X

נשיא גרמניה העניק אות כבוד והוקרה לפרופ' רפי ורטהיים

ורטהיים, תושב קריית ביאליק, שחלק גדול ממשפחתו נספה בשואה, פועל כבר 60 שנה לחיזוק הקשר בין שתי המדינות, לקידום התעשייה הישראלית. השבוע זכה להכרה בטקס חגיגי שנערך בגרמניה

פרופ' רפי ורטהיים זכה לאות כבוד ותעודת הוקרה מטעם נשיא גרמניה על תרומתו המיוחדת לחיזוק הקשר בין גרמניה וישראל

פרופ' רפי ורטהיים: "התעודה והאות מהווים עבורי סגירת מעגל לאחר שחלק גדול ממשפחתי נספה בשואה והם סמל לכך שבאמצעות שיתופי פעולה ותרומה לקהילה אפשר לחיות טוב יותר ובשלום בעולם של היום."פרופ' אריה מהרשק נשיא המכללה האקדמית להנדסה בראודה כרמיאל: "אנו מברכים את פרופ' ורטהיים ומוקירים את שיתוף הפעולה בין המכללה לבין חברת פראונהופר, מולה מקיימת המכללה מגעים להשבחת הפריון ולחיזוק התעשייה הישראלית".


נשיא המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, פרופ' אריה מהרשק. צילום: באדיבות המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה

במסגרת טקס חגיגי שהתקיים בסקסוניה שבגרמניה, הוענקו אות כבוד ותעודת הוקרה מטעם נשיא גרמניה לפרופ' רפי ורטהיים, מהמחלקה להנדסת מכונות במכללה האקדמית להנדסה בראודה כרמיאל והנציג הבכיר של פראונהופר בישראל, על פועלו ותרומתו המיוחדת ב-60 שנים האחרונות, בהן פעל לחיזוק הקשר בין גרמניה וישראל.

אות כבוד ותעודת הוקרה מטעם נשיא גרמניה לפרופ' רפי ורטהיים. צילום עודד ורטהיים

בדברי הברכה של ראש ממשלת סקסוניה מיכאל קרצמר, שהעניק לפרופ' ורטהיים את התעודה, ציין קרצמר את פעילותו של רפי במשך יותר ממחצית המאה, בהן תרם להבנה ולהסברה של עמדת ישראל, קידם פגישות עם המפלגות השונות, חיבר בין האקדמיה לתעשייה ויצר קשרים בין ערים וגופים פוליטיים. אשתו של רפי, חנה ורטהיים תרמה לקשר באמצעות תחומי האמנות, התרבות והמוזיקה ששולבו בפעילויות במסגרת ימי התרבות היהודיים בקמניץ הנערכים כבר 30 שנה.

פעילותו הבינלאומית של פרופ' ורטהיים החלה באגודת הסטודנטים בטכניון בשנות ה-60 ובהמשך, בעיר אאכן שבגרמניה בתחילת שנות ה- 70 בעת לימודיי הדוקטורט. ורטהיים שימש יו"ר ארגון הסטודנטים היהודיים והישראליים ובאותה תקופה אף אירגן את תנועת הנוער "הבונים" שרבים מבוגריה עלו לישראל. במסגרת תפקידיו כחבר מועצת העיר קריית ביאליק, כסגן וממלא מקום ראש העירייה וכראש העירייה, טיפח את הקשרים עם העולם הרחב וחתם על ברית ערים תאומות עם ברלין -שטיגליץ וצלנדורף.

ראש ממשלת סקסוניה מיכאל קרצמר מעניק את התעודה והאות לפרופ' רפי ורטהיים, צילום: עודד ורטהיים

בשנת 2009  הוזמן כאיש סגל לאוניברסיטה של קמניץ ולמכון המחקר של פראונהופר. באותה תקופה החל לטפח קשרים אישיים, פוליטיים, חברתיים, תרבותיים, אקדמיים, חינוכיים עם העיר קמניץ, עד לחתימת ברית ערים תאומות עם קריית ביאליק בימים אלה. מעבר לכך פעל לחילופי סטודנטים בין ישראל לגרמניה, יזם פרויקטים משותפים בתעשייה, באקדמיה ובין מוסדות ציבוריים וממשלתיים ופעל למתן מלגות לסטודנטים יהודיים וישראליים במסגרת ELES , וממשיך בכך עד היום. באמצעות קשריו נחתמו הסכמי שתוף פעולה בין האוניברסיטה בירושלים לבין פראונהופר בדרמשטט בנושאי סייבר, ועם פראונהופר שטוטגרט בנושאי רפואה.לפני חודשיים נחתם גם הסכם בין אוניברסיטת תל אביב למכון פראוהופר במינכן בנושא חיישנים.

המכללה האקדמית להנדסה בראודה כרמיאל, בה ורטהיים משמש כאיש סגל בכיר במחלקה להנדסת מכונות, נמצאת מזה 12 שנים בקשרי פרויקטים, חילופי סטודנטים ומרצים עם חברת פראונהופר בגרמניה. במסגרת זו, חוקרים מהמכללה לוקחים חלק פעיל בפרויקטים יישומיים משותפים בתחומי מכונות, תהליכים, חומרים, עיבוד נתונים ועוד.

צילום: עודד ורטהיים

תעודת ההערכה, החתומה על ידי נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, הוענקה לרפי בטקס חגיגי שנערך בבניין הממשלה של מדינת סקסוניה בעיר דרזדן, במעמד ראש ממשלת סקסוניה מר קרצמר ובהשתתפות כ-50 אורחים מוזמנים. בין האורחים השתתפו גם הגברת רות רוייכר, ראש הקהילה היהודית בקמניץ והגברת רנטה אריס נצולת שואה שהייתה כבר על הרכבת לאושוויץ וההפגזה האמריקאית בפברואר 1945 הצילה את חייה. בנוסף השתתפו באירוע עודד ורטהיים, בנו של רפי ואשתו מורן.

פרופ' רפי ורטהיים: "התעודה והאות מסמלים עבורי לא רק הערכה ותודה אלא גם סגירת מעגל. הורי נמלטו מגרמניה באמצע שנות ה- 30. חלק גדול מהמשפחה נספה בשואה. החל משנות ה-60 של המאה הקודמת נלחמתי למען קשרים עם הדור הגרמני הצעיר כדי להביא לידיעתם את מוראות השואה , אבל בעת ובעונה אחת התחלתי לפעול ליצירת קשרים אישיים, מקצועיים, אקדמיים, ציבוריים וחינוכיים כדי לעודד הבנה וסובלנות ולמנוע שואות מעין אלה בעתיד. האות והתעודה אינם פרס, הם סמל שבאמצעות שתופי פעולה ותרומה לקהילה אפשר יהיה לחיות טוב יותר ובשלום בעולם של היום."

אות כבוד. צילום: עודד ורטהיים

פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה האקדמית להנדסה בראודה כרמיאל: " אנו מברכים את פרופ' ורטהיים על פעילותו רבת השנים לקידום יחסי גרמניה-ישראל ועל ההכרה לה זכה, ומוקירים את שיתוף הפעולה בין המכללה לבין חברת פראונהופר, מולה מקיימת המכללה מגעים להשבחת הפריון ולחיזוק התעשייה הישראלית".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות