X

שיא החדשנות: הרדמה ייחודית לניתוחי גרון בכרמל

לאחר שנתיים של נסיון בשיטת ההרדמה החדשנית, אומרים ד"ר ורד דביר וד"ר אריאל רויטמן מכרמל: "התוצאות שלנו מצוינות ואנחנו מתכוונים להפיץ את השיטה לטובת מרכזים רפואיים נוספים"
ניתוחים בגרון בהרדמה כללית יכולים להיות מאתגרים לצוות המנתחים והמרדימים, וזאת עקב צינור ההנשמה שעובר באזור הניתוח ומקשה כמובן את יכולת העבודה של המנתח.

מומחי "כרמל" מובילים שיטת הנשמה חדשנית לניתוחים בגרון, כאשר המרדימים מזרימים לחולה חמצן מוגבר דרך האף ובכך משחררים את הגרון מצינור ההנשמה לצורך הניתוח.

ד"ר אריאל רויטמן, מנתח ומומחה א.א.ג במרכז הרפואי כרמל  מסביר: "צינור ההנשמה הכרחי בניתוחי גרון מכיוון שהמנותחים מורדמים והשרירים שלהם משותקים זאת על מנת שלא יזיזו את מיתרי הקול בזמן הפעולה העדינה. בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשות על מנת להקטין את צינור ההנשמה ולאפשר ניתוח קל יותר, אולם עם זאת לכל שיטה חסרונות משלה".


המנתח, ד"ר אריאל רויטמן. צילום: אלי דדון

ד"ר רויטמן וד"ר ורד דביר, רופאה בכירה במחלקת הרדמה, מנהיגים מזה כשנתיים שיטת הנשמה חדשנית ומבריקה בניתוחי גרון ונתיב אוויר.

השיטה נקראת THRIVE (Transnasal Humidified Rapid-Insufflation Ventilatory Exchange). בשיטה זו נעשה שימוש ב-100% חמצן אשר זורם דרך האף של המטופל בנפח גדול (עד 70 ליטר לדקה).

 

ד"ר אריאל רויטמן וד"ר ורד דביר בחדר ניתוח בכרמל. צילום: אלי דדון

החמצן ניתן כשהוא חם ולח, כדי למנוע יובש ונזק לריריות בדרכי האוויר. בשיטה זו מסבירים המומחים, אין צורך להחדיר צינור הנשמה לדרכי האוויר של המנותח ובו בזמן ניתן לשתק את שרירי החולה, מבלי לחשוש שהנשימה תיפגע.

ד"ר רויטמן אשר התמקצע בשיטה זו, בין היתר במסגרת השתלמות עמיתים בחו"ל, מספר כי "באופן זה, אין דבר המסתיר את שדה הניתוח כך שהמנתח יכול לבצע עבודה עדינה ורחבה. כאשר נמנעים מהכנסת צינור הנשמה, מונעים גם סיבוכים שהצינור יכול לגרום כמו דימום, בצקת או פגיעה ברקמה".

ההרדמה בשיטה החדשה היא הרדמה כללית. ההרדמה ניתנת בתרופות דרך הוריד ובמהלך הניתוח החולה מנוטר באמצעים הרגילים (לחץ דם, דופק וריויון החמצן בדם) ובנוסף גם באמצעים מתקדמים נוספים הבודקים את מדד העירות ומידת שיתוק השרירים.

המרדימה, ד"ר דביר מסבירה כי "במהלך הניתוח החולה מקבל תרופות לשינה, תרופות נגד כאבים (דרך הוריד ו/או מקומית באזור הניתוח) ותרופה לשיתוק שרירים. זמן הפעולה בניתוח הינו מהיר מאוד ולרב עד חצי שעה. במקרים רבים ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח".

המרדימה ד"ר ורד דביר. צילום אלי דדון

מערך הרדמה בכרמל הינו המחלקה הגדולה ביותר במרכז הרפואי כרמל, בו מבוצעים בכל שנה כ 14,000 ניתוחים ב- 12 חדרי ניתוח מתקדמים.

מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש וצוואר, בניהולה של פרופ' אילנה דואק, מבצעת עשרות ניתוחי גרון מורכבים בכל שנה ועבור מטופלים עם ההתוויות המתאימות, שיטת ההרדמה החדשה מסייעת משמעותית למנתחי הגרון.

פרופ' דואק: "במחלקה אנו מבצעים את ניתוחי הגרון המורכבים והמסובכים ביותר. בעזרת שיטת ההנשמה החדשה נוכל לבצע את הניתוחים המתאימים ביעילות ובאיכות גבוה יותר לטובת המטופלים שלנו. אנו שוקדים כל הזמן לפתח לשכלל ולהביא לטובת המטופלים שלנו את השיטות והטכנולוגיות הטובות והמתקדמות ביותר בעולם ".

מנהל מערך ההרדמה וטיפול נמרץ בכרמל, ד"ר זאב גולדיק: "הנשמה באופן זה מאגדת יתרונות רבים ללא החסרונות של השיטות שהיו מקובלות עד כה. שיטה זו לשמירת נתיב האוויר של המטופל ואוורור נכון דורשת מיומנות רבה ולצורך כך עבר צוות מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ הכשרה מיוחדת ".

מימין לשמאל – ד"ר גולדיק, ד"ר דביר, ד"ר רויטמן ופרופ' דואק. צילום: אלי דדון

ד"ר אריאל רויטמן וד"ר ורד דביר, העבירו גם קורס על שיטת ההנשמה הזו בכנס איגוד רופאי אף אוזן וגרון וניתוחי ראש צוואר אשר התקיים באילת לאחרונה, על מנת להביא את הבשורה לכל העמיתים בתחום.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נוהגים לצום ביום הכיפורים?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות