X

"אני מתייחס לתפקיד בחרדת קודש, אדאג ששום עובד לא ייפגע"

"אני הולך לישון עם כובד אחריות של אלפי משפחות שהפרנסה שלהן על הכתפיים שלי", אומר אמנון עידו, שניצב בימים אלו בלב מאבק חריף בשמם של כ-7,300 עובדים ומזהיר כי במקרה של שביתה, העיר חיפה "תהפוך ללונה פארק לחזירי בר". ראיון מיוחד ל"ניוז חיפה קריות"


יו"ר ארגון העובדים בעיריית חיפה, אמנון עידו (53) עובד בעירייה 32 וחצי שנים, תקופה ארוכה במהלכה התחלפו שישה ראשי עירייה. בימים אלו הוא נמצא בלב ליבו של מאבק בשם העובדים, נגד כוונתה של הנהלת העירייה לבצע קיצוץ רוחבי בכל היחידות והאגפים בעירייה והוא עומד נחוש  על רגליו האחוריות כדי למנוע זאת.

יו"ר ארגון עובדי עיריית חיפה, אמנון עידו. צילום: דורון גולן

עידו התחיל את דרכו בעירייה במחלקת הגבייה שבאגף הארנונה, בתקופה בה כיהן כראש העירייה אריה גוראל. מאז עבר עידו גם את עמרם מצנע, את גיורא פישר שהחליף את מצנע בעת שזה התמנה לחבר כנסת וכיהן כראש עיר כחצי שנה, את יונה יהב ואת עינת קליש רותם.


היום מנהל עידו את המוקד הטלפוני בעירייה, לאחר שורה ארוכה של תפקידים משרדיים ותפקידו שטח. לוועד העובדים הוא נכנס לפני כ-20 שנה עם בחירתו של משה מזרחי לתפקיד יו"ר הארגון ומאז הוא חבר בארגון העובדים. בהמשך נבחר עידו לתפקיד סגן יו"ר ארגון העובדים.

ב-2019, כשקליש כבר כיהנה כראש העירייה, נבחר עידו ליו"ר ארגון העובדים של עיריית חיפה, שמעסיקה כיום כ-7300 עובדים, בהם גם עובדי בית חולים בני ציון.

32 שנות עבודה ושישה ראשי עיר. יו"ר ארגון עובדי עיריית חיפה, אמנון עידו. צילום: דורון גולן

"התפקיד שלי הוא בראש ובראשונה לשמור על זכויות העובדים, לשמור על פרנסתם, לקדם ולפתח את העובדים. אני מאמין שעובד שהוא מתוגמל ומרוצה ויש לו עניין ומקבל יחס טוב, אז הוא גם נותן תפוקה טובה יותר", אומר עידו, "אני בא מעולם השירות. חשוב לנו מאוד מאוד שהשירות שאנחנו נותנים לתושבים יהיה מצויין. כי כשהעובד טוב ונותן שירות טוב, אנחנו יכולים לדרוש עבורו כזכות ולא בחסד. מי שעובד ומבצע את עבודתו כמו שצריך, אנחנו נלחמים עליו, אבל עובד שסוטה מדרך הישר, הוא לא מקבל גיבוי מארגון העובדים. לכן אנחנו תמיד יכולים לבוא ידיים נקיות"

עוד טרם נכנס לתפקיד וביתר שאת מאז נבחר ליו"ר הארגון, שם עידו דגש על תחום החינוך המיוחד, כפי שהוא מספר: "מאז שנבחרתי לתפקיד ועוד לפני שנכנסתי לתפקיד, עשיתי סיורים במוסדות החינוך של החינוך המיוחד. זה מאוד קשה ומי שלא ראה את עובדי מערך החינוך המיוחד, שזה הסייעות, המלוות ואנשי אחזקה, לא יבין, זו עבודה שמצריכה תעצומות נפש.

יש גם קושי פיזי, גם קושי נפשי והעובדים האלו עושים עבודת קודש עבור ילדים שהגורל לא האיר להם פנים. המעט נחת של המסגרות שנותנות הקלה לילדים ולהורים, מי שלא רואה את זה בעיניים, לא יכול להבין את העבודה הזו. כשנכנסתי לתפקיד ניסיתי להסביר את זה לראש העיר (קליש) כמה פעמים. אמרתי לה, 'בואי לסיורים בבתי ספר של החינוך המיוחד, בגנים של החינוך המיוחד, תראי על מה מדובר'. לצערי ראש העיר לא קיבלה את ההזמנה שלי".

 

עידו: "מי שעובד ומבצע את עבודתו כמו שצריך, אנחנו נלחמים עליו". צילום: דורון גולן

בעבור מי שחושב שעובדי העירייה מרוויחים שכר גבוה, בא עידו ומנפץ את המיתוס. "צריך להבין שרוב העובדים, כמעט 70 אחוז מקבלים שכר מינימום בעירייה. לא מדברים פה על שכר גבוה, אלא שכר שהוא באמת בסיס להתקיים. ולכן, כשאנחנו נתקלים היום במה שאנחנו נתקלים, בעצם בכל שנות כהונתה של קליש, אנחנו רואים כל הזמן שיש ניסיונות לפגוע בעובדים והדגש הוא על הסקטורים המוחלשים, זה מקומם.

כל עוד אני נמצא בארגון הזה לא תהיה פגיעה בעובדים. לא רק שלא תהיה פגיעה, העובדים יקבלו את כל הזכויות שלהם ואת כל התוספות שכר שמגיעות להם, בשביל זה אני נמצא, זו השליחות שלי. אני הולך לישון עם כובד אחריות של אלפי משפחות שהפרנסה שלהן על הכתפיים שלי ואני מתייחס לתפקיד שלי בחרדת קודש.

כל עוד אני נמצא כאן, אני אדאג ששום עובד לא ייפגע. צריך להבין שכל פגיעה בעובדים האלה זה פחות אוכל בבית, זה פחות חוגים לילדים, פחות הדברים הבסיסיים. לכן כשראש העיר באה ואומרת שצריך קיצוץ, אז שתבדוק את האנשים שהביאה בחוזים אישיים בשכר עתק, לעומת העובדים שמשתכרים שכר מינימום והם בעצם מחזיקים את העיר. הם דואגים לילדים שלנו, הם דואגים לחינוך של הילדים, לדור ההמשך ולא לדבר על פועלי התברואה, שדואגים לעיר ולניקיון העיר ובאמת מי שלא עושה את התפקיד הזה מתוך שליחות ומכל הלב, לא יכול להצליח בתפקיד הזה. וככה אני מתייחס לתפקיד שלי. אני מאמין שהעובדים האלה, כשגם יהיו מתוגמלים כמו שצריך, גם התושבים יקבלו שירות כמו שצריך".

עובדי עיריית חיפה מנקים את שוק תלפיות. ארכיון. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

עם כניסתה של קליש לתפקיד ראש העירייה, נרשמה התקרית הראשונה שהביאה למתיחות בינה לבין עובדי העירייה. "זה לא סוד שקליש התחילה את הקדנציה שלה, כשעדיין לא הייתי יושב ראש, אבל היא התבטאה קשות נגד העובדים", אומר עידו. "היא התבטאה שיש ריקבון בקרב העובדים ובכל מיני הזדמנויות שונות היא ניגחה את העובדים בצורות כאלה ואחרות וצר לי לאכזב אותה. העובדים הם עובדים מסורים ומצויינים ומי שצריך לעשות בדק בית,  זו ראש העיר".

עידו מספר כי מבחינתו, ידו מושטת לראש העירייה, ואולם, הוא מוסיף: "כשאני נכנסתי לתפקיד, הושטתי יד לשיתוף פעולה עם קליש  ולצערי היא סירבה פעם אחר פעם. קליש לא מעוניינת בשיתוף פעולה. היא מצהירה שכן, אבל בפועל היא מתנהגת אחרת. היא בכלל לא נפגשת איתי. היא כל פעם זורקת אותנו לצוות שלה וליועצים שלה ולסגן שלה, ומתברר שאין להם סמכויות לסגור איתנו כלום".

עידו על קליש: "היא בכלל לא נפגשת איתי, כל פעם זורקת אותי לצוות שלה". בתמונה, ראש העירייה עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

לאחר שמועצת העיר הלעומתית אישרה את תקציב העירייה לשנת 2022, התחייבה הנהלת העיר לבצע תוכנית התייעלות שתביא לקיצוץ של כ-15 מיליון שקלים, תוכנית שטרם גובשה סופית עד כה.

עידו: "לא דיברו איתנו. התקיימה פגישה אחת עם קליש, ביום שבו פוטר מנכ"ל העירייה (אוהד שגב, פוטר בתחילת חודש אפריל האחרון-ד"ג) בצורה שערורייתית, לא חשוב מה הסיבה. הדרך שבה הוא פוטר הייתה שערורייתית, בהולה, במייל, מהרגע להרגע. ראש העיר קראה לי ולסגני, דיברה על הפיטורים ואז נודע לנו ממנה שיש כוונה להתייעלות אבל אין צורך בהתייעלות, העירייה עשירה, איתנה, יש לה הרבה כסף וניסתה לגרום לנו לצאת למאבק מול מועצת השינוי, להיאבק בתוכנית, כי בעצם זו לא היא, זו מועצת השינוי. הודענו לה שאותנו מעניין אך ורק העובדים ושמירה על הזכויות שלהם. אנחנו לא גורם פוליטי. הכתובת מבחינתנו היא ראש העיר, היא נבחרה ואנחנו מנהלים את המשא ומתן איתה", מדגיש עידו.

"אנחנו לא גורם פוליטי. הכתובת מבחינתנו היא ראש העיר. עידו. צילום: דורון גולן

"מאז לא שמענו ממנה", ממשיך עידו ואומר "פעם אחת נקבעה איתנו פגישה, אחרי שאנחנו בעיקר למדנו על הנושא הזה מהתקשורת. הוזמנתי לוועדת כספים ושאלו אותי אם ראש העיר דיברה איתי והודעתי בוועדת הכספים שקבעו לי פגישה אחת וראש העיר ביטלה את הפגישה במייל בלילה, בלי הסבר, בלי כלום.

אמרתי שאני לא מבין איך ראש עיר רוצה לעשות תוכנית התייעלות ולפגוע באופן רוחבי בעירייה, כאשר היא בעצמה אומרת שהעירייה עשירה, איתנה, גם לפי משרד הפנים. יש בקופת העירייה 373 מיליון שקלים במזומן, כך היא פרסמה גם בפוסטים, ככה התראיינה בכלי התקשורת, ככה אמרה גם לי ולסגן שלי והודיעה שאין בכלל צורך בתוכנית התייעלות. אז אני תמה איך היא רוצה לשבת איתי על תוכנית התייעלות, כשהיא בכלל לא מאמינה בה.

ואם היא חושבת שהיא רוצה תוכנית התייעלות, אז אני לא מבין למה היא רוצה תוכנית רוחבית. הרי כשמדברים על תוכנית התייעלות צריך להבין שוועדת כספים קבעה סעיפים מסוימים, במקומות מסוימים לעשות התייעלות. זאת אומרת, הם מכוונים לכל מיני בכירים, שראש העיר קלטה ללא אישור מועצה וללא אישור ועדת כספים, בחוזים אישיים עם משכורות גבוהות".

עידו: "אני תמה איך קליש רוצה לשבת איתי על תוכנית התייעלות, כשהיא בכלל לא מאמינה בה". צילום ראובן כהן

עידו אומר, "ראש העיר רוצה לקחת את כל עובדי העירייה כבני ערובה ולכן הביאה תוכנית של פגיעה באוכלוסיות הכי מוחלשות. יש להבין, סייעות, מלוות, פועלי תברואה, מדברים על קיצוץ שעות נוספות והמשמעות של זה 80-90 אחוז מהשעות הנוספות, הן בכלל בתברואה, שבה אנחנו נותנים שתיים-שלוש משמרות כדי לנקות את העיר. גם ככה עובדים שם בחוסר של 60 פועלים, כשראש העיר הבטיחה לאייש את התקנים האלה, אבל גם זה לא מתבצע".

תוכנית ההתייעלות של העירייה הובאה השבוע לאישור מועצת העיר שדחתה את מרבית הסעיפים. אחד הסעיפים שעוררו סערה גדולה היה פיטורים של פקחים באגף האכיפה.

חברת מועצת העיר, הילה לאופר, שיצאה נגד הסעיף אמרה: "אנחנו בעיר של חוסר של פיקוח, אני יודעת שלא רק שאנחנו לא צריכים לפטר פקחים, אנחנו צריכים להוסיף על הקיים, כדי לעזור לפקחים שעובדים היום ו'קורעים את התחת' מהבוקר עד הערב. אנחנו צריכים לחזק אותם ובטח לא לתמוך בפיטורים של פקחים".

הילה לאופר. צילום: דורון גולן

"לא רק שאנחנו לא צריכים לפטר, צריכים להוסיף על הקיים". חברת מועצת העיר חיפה, הילה לאופר. צילום: דורון גולן

ההחלטה על הפיטורים שונתה בסופו של דבר לאישור העסקתם ותיקנונם. "תוכנית ההתייעלות מבחינתנו מיותרת ולא רק שהיא מיותרת, אלא שאנחנו דורשים בצורה חד משמעית שעיריית חיפה תעמוד בכל ההסכמים וההתחייבויות שהיא צריכה לעמוד בהם", אומר עידו. "זה אומר פתיחת ועדת שידרוגים, מתן קצבות רכב לסייעות ומלוות, מתן קביעות לסייעות ומלוות שהיא ביטלה.

היום חסרות כ-100 סייעות ועוד 70 מלוות, זאת אומרת שכל תחילת שנת הלימודים בסכנה גדולה. ואיפה? בחינוך המיוחד. הילדים שלא שפר עליהם מזלם, ראש העיר הולכת לפגוע כי לא קולטים שם, אם אתה לא נותן קביעות לסייעות, לא נותן להן את התנאים שקבועים בהסכמים הקיבוציים, אז הן לא רוצות לעבוד. גם כך העבודה קשה, על סף הבלתי אפשרי והתגמול הוא נמוך, אז עוד להמשיך ולפגוע בהן? זה פשוט לא יאומן".

עידו: "תוכנית ההתייעלות מיותרת. אנחנו דורשים בצורה חד משמעית שהעירייה תעמוד בכל ההסכמים וההתחייבויות". צילום: דורון גולן

"ניסיון העבר מלמד אותנו שראש העיר מבינה רק את שפת הכוח ואין לנו ברירה אלא להשתמש בה", אומר עידו בלהט, "וככל שינסו לפגוע בעובדים אנחנו ננקוט בצעדים הארגוניים הדרושים וגם שביתה".

עידו מספר על "צעדים חד צדדיים שעושה ההנהלה, לדבריו מבלי לערב וליידע ותוך התעלמות מארגון העובדים, לא מאיישים משרות בסקטורים השונים, כמו סייעות ועובדי תברואה, עובדים בגבייה, חסרות פועלות משק, חסרים אנשי אחזקה, כל מערך החינוך לצערי נפגע מאוד קשה. אנחנו מדברים על נהלים חד צדדיים שהעירייה עושה. אנחנו מדברים על הסכם קיבוצי שיעשה סדר אחת ולתמיד ביחסי העבודה בעירייה. לא נותנים תנאים בסיסיים לעובדי העירייה. לעובדי התברואה אין חדרי הלבשה. הם צריכים להתלבש ברחוב לעיני כולם, אין להם שירותים, אין להם מקלחות, תוספות מים שמגיעות להם.

אנחנו מדברים על הדברים הבסיסיים וכחוט השני זה עובר בעיקר על הסקטורים המוחלשים. ניכר שראש העיר מנסה לחבר שני דברים ולהסיט את האש לעבר עובדי העירייה. דוח מבקר העירייה מעמיד אותה במצב לא טוב והיא רוצה להעביר את הדיון למאבק מול העובדים, הוא יותר נוח לה מול דוח מבקר העירייה והיא רוצה לשמור על כל העובדים הבכירים שהיא הביאה, כשהדרך שלה זה לפגוע בעובדים הכי חלשים".

"הודעתי שלא יתקיים משא ומתן. על הדברים האלה. אני לא מנהל משא ומתן. קליש מפרה הסכמים באופן סיסטמתי", אומר עידו, "אם קליש מפרה הסכמים, אז מה הטעם לחתום איתה על הסכם? שהיא תפר גם אותו?

הודעתי בעירייה שלא יתנהל משא ומתן, יתנהל רק מתן ומתן על כל הזכויות שמגיעות לעובדים בדין וקליש נדרשת לא רק שלא לקצץ, אלא לתת תוספות שכר שהיא התחייבה אליהן".

עידו: "קליש נדרשת לא רק שלא לקצץ, אלא לתת תוספות שכר שהיא התחייבה אליהן". בתמונה, בניין עיריית חיפה. מתוך דף הפייסבוק של העירייה, שימוש לפי סעיף 27 א 

עידו: "העידן שמישהו חושש מקליש נגמר. המנהלים צריכים לבוא ולומר לה את האמת, את מה שהם מספרים לכולם בחדרי חדרים. המנהלים היום הם בלי גיבוי, בלי גמישות ניהולית, לא יכולים לקבל החלטות, מתוסכלים ולא מבצעים בעצם את העבודה שלהם. הם עסוקים רק באיך לשמור על עצמם. הגענו למצב של בלגן ומשבר פוליטי, ניהולי, כללי, שמשליך על כל יחידות העירייה ונראה שזה כרגע משרת את האינטרסים של ראש העיר.

כולי תקווה שראש העיר תתעשת. האחרונים שהיא צריכה לבוא אליהם בתוכנית ההתייעלות, זה העובדים בסקטורים המוחלשים, היא צריכה לבוא קודם כל לנשואי המשרה הבכירים. לא יכולים לדבר איתי על תוכנית התייעלות, כשלא מראים לי את הצורך, להיפך מראים לי שאין צורך. קליש צריכה לשבת עם עצמה ולתת הסברים הרבה יותר טובים. לפתור את הבעיות הפוליטיות שלה בתוך המועצה ולא לקחת את עובדי העירייה כבני ערובה ולא להקריב את עובדי העירייה על המזבח של כמה עובדים בכירים שהיא חפצה ביקרם".

עידו שולח אזהרה ברורה להנהלת העירייה: "ארגון העובדים לא ירפה מקליש ולא ייתן לה לפגוע באף אחד מעובדי העירייה. להיפך, אנחנו נעמוד איתן והמשכורות ישולמו ומי שיעז לא לשלם את המשכורות לעובדי העירייה, ימצא את העיר הופכת ללונה פארק לחזירי בר, ואנחנו לא ניתן לאף עובד להיפגע ונדרוש את כל תוספות השכר שמגיעות בדין לעובדים.

כל העובדים יכולים ללכת בראש מורם. הכוח שלנו הוא מהם ואנחנו נשמור עליהם ולא נרפה מקליש עד שהיא תחזור בה מכל הגזירות שהיא מנסה להטיל על העובדים והכי חשוב, היא גם תשמור על הכבוד של העובדים ותתייחס אליהם בכבוד הראוי".

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נוהגים לצום ביום הכיפורים?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי