X

הירוקים של חיפה מכינים עתירה נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה

לטענת הירוקים מדובר בקידום פרוייקטים של תמ"א 38 שיש בהם שגיאה בחישוב השטחים ופוגעים במרחב העירוני של העיר

סיעת הירוקים של חיפה פנתה ליועצת המשפטית של העירייה והודיעה כי היא מתכוונת לפנות השבוע לבית המשפט על מנת לאכוף על הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לחדול מאישור בקשות תמ"א 38 שחושבו לכאורה בצורה שגוייה שפוגעת במרחב העירוני.

את הפנייה לייעוץ המשפטי של העירייה הגישו עו"ד ליאור דץ ועו"ד יוסי אור הכהן. על פי הפנייה "הנכם ממשיכים להפר את החלטות וועדות הערר בעניין אהוד 12 (סמוך למרכז חורב) ושד' יצחק 5 (סמוך למרכז הכרמל) ולא פועלים ליישמם בהתאם, אף שהחלטות אלה גם לפי שיטתכם בעלות "השלכות רוחב משמעותיות במרחב התכנון המקומי". יצויין כי חברי סיעת הירוקים של חיפה, אביהו האן ומוטי בליצבלאו, הם חברים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה.מרכז הכרמל. צילום: דורון גולן


עורכי הדין מפרטים בפנייתם "הנכם ממשיכים לתת שטחי שירות על פי תכנית חפ/229/י5 (להלן: "התב"ע") לדירות התמ"א בניגוד להוראות התמ"א, בניגוד לתוכנית בניין עיר ובניגוד להוראות מפורשות שנקבעו בהחלטות וועדות הערר הנ"ל, וזאת אתם עושים על ידי פרשנות יצירתית שאין לה שום אחיזה במציאות בהחלטת וועדת הערר בשד' יצחק 5, שקבעה באופן ברור כי "החישוב היצירתי" שלכם נוגע אך ורק לדירות התב"ע ולא לדירות התמ"א. בתוך כך, הנכם מקדמים בקשות לפי תמ"א 38 מבלי שההחלטות וועדת הערר הנ"ל מיושמות כנדרש, ועושים דין לעצמכם בחישוב שטחי השירות באופן שגוי ובלתי חוקי הסותר את החלטות וועדות הערר הנ"ל. ויותר מכך, הנכם מגדילים לעשות ובניגוד להחלטות וועדת הערר אינכם אפילו פועלים לדון שוב בבקשות לפי תמ"א 38 שטרם ניתן לגביהם היתר בניה כנדרש בהחלטות וועדות הערר".

אביהו האן. צילום: דורון גולן

"בהתנהלותכם זו הנכם פועלים כאילו לא נפל דבר" כותבים עורכי הדין" "וזאת בניגוד לעמדתכם המקורית שההחלטה בעניין אהוד 12 לא לתת שטחי שירות לדירות התמ"א הינה החלטה שיש בה "משום שינוי משמעותי ביחס להחלטות קודמות של וועדת הערר" ובעלת השלכות רוחב משמעותיות בכל רחבי המרחב המקומי חיפה (כמצוין בסעיפים 32 ו- 36 להחלטת וועדת הערר בעניין אהוד 12 בבקשה לעיון חוזר). על כן, עמדתכם והתנהלותכם בפועל לא לשנות במאומה את הבקשות שהוגשו לכם והעובדה שחישוב השטחים בבקשות אלה לא שונה מחישוב השטחים מלפני ההחלטה מהווה סתירה לעמדתכם המקורית בדבר שינוי מהותי ומשמעותי, המעיד כשלעצמו על ההפרה הבוטה שלכם ביודעין את החלטות וועדות הערר הנ"ל".

מוטי בליצבלאו. צילום: יח"צ

בפנייה לייעוץ המשפטי מציינים עורכי הדין "באם לא תחזרו בכם לאלתר ותחדלו באופן המיידי לאשר בקשות שמעניקות שטחי שירות לדירות התמ"א ולא תורו למבקשי ההיתר לתקן את כל הבקשות בהתאם, והכל לא יאוחר מיום 11.8.22, תוגש עתירה מנהלית לבית המשפט שתורה לכם לעשות כן. אי מתן תשובה עד לתאריך הנ"ל ייחשב כסירוב לפנייתנו זו. לא תישלח התראה נוספת, השלב הבא הוא עתירה לבית המשפט".

יו"ר סיעת הירוקים, אביהו האן: "בהתאם להחלטת ועדת הערר לתכנון ובניה חיפה , המתייחסת  לרחוב אהוד 12  מאפריל 2022 ,שבה התברר שהועדה המקומית לתכנון ובניה מחשבת בצורה שגוייה את שטחי הבקשות לתמ"א 38 ועקב כך יש עודפי שטחים בהיקפים של מאות מ"ר לכל פרויקט תמ"א 38. כתוצאה מכך היזם מקבל עודף דירות ושטחים עיקריים, באופן לא חוקי. זו אחת הסיבות, שאנו נחשפים לפרויקטי תמ"א ענקיים על מגרשים יחסית קטנים, תוך פגיעה קשה באורבניות של העיר ובשטחים הירוקים. למרות החלטת ועדת הערר מחוז חיפה, מנהל ההנדסה והועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה , ממשיכים לשגות בחישובי השטחים ולכן אנו הירוקים של חיפה, נאלצים להגיש עתירה מנהלית נגד עיריית חיפה בנושא זה".

"מספיק עם כל הטריקים והשטיקים" מסר האן "הגיע הזמן שעיריית חיפה תתיישר ותפעל בנושא התמ"אות  כפי שעיריות אחרות, תל אביב, רעננה  פועלות ומחשבות את שטחי תמ"א 38. לצערי, עקב ההחלטות השגויות של ראש העיר קליש ומנהל ההנדסה שבאחריותה, נגרמים נזקים קשים לעיר. נזקים שאינם ניתנים לתיקון".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי