X

"הנדסת מכונות זאת המשפחה שלי"  

הכל נשאר במשפחה. סיפור יפה על שלושה אחים חדורי מוטיבציה מהכפר חורפייש, שכולם בחרו ללמוד הנדסת מכונות באקדמית בראודה, בדרך להצלחה מקצועית ולגאווה משפחתית
מאת: אילון פרת

לא אחת קורה ששני אחים בוחרים ללמוד את אותו המקצוע, ואפילו באותו מוסד אקדמי, אבל כשהבחירה הזאת נעשית בידי שלושה אחים, זה כבר הרבה פחות שכיח ובהחלט סיבה לבירור ואף לפרסום.אז תכירו את שלושת האחים לבית סרחאן: ענאן, בן ה-34, תמיר בן ה-28 ועמיר, הצעיר שבחבורה, בן 22 בלבד. כולם נולדו וגדלו בכפר הדרוזי חורפייש, וכולם בחרו ללמוד הנדסת מכונות במכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל.


אחרי שפגשנו אותם הבנו מייד שמדובר במשפחה מזן נדיר, חדורי מוטיבציה להצליח, כל אחד בכיוון הספציפי שלו, ובאופן לא מפתיע: לכולם כבר יש קבלות על הישגים שונים.

 

שלושה אחים, שלושה מהנדסי מכונות: ענאן (משמאל), עמיר ותמיר סרחאן (צילום: באדיבות משפחה)

"אני כבר נשוי, יש לי שני בנים מתוקים, ומתגורר בחורפייש מיום לידתי", פותח ענאן, בכור האחים. "למדתי 12 שנים בבתי ספר בחורפיש, תלמיד מצטיין , ואת תעודת הבגרות עשיתי במגמת פיזיקה ומחשבים. בצבא שירתתי 6.5 שנים, סיימתי קורס קצינים, עשיתי כמה תפקידים, והשתחררתי בדרגת סרן. כבר בשנה האחרונה שלי בצה"ל היה לי כיוון לימודים ובחרתי בהנדסת מכונות, כי זה תחום שנוגע בהרבה טכנולוגיות בעולם, ובעצם הוא מלווה אותנו בחיי היומיום. הסביבה שאנו חיים בה היא סביבה 'מכנית', ואני מאוד מחובר לתחום הזה".

מדוע בחרת בבראודה ?

ענאן: "זה פשוט. כבר הרבה שנים שבראודה ידועה בעוצמתה, בחשיבותה וברמת הלימודים הגבוהה שבה. לפני שנרשמתי ללימודים התייעצתי עם מהנדסים בתעשייה, בוגרי המכללה, והם המליצו לי בחום להירשם אליה. ואכן, לאחר שנרשמתי נוכחתי לדעת שרמת הלימודים בבראודה גבוהה מאוד, שהיא כוללת הכשרות מעשיות וכי השוק הטכנולוגי והמדעי פתוח לכל בוגר של המכללה. נהניתי מסביבת לימודים עשירה בתוכן, במקורות מידע ויידע, ומסגל מרצים טוב. זכורה לי סביבת לימודים מאתגרת, מלווה בתחושת תחרותיות, אבל גם עם כתובת שמקשיבה לקשיים של כל סטודנט ומנסה לסייע לו".

וזה מה שגרם לך לא להסתפק בתואר ראשון בלבד ?

ענאן: "זה מאוד תרם להחלטה. שנה לאחר שסיימתי את התואר ראשון עלתה בי התשוקה להמשיך את הלימודים לתארים מתקדמים ולרכוש עוד ידע ולהתמקצע עוד בעולם הנדסת המכונות. לשמחתי עמדתי בתנאי הקבלה ללימודי התואר השני ויצאתי למסע בפעם השנייה. אני חייב לציין שמדובר באתגר מאוד לא פשוט, אבל זכיתי ללמוד קורסים משמעותיים עם סגל מרצים מקצועי ביותר. תוכנית הלימודים הייתה עמוסה בקורסים ובתוכן רלוונטי, ואני מאוד שמח על ההחלטה שלי לעשות זאת בבראודה, עם כל היתרונות שכבר הכרתי בעבר".

בהמשך עוד נחזור לענאן, אבל עכשיו נעבור לאח הבא בתור, תמיר, הצעיר מענאן בשש שנים, שלא נשאר מאחור ובהמלצת האח הגדול נרשם ללימודי הנדסת מכונות באקדמית להנדסה בראודה, כדי  לעבור מסלול דומה.

המכללה האקדמית להנדסה בראודה. צילום: באדיבות המכללה

"מגיל צעיר חלמתי להיות מהנדס והייתי מודע ליכולות שלי", הוא מספר. "בתיכון למדתי פיזיקה ומתמטיקה, ובכיתה י"ב נרשמתי למסלול העתודה האקדמית בצה"ל ללימודי הנדסת מכונות. נמשכתי לתחום מכיוון שתמיד התעניינתי בפיזיקה, במדע ובטכנולוגיה. לאחר סבב התייעצויות עם סטודנטים שלמדו באותה תקופה במכללה, הבנתי שזאת המכללה המתאימה לי. בין השנים  2012-2016 השלמתי את התואר הראשון, אבל התשוקה ללמוד עוד בערה בי ולכן מהרגע שניתן היה ללמוד במכללה גם לתואר שני בהנדסת מכונות לא חשבתי פעמיים. היום אני בשלב פרוייקט הגמר, ומתקרב להשלמת התואר השני".

נשיא המכללה האקדמית להנדסה בראודה, פרופ' אריה מהרשק. צילום: באדיבות המכללה האקדמית בראודה

עד כדי כך התאהבת בהנדסת מכונות  ?

תמיר: "ממש ככה. במכללה בכלל ובמחלקה להנדסת מכונות בפרט פגשתי סגל מרצים מהשורה הראשונה, מקצועיים ובקיאים, חברתיים ובעלי יחסי אנוש מצוינים. תוכנית הלימודים בבראודה מאוד עשירה, מגוונת, מאתגרת, עדכנית, מותאמת ומכוונת לתעשייה, מכילה קורסים עיוניים ומעשיים, מעבדות, פרויקטים ולא מעט הגשות. במהלך לימודיי לשני התארים זכיתי בהכשרה ברמה מאוד גבוהה וקיבלתי את כל הנדרש להיות מהנדס מוצלח".

נקסט. האח הבא בתור הוא עמיר, הצעיר שבחבורה, בן 22 בלבד ואוטוטו עם תואר מהנדס מכונות ביד.  "אני עושה בימים אלה התמחות בתכן וייצור, ובקרוב מאוד אשלים את כל משימותיי", אומר עמיר. "למעשה, זה הסמסטר האחרון שלי. את לימודי התיכון סיימתי בשנת 2018 וארבעה חודשים לאחר מכן, בנובמבר 2018, התחלתי ללמוד בבראודה, במסגרת העתודה האקדמית של הצבא. עברתי את המיונים לשמחתי, וקיבלתי דחיית שירות צבאי לתקופה של 4 שנים – עד להשלמת התואר. עם סיום לימודיי באוקטובר הקרוב, אתגייס לצבא כמהנדס מכונות. יצא שגם למדתי וגם קיבלתי מקצוע לחיים".

מהם התחומים העיקריים שסטודנטים להנדסת מכונות לומדים בעולם הטכנולוגי שלנו  ?

ענאן: "ככל הסטודנטים במכללה תפקיד הלימודים הוא להכין אותנו לעבודה בתעשייה ולתת לנו הזדמנות לעצב את עצמנו מבחינה מדעית. ישנם המון תחומים מרתקים שלומדים במהלך הלימודים לתואר. אני התמקדתי בלימודי מכניקה ודינמיקה, כולל בתחום התעופה, בחשמל, בנוזלים ובפלסטיקה,  בחומרים שונים ובתכונותיהם מבחינת הרכבים וחוזק; התמחיתי בתכנות, בתכנון ובבניית קודים; התמחיתי בתהליכי עיבוד שבבי, בתהליכים טכנולוגיים וטרמיים, ובעוד תתי-נושאים רבים. במהלך הלימודים מתעמקים לא מעט במתמטיקה ובפיתוח יכולות מתמטיות, וכן בפיזיקה. למדנו על מדענים, על נוסחאות פיזיקליות ונחשפנו לניסויים ולפיתוחים שהתחילו לפני מאות שנים, ונמשכים עד היום. הלימודים הללו, מעבר להשכלה החשובה שהם מקנים, מפתחים מאוד את רוח החשיבה ומרחיבים את גבולות היכולת האישית".

נהנית בתקופת הלימודים ?

עמיר: "לא אכחיש שהלימודים במכללה היו מאתגרים מאוד.  ארבע שנים לא פשוטות כלל, של לימודים אינטנסיביים ביותר. הקורסים במכללה הינם ברמה גבוהה ביותר והמבחנים אינם פשוטים. עם זאת, עברתי את כולם בהצלחה, תודות למרצים, שאת חלקם הגדול אני  מאוד מעריך. המרצים פה עם רמת ידע מטורפת, ויודעים להעביר את החומר בקורס כמו שצריך, בשיטות שהצלחתי להתחבר אליהן. אז כן, חווית הלמידה שלי הייתה מעולה ויעילה. באופן כללי אני מאוד שבע רצון מהמכללה ומסגל המרצים במחלקה להנדסת מכונות".

אנו חיים בעידן של קידמה טכנולוגית, שמה שטוב בה היום, יהיה פחות רלוונטי מחר, ולכן השאלה היא איך ארגז הכלים שאיתו יצאתם לתעשייה מסייע לכם להתמודד עם זה ?

ענאן: "ככל שהסטודנט נחשף ליותר יידע וטכנולוגיה, כך הצעד הראשון שלו קל יותר. קיבלתי ארגז כלים בסיסי וטוב, רכשתי את הידע הנדרש להשתלב בתעשייה, כולל שימוש בתוכנות יישומיות למידול ולביצוע אנליזות שונות, ותודות לכלים אלה התחלתי את דרכי בצורה קלה, מובנת וברורה. בעידן הזה חשובה מאוד היצירתיות מעבר לידע הבסיסי. התעשייה היא עולם מגוון בטכנולוגיות, והתחרות היא לפתח ולהמציא פתרונות מעשיים לכל בעיה. כמובן שיש להוסיף לאלה גם יכולת אישית בתחומים כמו תכנון ופיתוח ואפילו יזמות, כדי להפוך רעיון למוצר. זאת דרך ארוכה שמתחילה מחשיבה ומסיעור מוחות וממשיכה באפיון ובבניית תיקי מוצר עד לייצור".

תמיר: "אנחנו חיים בעולם מאוד דינמי עם התקדמות בקצב מואץ והתפתחות שרואים מדי יום, והכלים שרכשתי בלימודים סייעו לי מאוד מבחינה מקצועית והכינו אותי להתמודדות עם האתגרים השונים בתעשייה. ארגז הכלים שיצאתי איתו מהמחלקה להנדסת מכונות כלל בין היתר ידע רב בתכן מכני ובתהליכי ייצור, חום ואנרגיה, חומרים הנדסיים, חשמל ומכטרוניקה, תוכנות תיב"ם (תכנון בעזרת מחשב), אנליזה מכנית ותרמית, שרטוט הנדסי, הדפסות תלת ממד ותעשייה 4.0 ועוד".

היכן השתלבת בתעשייה ועד כמה הידע שלמדת משמש אותך ביום-יום?

תמיר: "כיום, אחרי שסיימתי תקופה בת חמש שנים בצבא, שבה שירתתי כמהנדס מכונות בחיל הטכנולוגיה והאחזקה, השתלבתי כמהנדס בחברת ישקר, שמייצרת כלים לעיבוד שבבי עם מגוון רחב של מוצרים. במסגרת תפקידי אני אחראי להעברת מוצרים מפיתוח לייצור כולל הכנת תיקי מוצר, בניית תהליך טכנולוגי, תכנון כלים ומתקנים לייצור. עבודתי דורשת הבנה מעמיקה בטכנולוגיות ייצור מתקדמות לרבות, טכנולוגיות עיבוד שבבי והדפסות תלת ממד, ובנוסף, מכיוון שהעבודה מבוצעת על סגסוגות פלדה, נדרשים ידע והבנה בתכונות החומר והתנהגותו, טיפולים תרמיים וטיפולי שטח. לשמחתי רכשתי ידע בתחומים אלה במסגרת לימודי במחלקה להנדסת מכונות".

עמיר: "אני עוד לא יצאתי בפועל לתעשייה, אבל כפי שאני רואה ממהנדסי מכונות שפגשתי, ובעיקר מאחים שלי, שכבר צברו כמה שנות ניסיון בתחום של הנדסת מכונות, אני יכול לומר שארגז הכלים הזה שאני יוצא איתו לתעשייה, הוא דבר שיש לכל בוגר הנדסת מכונות שמסיים בבראודה את הלימודים. הערך המוסף שאני יוצא איתו כולל גם יכולת למידה גבוהה, עם אופק חשיבה רחב וראש פתוח".

ענאן: "אני עובד מזה כחמש שנים בחברת אגמו ורגוס, חברה גדולה ומוצלחת, שמתמחה בייצור כלים להברגות. אני עוסק, בין היתר, בתכנון כלים, סטנדרטיים ומיוחדים, בבניית תהליכים טכנולוגיים ותיקי מוצר. במסגרת העבודה אנחנו משתמשים בכלים מתכתיים, ועושים עליהם עיבוד שבבי, ומשתמשים בטכנולוגיות ייצור מגוונות. כמהנדס בתחומים אלה חייבת להיות לך תובנה בסיסית בתכונות של חומרים, בתהליכי עיבוד, בהכרות עם טכנולוגיות שונות וביכולת לגשת ולהבין מאמרים וקטלוגים הקשורים בתעשייה זאת. את כל היכולות הללו רכשתי במהלך לימודיי במכללה".

עד כמה תחום הנדסת המכונות משתלב במהפכת התעשייה חכמה 4.0, שמשתלטת על העולם ?

ענאן: "הנדסת מכונות היא חלק בלתי נפרד מהמהפכה הזאת. תפקידנו למצוא פתרונות לבעיות שונות, במקסימום תועלת ובמינימום אנרגיה, וזה בדיוק מה שתעשייה 4.0 באה לעשות – לאפשר ייעול ושיפור בכל ההיבטים. התעשייה החכמה כוללת  פיתוח וייצור בממשק עבודה בין האדם, המכניקה, האלקטרוניקה, התוכנה ומערכות המידע. הנדסת המכונות נוגעת בכל התחומים הללו, ותוכנית הלימודים במכללה אף דואגת לטפח אותם כדי להישאר רלוונטית לנעשה בשטח. כשזה המצב לא פלא שבוגרים רבים של בראודה מאוד מוערכים בתעשייה ומתקדמים לתפקידים משמעותיים".

נחזור לזווית המשפחתית. כל שלושת האחים מייחסים את הצלחתם ליחס האוהד והתומך שקיבלו בבית, ובפרט מהוריהם יאסר ורוחייה, שטיפחו בהם משחר ילדותם את אהבת הלימוד והצורך להשקיע בלימודים למען עתידם והחברה בכלל. כיום, הם אומרים, מגיעה התודה גם לבנות הזוג, שאפשרו לשניים מהם (בינתיים) ללמוד גם לתואר שני.

"להורים שלנו תמיד היה חשוב לראות את טיב הפרי שהחינוך שלהם הניב, ועד היום ההצלחה שלנו מסבה להם תחושת סיפוק עצומה", מסכימים השלושה. "מבחינת ההורים שלנו הצלחתנו היא עדות לכך שבחרו בדרך חינוכית נכונה, גם בימים קשים. הם עבדו קשה כדי לאפשר לנו ללמוד ולדאוג לעתידנו, וכך ננהג גם עם ילדינו. בזכותם ובזכות תמיכתם הכלכלית והמנטלית הגענו לאן שהגענו".

 בנימה הומוריסטית, לא יכולתם לגוון קצת ? כולכם באותו מקצוע ?  

ענאן: "מבחינתנו זה די טבעי. הנדסת מכונות היא חלק מהמשפחה של כולנו. כאמור, גדלנו בבית תומך לימודים ולכולנו היה ברור שהנדסה מתאימה לנו. אז אני פתחתי את הדלת להנדסת מכונות, ומשכתי אחריי את שני אחיי, אבל אחרי כמה שנים דווקא תמיר התחיל לפניי את לימודי התואר השני, ואני הלכתי בעקבותיו. לכל אורך הדרך עודדנו זה את זה, למרות שכל אחד מאתנו התמחה בתחום אחר. אולי יבוא יום ונאחד כוחות ומוחות. אני רואה את עצמנו כסיפור הצלחה משפחתי, עם המון פירגון ההצלחה של אחיי זאת ההצלחה שלי".

איך זה ללמוד שלושה אחים את אותו המקצוע ובאותו קמפוס ?

ענאן (עונה גם בשם אחיו): "נפגשנו פעמים רבות במכללה, ניהלנו שיח מקצועי וגיבשנו לעצמנו תוכנית לימודים חכמה ומקצועית למען הצלחתנו. למדנו את אותם קורסים, ואני גאה לומר שהצלחנו בגדול. היה לי כייף לראות את אח שלי לידי, כי זה הפך את חוויית הלמידה למשהו יותר קל ונחמד. לפעמים נשארנו יחד ללמוד במכללה, במשך שעות רבות, אכלנו יחד ונסענו יחד. באותה תקופה גם עמיר למד לתואר ראשון, אז זה בכלל היה מדהים".

נתתם לאחיכם הצעיר את סיכומי השיעור שלכם ?

תמיר: "בהחלט עזרנו לו. אמנם הוא מאוד חכם ומצטיין בבית הספר, אבל עודדה אותו העובדה שאנחנו לצידו, ולא רק בהיבט החברתי והסביבתי, אלא גם בהיבט מקצועי. הוא זכה לקבל מאיתנו הכוונה טובה וצמודה, כשהגיע עם שאלות מקצועית הוא נענה בהתאם. כיום אנחנו כבר לא גרים יחד בבית ההורים, כל אחד מגיע מביתו, מעבודתו  ומעולמו, כך שלהיפגש כולנו בקמפוס היתה חוויה ששווה כל רגע".

לסיכום, מכל מקצועות ההנדסה בעולם, מדוע אתם ממליצים דווקא על הנדסת מכונות ?

עמיר: "אני ממליץ על המקצוע הזה בעיקר משום שהוא מאוד רחב מגוון ונדרש בתעשייה, בכל האזורים בארץ, בין אם זה בהיי-טק או בתעשייה המסורתית. אבל למה דווקא בבראודה ? מכמה סיבות: ראשית, משום שתנאי הקבלה במכללה הם סבירים ביחס לרמת הלימודים הגבוהה והבלתי מתפשרת שצפויה למתקבלים. ושנית, כי לאחר סיום ארבע שנות לימוד, יהיה למי יצליחו לסיים את התואר כל הסיכויים למצוא מקום עבודה מתגמל ולהתחיל לעבוד במקצוע. רבים יוכלו להשתלב בתעשייה כבר במהלך הלימודים, במפעל או בחברה שבה יבצעו את ההתמחות, וזה כמובן יתרון עצום שיש למכללה על פני מוסדות אקדמיים אחרים".

ענאן: "אני מסכים לגמרי עם עמיר ורוצה להוסיף  שכמהנדס מכונות אני מרוצה מאוד מהתחומים שבהם אני עובד ומהפרויקטים שאני מקדם. כל יום במקצוע הזה הוא אתגר חדש, ואין סיפוק גדול מלעמוד באתגרים, תודות לחשיבה וליכולת התמודדות טובה עם בעיות רבות מגוונות. אנחנו חיים בעולם דינמי,  שהולך בכיוון הטכנולוגיה, הפיתוח והייצור, כך שבעיניי זה המקום להיות בו, לנסות להשפיע ולשפר אותו יותר ויותר".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך