X

תכירו: הספורטאים שלומדים חינוך וספורט בקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו מציעה מסלול לימודים מיוחד לספורטאים: מסלול חינוך וספורט. ״לפני שאנחנו ספורטאים מפורסמים אנחנו חייבים להיות בני אדם שהם מודל לחיקוי, במיוחד בתחום החינוך״
"ספורט הוא כלי חינוכי מרכזי בחיינו״, אומרת עדי ביכמן, מנהלת תחום ספורט בית הספר לחינוך בקריה האקדמית אונו, שהיא נשאלת לגבי תחום הלימודים המיוחד שמציעה המכללה בקמפוס חיפה, לסטודנטים שהם ספורטאים, ובעלי זיקה לספורט.

״אנו רואים לא אחת כמה השפעה יש לספורטאים אולימפיים, שחקני כדורגל וכדורסל ויותר מאמנים על חייהם של ספורטאים. זהו חיבור טבעי והכרחי לכל אחד המתעסק בספורט ובטח עם ילדים ונוער״, אומרת ביכמן.


הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה. באדיבות הקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה. באדיבות הקריה האקדמית אונו


״ספורטאי עבר והווה לומדים אצלנו את התואר באופן מלא. ספורטאים פעילים יקבלו התאמות לתכנית האימונים והתחרויות שלהם – כך שילמדו בקורסים ובימים מותאמים, ומדי פעם יפרסו את התואר לשנה נוספת על מנת לא להעמיס על תכנית האימונים ותכנית הלימודים יחדיו. ספורטאי עם נסיון הוא לרוב מתנה לכיתה בכך שהוא מביא נסיון מקצועי, תחרותי והישגי עשיר שאין לחלק נרחב מהסטודנטים. כמובן שבשביל ללמוד חינוך וספורט צריכה להיות לך זיקה לספורט, אבל לא כל הסטודנטים שלנו הם ספורטאים תחרותיים או מאמנים ולכן זה מייצר הטרוגוניות בסביבות הלימודים״.

"ספורטאי עם נסיון הוא לרוב מתנה לכיתה בכך שהוא מביא נסיון מקצועי, תחרותי והישגי עשיר". אילוסטרציה: pixabay

שאלנו את ביכמן מדוע ספורטאים פעילים בוחרים ללמוד דווקא חינוך, והיא השיבה: ״ראשית לדעתי זה נושא שקרוב לליבם. זה נמצא בדמם, והתשוקה לכך היא גדולה. הלימודים מתמקדים בתעודת הדרכה ואימון, בניהול ויזמות בתחום הספורט. התואר הוא תואר פרקטי שמשלב את הדברים, ומקרים הקורים ביומיום עם לימודי תאוריה. הסטודנטים מתנסים במה שלמדו בתחומי ההדרכה ואימון, וכן בתחומי הניהול שיווק ועוד במהלך התואר ברשויות ספורט, במועדונים ואגודות ספורט, בעמותות, בקבוצות ספורט ובקבוצות של שילוב ולאוכלוסיות מיוחדות, כך הם יכולים להשליך מיידית את מה שהם לומדים לכיתה ליומיום שלהם״.

טורי פילנובסקי, ספורטאית פעילה, מתעמלת אומנותית ישראלית: ״אחד ממרכיבי החינוך הינו העיסוק בספורט אשר מלמד לערכים, הטמעה, משמעת, ודביקות במטרה. רכישה והטמעה של ערכים במגרש הספורטיבי מאפשרות לנו לבטא אותם במגרשים אחרים בחיינו כמו תקשורת בין-אישית, לימודים, עבודה, חברה וכדומה וליצור עבורנו תוצאות משופרות בתחומים שנבחר״.

טורי פילנובסקי. תמונה באדיבות המצולמת

״לימודי הספורט משולבים עם דגש על הכשרה מעשית בניהול ויזמות בעולם הספורט , תעודות הכשרה בספורט והתנסות מעשית במערכות ניהול הספורט המגוונות. כספורטאית לשעבר מהסגל האולימפי חיפשתי מסגרת שתתן לי את הכלים, הניסיון והידע בהבנת מערכות הספורט, ניסיון פרקטי והמעשי, את הכלים הנחוצים לניהול והבנת עולם הספורט ושילוב בין התיאוריה לשטח וכן תקנה לי כלים חינוכים לעבודה עם ספורטאים וגידול הדור הצעיר״.

״כיום אני מנהלת השיווק במרכז הפועל, מאמנת התעמלות אומנותית ומעבירה הרצאות במסגרת הפרוייקט – שגרירות אתנה. כל העיסוק שלי כיום סובב סביב התואר בין עם מדובר בעבודה של חינוך ואימון עם ילדים, בין אם מדובר על יזמות ושיווק בעולם ניהול הספורט. העיסוק שלי מתחבר לקורסים אשר מועברים במסגרת התואר בחינוך עם התמחות בספורט בקרייה האקדמית אונו״.

מנשה זלקה הוא ספורטאי פעיל, כדורגלן המשמש כקפטן בהפועל חדרה, מספר לנו למה בחר ללמוד חינוך: ״בעיניי יש קשר ישיר בין חינוך לספורט, משום שלפני שאנחנו ספורטאים אנחנו בני-אדם. הפרוייקט המדהים של הקריה האקדמית אונו שנותנת את האופציה לשחקני כדורגל פעילים שבין היתר גם מובילים דעת קהל ומשפיעים על המון אנשים, את הכלים לדעת איך ההתנהגות, היחס והגישה שלנו כספורטאים משתקפת מצד בני הנוער (בעיקר) אך גם הקהל הרחב נושא את עיניו אלינו״.

״אני שנבחרתי להשיא משואה בהר הרצל בשנת 2019 בעקבות השירות שלי כלוחם בצנחנים, והחזרה שלי לכדורגל והמשך השירות שלי במילואים. אני 'מנצל' את האהדה של בני הנוער והילדים אליי בכדי לקיים הרצאות בבתי ספר, תיכונים ופנימיות של נוער בסיכון, על חשיבות גיוס לצה"ל, תרומה למדינה ולחברה, ולספר את סיפור הקריירה שלי ככדורגלן, ולהעביר להם מסרים של חינוך ושכל אחד יכול להצליח, לכן אני חושב שיש קשר ישיר בין חינוך לספורט״.

מנשה זלקה. צילום: שלומי גבאי

״בקריה האקדמית אונו ישנם מספר רב של קורסים בתחום החינוך. מהגיל הרך כלה דרך ילדים, נערים, בני נוער ואנשים בוגרים. כחלק מהקורסים ישנה התייחסות לבני נוער בסיכון וילדים בעלי צריכים מיוחדים ואת דרכי ההתמודדות עם אותם נערים. לצד זה אנו גם לומדים קורסים רבים של ניהול ספורט, ניהול מערכות ספורטיביות, חדר-כושר ותזונה. השילוב בין חינוך לספורט הוא מאוד טבעי. אלפי ילדים ובני נוער עוסקים בספורט ובקריה האקדמית אונו מלבד הספורט מלמדים גם לחנך דרך הספורט״.

ולמה הוא בחר ללמוד דווקא בקריה האקדמית אונו הוא מסביר: ״לאחר שנפגשתי עם מנהל המכללה רנן הרטמן ועם ד"ר אבי מויאל, וכמובן עם עומרי אפק, הרגשתי שהמככללה מביאה משהו אחר בתחום החינוך. הרבה מכללות מוציאות מחנכים ומורים, אבל מכללה שפונה ישירות לשחקני הכדורגל זה לא היה, וכאשר שטחו בפניי את החזון הזה שיהיו הרבה מחנכים בספורט ושזה מה שישדרג אותו כחברה וכבני אדם לא היה לי ספק היכן אני אסיים את התואר הראשון שלי״.

מחמוד קנדיל, ספורטאי פעיל ושחקן כדורגל המשמש שוער בבני סכנין, מספר: ״ספורט קודם כל הוא חינוך לכל דבר, שמלמד אותנו הרבה דברים והכי חשוב מהם זאת ׳המשמעת׳ בחיי היום יום וסדר היום ובאורח החיים הבריא״.

מחמוד קנדיל. תמונה באדיבות המצולם

קנדיל: ״השילוב בין חינוך לספורט בקריה מביא אותי אישית לרמה שעוזרת לי להתקדם בקריירה שלי בתור שחקן כדורגל ועם הרבה מדע אישי שיכול לעזור לי בעתיד כמאמן שיכול לגדל ילדים בצורה טובה מאוד. בחרתי ללמוד חינוך בקריה האקדמית אונו בגלל הרמה הגבוהה של המרצים בה. תנאי הקבלה למכללה והדרישות ללימודים הקלים, זה מה שעזר לי כשחקן כדורגל מקצועני, לשלב את ההצלחה בין האימונים ללימודים״.

״אני שחקן כדורגל (שוער) בקבוצה מקצוענית בליגת העל. הספורט בכלל והכדורגל בפרט קשורים מאוד לחינוך כמו שציינתי בתשובה הראשונה
התוכניות שלי לעתיד אחרי הפרישה מהכדורגל בתור שחקן היא להפוך למאמן שוערים״.

לפרטים נוספים על היום הפתוח הקליקו כאן!

 

 

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך


<