X

מיו"ר מועצת התלמידים בחיפה לבולדוזר הנשי של הליכוד

ח"כ קרן ברק שנולדה בקריות וגדלה בחיפה, מתכוננת לפריימריס של הליכוד כשבאמתחתה תוכניות רבות לקדנציה הבאה ואומרת: "הפעם כולם ייצאו להצביע". היא דוחה בשאט נפש את הטענות ל'פולחן אישיות', יוצאת נגד 'האליטה' ומספרת שהמדינה מחלקת את הכסף ליישובים סביב חיפה, "רק לא להתקרב לעיר הזאת". ראיון מיוחד


קשה להישאר אדיש מול ח"כ קרן ברק (ליכוד), שבימים אלו חורשת את הארץ לקראת הבחירות המקדימות לרשימת המפלגה לכנסת הבאה.

דיבורה מהיר וחותך והיא לא משאירה סימני שאלה. אפשר לאהוב אותה או לא, אבל איש לא יכול להישאר אדיש, כשהיא שוטחת בהחלטיות את המשנה שלה. גם עיתונאי ותיק וציניקן כמוני, שכבר ערך כמה ראיונות בחייו, מצא עצמו מנסה להדביק את שטף דיבורה ואת הלהט שלה.

ברק (50) נולדה בקריית ביאליק ועברה עם משפחתה לחיפה בה גדלה ולמדה וכיום היא מתגוררת בתל אביב. היא מאלו שתמיד היה להם ברור לאן הם שואפים להגיע והיא לא מתביישת לדבר על עצמה בגוף ראשון.


"מאז שהייתי ילדה היה די ברור שאני אהיה בפוליטיקה. בבית הספר היסודי כבר הייתי יו"ר מועצת התלמידים וגם בתיכון הייתי יו"ר מועצת התלמידים. הקמנו את מועצת הנוער של חיפה, שקיימת עד היום, 'מפגשים ברכס'. יש מעט מאוד אנשים בפוליטיקה שמגיעים בדיוק מהמקום הזה, שברור להם מאז שהיו ילדים, שזה המקום שלהם".

"תמיד הנהגתי אנשים, תמיד ידעתי להילחם על מה שאני מאמינה בו ולא רק למען עצמי, אלא למען אחרים. יש בי כוחות ותעצומות נפש ויכולות שאין להרבה אנשים, ואת זה, מאז שאני ילדה, ניתבתי למאבקים למען אחרים. אם יש אחוז אחד באוכלוסייה שזה מובהק שהמקום שלהם הוא  בפוליטיקה, אז אני האחוז הזה".

חברת הכנסת קרן ברק (ליכוד). צילום: יוסי צווקר

בניגוד לפוליטיקאים אחרים, שגדלו בבית עם נטייה פוליטית מובהקת לצד זה או אחר של המפה, הבית שבו גדלה ברק לא עסק בפוליטיקה.

"בית מאוד ערכי, מאוד אידיאולוגי ולא במובן הפוליטי, אלא בית שאכפת לו. החינוך היה שכל דבר שקורה סביבנו, לא לקחת כמובן מאליו, לחשוב, להפעיל את השכל ולהבין לאן רוצים לקחת אותו ולהילחם על זה. את הכוחות שגדלתי עליהם, קיבלתי מהבית".

כחברת כנסת מכהנת, מתמודדת ברק על מקום ברשימה הארצית של הליכוד. בפעם הקודמת היא גרפה למעלה מ-15 אלף מקולותיהם של פעילי הליכוד ונבחרה לאישה החדשה הראשונה ברשימה. כשהיא מתבקשת למנות שני הישגים במהלך כהונתה, שעליהם גאוותה, היא אינה מהססת.

"לפני שנבחרתי היה לי עסק משלי ונתמכתי על ידי ארגונים של בעלי עסקים קטנים ובינוניים. היה לי ברור שמהרגע שאני נבחרת, אהיה יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים וכך היה. הייתי גם יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לעסקים קטנים ובינוניים. הבמה שאני נתתי בכהונה שלי לשיח על העסקים הקטנים והבינוניים, היא הישג מטורף. לפני כן זה היה משהו בשוליים והיה צריך להילחם על פירורים קטנים.

גם הקורונה שמה את הנושא על הבמה והדחיפה שלי בזמן הקורונה, כשהייתי יו"ר השדולה ויכולתי לשים על השולחן את כל ההבדלים בין שכירים לבין עצמאים, ועצמאים פרילנסרים, לאו דווקא בעלי עסקים.

בעניין פרילנסרים, הרי המדינה עודדה את ההתחברות העסקית במקומות עבודה, המדינה רוצה שיהיו פחות שכירים ויותר פרילנסרים ואז באתי ואמרתי, אם המדינה מעודדת את שיטת ההעסקה הזו, אז היא לא יכולה בימים של משבר פתאום להתעלם מזה ולתת העדפה רק לשכירים. כי הרי אנחנו אלה שרצינו שהם יהיו פרילנסרים, אנחנו עודדנו את זה. אז אם אנחנו עשינו את זה, אז אנחנו צריכים להשוות את התנאים בין השכירים לעצמאים, פרילנסרים ובעלי עסקים. זה יעד ששמתי לי לעוד פני שנבחרתי לכנסת וגם עמדתי בו, כי היום השיח על העצמאים והשוואה בין שכירים לעצמאים, הוא במקום אחר לחלוטין, מאז שנכנסתי לכנסת".

"את הכוחות קיבלתי מהבית". ח"כ קרן ברק. צילום: דוברות הכנסת

הישג נוסף בו מתגאה ברק, מכונה 'חוק שירה איסקוב', על שמה של האישה שבעלה תקף אותה באלימות קשה וניסה לרצוח אותה. החוק מדבר למעשה על שלילת האפוטרופסות מהורה אשר רצח, או ניסה לרצוח, אחד מבני המשפחה.

"זה חוק שאם אני לא הייתי בכנסת לא היה מחוקק", אומרת ברק. "בגלל שאני הייתי בקואליציה וחלקים מהקואליציה לא התכוונו לתמוך בו, עמדתי על רגלי האחוריות כדי להעביר חוק, שבמצב שבו מישהו רצח או ניסה לרצוח, נשללות מאותו הורה הזכויות האפוטרופסיות וזה משהו שחשבו שתמיד היה כך, אבל לא – הורה שעשה מעשה כזה, נשאר ההורה של הילדים ואם הוא רצה אז המשפחה המאמצת צריכה להתחשב בו כל הזמן, בקשר לחינוך, הטיפול הרפואי וכדומה.

ברגע שחוקקנו את החוק הזה, ההורה הפושע ממשיך להיות הורה גם בכלא, אבל אין לו שום יכולת לקבל החלטות הנוגעות לילד שלו, לא בענייני חינוך, לא בענייני טיפול רפואי, פה מבחינתי זה הישג עצום. כי אותם הורים היו ממשיכים להתעלל במשפחות, או באלו נשארו בחיים אחרי שניסו לרצוח אותם ופשוט היו מונעים מהם לטפל בילד שלהם ומי שהיה משלם את המחיר הכי כבד זה הילדים. כי מצד אחד יש להם הורה בכלא ומצד שני הוא היה מונע מהם את הטיפול שהם זקוקים לו ולכן זה אחד ההישגים המדהימים שלי".

ויש גם עניין אחד שברק לא הספיקה לסיים ועליו היא הכי מצטערת. "היה את המאבק לפתוח לחלוטין את נחל האסי לגישה מוחלטת לכל תושבי מדינת ישראל. למרות המאבקים הציבוריים והמשפטיים, הצלחנו לבנות מתווה מדורג, שהשלב הזה של המתווה שרק חלק של הנחל פתוח. נכון שהבאנו הישג כי הנחל פתוח ובשעות נרחבות, אבל כל הפתיחה של כל הנחל, כמו שרציתי, עדיין לא אירעה. בעזרת השם לא אפסיק להילחם עד שהכל ייפתח לכל תושבי מדינת ישראל, שזכאים להגיע לנחל האסי וליהנות ממנו כמו תושבי קיבוץ ניר דוד".

על חוק שירה איסקוב: "זה חוק שאם אני לא הייתי בכנסת, לא היה מחוקק". ח"כ ברק. צילום: דוברות הכנסת

ברק מגיעה לעיתים תכופות לבקר את משפחתה בחיפה והיא מעורה היטב בכל המתרחש בעיר. את מה שהיא חושבת על חיפה היום, היא לא מסתירה. "העיר נעצרה. מספיק להסתובב בארץ ולראות את כמות המנופים בערים אחרות ואת חיפה נטולת מנופים, כדי להבין שהעיר סטאטית, לא מתפתחת לשום מקום", אומרת ברק. "יזמים מתרחקים מחיפה כמו מאש, את זה אני יודעת ואפילו משרדי ממשלה מעדיפים לשים פרוייקטים במאות מיליונים, באזורים אחרים שקרובים לחיפה ולא להתעסק עם מה שקורה בחיפה ואיך שהעיר מנוהלת.

כל מי שרק ניסה לעשות פה פרוייקטים תחבורתיים, פרוייקטים תיירותיים, גם יזמים פרטיים, כל מי שרק ניסה להתקרב לעיר הזאת, קיבל כזאת "כאפה" לפנים שהוא מתרחק ממנה כמו מאש. ויש כסף, הרי יש כספים שהמדינה נותנת. רק שהמדינה מעדיפה לחלק את הכסף הזה למבואות חיפה ורק לא להתקרב לעיר הזאת".

חיפה. צילום: דורון גולן

ח"כ ברק: "יזמים מתרחקים מחיפה כמו מאש". צילום: דורון גולן

בקרוב ילכו אזרחי ישראל להצביע, שוב, בבחירות לכנסת הבאה ובניגוד לפרשנים פוליטיים רבים, ברק דווקא מאמינה שהפעם תהיה הכרעה ותקום ממשלה.

"אני יודעת שבבחירות האחרונות שהיו, הרביעיות בתוך שנתיים, מאות אלפי בוחרי ליכוד וימין נשארו בבית. זה היה מאוד קרוב לפסח וגם נמאס להם כבר ממערכת בחירות רביעית וגם חשבו שלא משנה אם יצביעו או לא יצביעו, הליכוד ממילא יישאר בשלטון. זה היה אחרי יותר מ-10 שנים שהליכוד היה בשלטון ונתניהו ראש ממשלה, וכשאנשים נמצאים בתוך האירוע הזה, קשה להם לדמיין מצב שזה לא יכול לקרות, כי מבחינתם, יצביעו או לא יצביעו, נתניהו יישאר ראש הממשלה והליכוד יישאר בשלטון".

"זה שהם לא הלכו להצביע ונתניהו ירד מהשלטון והליכוד ירד מהשלטון, הפך להם את הקרביים והם מבינים שבגלל שהם לא הלכו להצביע, זה מה שקרה ולכן הפעם לא תהיה להם את הפריווילגיה וכולם ייצאו להצביע. ברגע שכל הבוחרים שלנו יצאו להצביע ולא יישארו בבית אני מאמינה שנגיע לגוש של 61 חברי כנסת".

ח"כ קרן ברק. צילום: דוברות קרן ברק

מבחינתה של ברק, היא כבר מכינה את עצמה לכנסת הבאה ומתכננת לעסוק בשורה ארוכה של נושאים. "כבר קניתי לעצמי שם של בולדוזר. של מישהי שהיא גם מקצוענית מצד אחד ויורדת לפרטים ולומדת לעומק כל נושא ונושא וגם משקיענית. כל הזמן הייתי בוועדות ואני יודעת לחבר ולהוביל דברים. הנושאים שבהם אני מתכננת לעסוק הם מאוד מגוונים. אני רוצה להתעסק בנושאי פנים, עיריות ורשויות מקומיות וחיי התושבים עצמם. בנושאים כלכליים, הרצון הוא להיות יו"ר ועדת הכלכלה והנושאים הכלכליים כמו תקשורת, תשתיות, חקלאות, תיירות, הכל יושב בתוך הוועדה הזאת. אני יודעת שמה שאני לוקחת על עצמי אני מובילה בכיוון הנכון ומצליחה".

אי אפשר כמובן לעבור את הריאיון מבלי להתייחס ליו"ר המפלגה, ח"כ בנימין נתניהו, ולמה שכונה "פולחן האישיות" שנוצר סביבו, בעיקר לאחר חשיפת חלוקת התליונים עם דיוקנו בקרב פעילי הליכוד.

ברק מדברת בגלוי על מה שהיא מכנה "אליטה" ודוחה את  הטענות של פולחן אישיות. "האליטה במדינת ישראל, ולא מתוך התגזענות, אבל רוב התקשורת והפרקליטות נשלטים על ידי האליטה של מדינת ישראל ומבחינתם הם, בתפיסת עולמם, מתייחסים לבוחרי הליכוד בזלזול. מבחינתם, להם יש חשיבה מעמיקה ורצינית, והם יודעים לזהות ולטפל בין טוב לרע ובוחרי הליכוד הם כביכול בלי יכולת חשיבה ביקורתית משל עצמם. הם באמת חושבים ככה. הם חושבים שככה העולם מתנהל. ולכן כשהם בונים מרכזים אז זה ראוי, וכשהציבור אומר, אנחנו אוהבים בלב ובנפש את נתניהו, אז זה נראה להם מתוך טיפשות".

בנימין נתניהו. צילום: דורון גולן

ח"כ ברק: "מתייחסים לבוחרי הליכוד בזלזול". בתמונה, ח"כ בנימין נתניהו. צילום: דורון גולן

אין ספק שהנושא מעורר בה אמוציות, כשהיא ממשיכה בשצף קצף: "לא משנה שבכל המדדים נתניהו הוא חכם מכולם, משכיל מכולם, הוא מנהיג. יש לו סט יכולות וערכים ועומק. אוסיף ואומר, אין לנו פולחן אישיות. אם יש לאנשים פולחן אישיות זה אצלם ברמה האישית, אין לנו כתנועה פולחן אישיות. אנחנו דמוקרטים, הציבור שלנו בחר, כמו שהוא בחר אותי, עם יותר מ-15 אלף קולות, הוא בחר גם בשאר חבריי ומיקם כל אחד במקום שלו וגם בחר בראש המפלגה. לכן הכוח שהוא שואב הוא גם מציבור מתפקדי הליכוד וגם מהציבור הכללי, שנתן לו מעל שני מיליון קולות.

במדינה דמוקרטית זה מספיק. כי הריבון הוא העם והעם מחליט מי יהיה ראש הממשלה שלו וזה מאוד מאוד חשוב במדינה דמוקרטית שראש הממשלה באמת יקבל את הכוח שלו מהעם. כי שכשהוא לא מקבל, כמו שקרה עם נפתלי בנט, שהציבור אמר שאינו מעוניין בו כראש ממשלה, עם שישה מנדטים, אז הוא לא יכול לעשות כלום. כי את הכוח של ראש ממשלה הוא מקבל מהעם, לא מחבריו השרים.

בפוליטיקה יש אינטריגות. ראש ממשלה חייב שהעם יהיה מאחוריו, כי העם יבוא אחרי זה בחשבון עם מי שלא יתיישר איתו. וכשראש ממשלה אינו נבחר על ידי העם, הוא לא יכול לעשות כלום, כי העם לא איתו. לא סתם מנהיגים בארץ ובעולם מקבלים את הכוח מהציבור ואין בין זה לבין פולחן אישיות דבר וחצי דבר, זו פשוט מנהיגות".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נוהגים להזמין אוכל ובאיזו דרך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי