאדם.

חל איסור מוחלט להאכיל את החזירים וזאת כדי שלא להרגיל אותם לקרבת בני האדם, שמהם הם חוששים באופן טבעי

עם זאת, מצוין בדוח, כי פעילות נקודתית של המתת פרטים ספציפיים, ללא הפסקה משמעותית בהאכלת חזירים וללא מאמץ מרוכז של בסניטציה לא נותן תוצאה מספקת של הפחתת הקונפליקט.

בסיכום הדוח של עיריית חיפה ורט"ג נכתב: "תוצאות הממשק מלמדות שהוא משפיע על נוכחות החזירים בשכונות. עם זאת, ההאכלה המכוונת לאורך זמן רב של חזירים וחתולים (שלא לפי הנחיות האכלה באחריות), הובילו למצב של חזירים ששינו את טבעם כחיית בר (הורגלו להאכלת יד), והפכו לחיות שאינן חוששות מאדם ונוהגות לתבוע את מזונן, אם איננו נגיש להן. מצב זה מחייב להעצים את היקף הפעילות ולמצוא הדרך לשלב את התושבים כחלק מהמאמץ להתמודד עם הקונפליקט עם חזירים סוררים. שילוב זה צריך להתבסס על ההבנה שהמזון שזמין להם ברחבי השכונות, פוגע בחזירים וגורם להם להיות מסוכנים לנו, וכתוצאה מכך, מאלץ להוציאם מתחומי השכונות בהמתה. שילוב בין הפעילות המוניציפאלית לבין תושבי העיר תחת ההבנה ש"ניקיון השכונות, מצמצם החזירים בשכונות", הוא הכלי המרכזי שיכול להוביל את חיפה לשינוי המצב הקיים עם אוכלוסיות החזירים".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי