X

חשיבותה של פעילות חברתית למען האושר בגיל השלישי

״המעבר הדרסטי ממסגרת עבודה, זוגיות ומשפחה, לחיים ללא מסגרת חברתית מסודרת, עלול להיות בעייתי למי שלא מתכנן את הפרישה ואת שנות הזהב שלו בצורה נכונה״, כך אומר אלון עזרא מנהל בית אילדן, דיור מוגן מרשת בית בלב מקבוצת מכבי
בעקבות מחקרים שונים שמראים קשר ישיר בין אינטראקציות חברתיות וקיומן של מסגרות חברתיות ובין מדד האושר האישי, נמצא שאנשים בעלי מסגרת חברתית ומשפחתית איתנה, נטו למצב רוח טוב יותר מאשר אנשים בודדים החסרים רשת חברתית ופעילות.

באופן מפתיע, המחקרים סיפקו תוצאות דומות בקרב מבוגרים בגיל השלישי, אך גם בקרב צעירים בשנות העשרים לחייהם. המשותף לשתי הקבוצות, הוא שהבדידות מפחיתה שביעות רצון מהחיים והיא בולטת כאשר המערכות החברתיות אינן מוצקות וברורות.לכן המעבר לדיור מוגן  הינו שיקול חשוב בתכנון שנות הפנסיה עוד לפני שמפסיקים לעבוד.


ד״ר גלית קאופמן, מנכ״לית רשת בית בלב. תמונה: עופר חג׳יוב

 

המעבר החד מעבודה אינטנסיבית למצב של חופש מוחלט עשוי להיות קשה לרבים, עבורם מקום העבודה היווה מסגרת חברתית ועיסוק עיקרי בחיים. בפני הפנסיונרים עומדת תקופת חיים ארוכה שכדאי להיערך אליה – אנשים יוצאים לפנסיה בגיל 67, ובהתחשב בכך שתוחלת החיים עלתה ונעה בין 78-82 שנה, עומדת בפני המבוגרים תקופה של 15 שנה לפחות של פעילות. ברפואה המקצועית מתייחסים כיום ל"גיל הרביעי". זהו בדרך כלל הגיל בו אנשים מתחילים לאבד את המסגרות המוכרות להם, ובעיקר מסגרות זוגיות וחברתיות.

אצלנו בבית אילדן מרשת בית בלב דואגים למגוון פעילויות חברתיות יום יומיות ופעילויות מגוונות נוספות בתחומי הפנאי הספורט והבילוי. אומרת דר' גלית קאופמן מנכ"לית רשת בית בלב.

המעבר לדיור מוגן הינו שיקול חשוב בתכנון שנות הפנסיה עוד לפני שמפסיקים לעבוד. קרדיט תמונה: טל גבעוני

 

"רבים מדיירנו פונים לעסוק בפיתוח תחביבים שונים כמו ציור, ריקוד או פיסול וזו הזדמנות מצוינת לעסוק בכישורים שלא הגיעו לידי מימוש בשנים קודמות. לפעילות הפנאי יש ערך מוסף, שהרי מבוגרים עצמאיים יכולים וצריכים ליצור סביבם מעגלים חברתיים ופעילויות רבות לשעות הפנאי."

האתגר מתחיל ב"גיל הרביעי". זהו בדרך כלל הגיל בו אנשים קשישים יותר, מתחילים לאבד את המסגרות המוכרות להם, ובעיקר מסגרות זוגיות וחברתיות. כשנהיה קשה להתנייד ולהגיע ממקום למקום. פתאום אין אנרגיה לקום ולצאת מהבית וקשישים רבים מעבירים את זמנם בין ארבעה קירות ובבדידות רבה. מצב כזה אינו בריא לא לבריאות הגופנית ולא לבריאות הנפשית.

בית אילדן. קרדיט תמונה: טל גבעוני

 

הפתרון של המגורים אצלנו מאפשר לאוכלוסייה המבוגרת ליהנות מפעילות חברתית ותרבותית תחת קורת גג אחת. מסקרים שנערכו בקרב בני גיל הזהב, הבנו ש אחת הסיבות העיקריות למעבר לדיור מוגן הוא הצורך בביטחון והפחד מפני הבדידות ומפני הריחוק מהחברים ומהמשפחה ואצלנו יש מענה לכל הצרכים הללו עבור הדיירים.

אבא תמרי, דייר בבית אילדן מספר: "אני גר בדיור המוגן בית אילדן כבר 12 שנים, אשתי נפטרה בתחילת הקורונה לפני כמעט שלוש שנים. גם בתקופה הקשה הזו היה לי נחמה שאני לא לבד, אני גר בבית עם קהילה חמה, חברים ואנשי צוות שנותנים את הלב והנשמה".

יש מקרים רבים בהם חברים קרובים ממלאים חלל של משפחה שהתרחקה, או זוגיות שאינה עוד. מה שמניע ומשמר אנשים בגיל הזה הוא החיוניות ולכן חשוב תמיד לשמור על העיקרון הזה ולהגיע לגיל הזה עם אג'נדה ברורה לגבי הדרכים לעשות זאת.

״בסופו של דבר הכי חשוב לי שהדיירים יהיו מאושרים, זאת הדרך שאני מאמין בה וזאת הסיבה שהדיירים שלנו שבעי רצון״, מסכם אלון עזרא מנהל בית אילדן, דיור מוגן מרשת בית בלב מקבוצת מכבי.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות